Türkiye'nin yeni füzesi testi geçti! Hedefi 12'den vurdu

Türkiye’nin ilk havadan havaya füzelerinden ‘Gökdoğan’ atışlı testte hedefi 12’den vurdu. Füzenin 2021 yılında envantere katılması bekleniyor. Göktuğ projesi kapsamında geliştirilen iki envanterden bir diğeri Bozdoğan füzesi ise 2019’da test atışlarını yüksek isabet oranıyla tamamlamıştı.

ABONE OL
GİRİŞ 12.01.2020 08:58 GÜNCELLEME 12.01.2020 09:03 EKONOMİ
Türkiye'nin yeni füzesi testi geçti! Hedefi 12'den vurdu
Türkiye'nin yeni füzesi testi geçti! Hedefi 12'den vurdu

avunma sanayiinde yerli ve milli, hava-hava füzelerinin üretilmesi amacıyla başlatılan Göktuğ projesi kapsamında TÜBİTAK SAGE(Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü) tarafından geliştirilen Gökdoğan görüş ötesi füzelerinin atış testleri başarıyla gerçekleştirdiği duyuruldu. TÜBİTAK SAGE, sosyal medya hesabından test görüntülerini, "Türkiye'nin radar arayıcı başlıklı ilk milli görüş ötesi havadan havaya füzesi olan ‘Gökdoğan’, gerçekleştirilen testte hedefe yüksek başarı ile angaje oldu ve TÜBİTAK SAGE bir ilke daha imza attı!" notuyla paylaştı. Göktuğ projesi kapsamında geliştirilen iki envanterden bir diğeri olan Bozdoğan füzesi de 2019 yılında test atışlarını yüksek isabet oranıyla tamamlamıştı.

 

 

GÖKTUĞ PROJESİ KAPSAMINDA YAPILDI

Bozdoğan Görüş İçi Hava Hava Füzesi ile paralel olarak geliştirilen Gökdoğan Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi de testleri tamamlamasının ardından envantere katılacak. ABD üretimi AIM-120 AMRAAM’ın muadili olarak gösterilen Gökdoğan, Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi olarak anılıyor. Bozdoğan ise AIM-120 füze ailesinin muadili ve aktif radar güdümlü, orta-uzun menzilli bir füze olarak geçiyor. Katı hal tasarımlı Aktif Radar Arayıcı (ARH) Başlığı bulunan GÖKDOĞAN; at-unut, birden fazla hedefe kilitlene bilme, atış sonrası kilitlenebilme ve her açıdan atış yeteneklerine sahiptir. Elektronik harbe karşı dayanıklı olan füze, karıştırma kaynağına güdümlenebiliyor. Yaklaşık 65 kilometre menzile sahip olan füze, veri bağı sayesinde hedef güncellemesi de yapabiliyor. Hedef, 2021’de her iki füzenin de Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16 uçaklarında hizmete girmesi olarak belirlendi.

 

 

MİLLİ MÜHİMMAT İLE YERLİLEŞME

Havadan havaya atılabilen füzeler diğer uçan araçları bertaraf etmekte kullanılıyor. Pek çok ordunun kullandığı bu silahlar ısıya veya hedefe gönderilip yansıyan radar ve lazer sinyallerine yahut hedeften çıkan radar sinyallerine güdümlü özelliklere de sahip olabiliyor. Proje ile hava-hava mühimmatı TÜBİTAK SAGE tarafından tamamen millileştirilmiş olacak.

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • i.keles 8 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel, durmak yok yola devam
  Cevapla
 • yavuz 8 ay önce Şikayet Et
  tek kelimeyle süper dahada iyisini yapmalıyız ışık hızını yakalamalıyız
  Cevapla
 • Önce Vatan 8 ay önce Şikayet Et
  Yapanlardan Allah razı olsun, aynen devam, daha iyilerini de bekliyoruz...
  Cevapla
 • enes 8 ay önce Şikayet Et
  gerçekten hayranlıkla izledim, ayrıca havadan havaya füzeler bu işin zirve noktası.
  Cevapla
 • efe 8 ay önce Şikayet Et
  surıye ırak iran durum ortada sıra bıze dogru gelıyor guclu ve caydırıcı olmalıyız buda teknolojı ıle mumkun teknolojıye agırlık vermelıyız kendı ozgun ve mıllı sılahlarımızı dahada gelıstırmelıyiz ozellikle fuze sıstemleri cok onemli dunyada savaslar fuze ıle gerceklesıyor bu alanda gerıde kalmamalıyız
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR