Trump her yolu deniyor! ABD'den gündemi sarsan yeni tehdit

ABD Başkanı Trump'ın Irak'tan çekilmek için 35 milyar dolar istemesi ardından yeni bir gelişme daha yaşandı. ABD, ülkedeki askerlerini çekmesini isteyen Irak yönetimini New York Federal Bankası'ndaki hesaplarına erişimi kaybetme riski ile tehdit etti. Irak'ın petrol satışlarından elde ettiği gelirler bu bankada bulunuyor...

ABONE OL
GİRİŞ 13.01.2020 06:12 GÜNCELLEME 13.01.2020 06:15 EKONOMİ
Trump her yolu deniyor! ABD'den gündemi sarsan yeni tehdit
Trump her yolu deniyor! ABD'den gündemi sarsan yeni tehdit

The Wall Street Journal’da yer alan haberde, İranlı komutan Kasım Süleymani'nin Bağdat’ta öldürülmesinden sonra ABD askerlerinin Irak’tan ayrılmasını gündeme getiren Irak yönetiminin hafta içi ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından "uyarıldığı" belirtildi.

 

 

Habere göre, Dışişleri Bakanlığı, Irak’ı, Irak Merkez Bankası rezervlerini elinde tutan New York Federal Bankasına erişimini kaybetme riski konusunda çarşamba günü uyardı.

 

 

PETROL GELİRLERİ

Irak’ın petrol satışlarından elde edilen gelirlerinin New York Federal Bankasında tutulduğunun altı çizilen haberde, Irak’ın hesaba erişiminin engellenmesi halinde finansal sisteminde kritik sıkıntılarla karşılaşabileceği vurgulandı.

ABD Federal Bankasının Irak Merkez bankasına ait ne kadar parayı tuttuğunu açıklamadığı, ancak Irak Merkez Bankasının en son açıklanan finansal tablolarına göre, 2018'in sonunda New York Federal Bankasının gecelik mevduatta yaklaşık 3 milyar dolar tuttuğu kaydedildi.

New York Federal Bankasının, dünya genelinde 250 civarında merkez bankası ve diğer yabancı resmi kurumların hesabını elinde tuttuğu belirtiliyor.

ABD VE İRAN GERİLİMİNE SAHNE OLAN IRAK

ABD’nin, 3 Ocak'ta İranlı General Kasım Süleymanı ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'i Bağdat Havalimanı'nda düzenlediği bir hava saldırısında öldürmesinin ardından Irak meclisi, ülkede bulunan yaklaşık 5 bin 300 ABD askerinin çıkarılması için Başbakan Adil Abdülmehdi’ye çağrıda bulunmuştu.

Irak Başbakanı Abdülmehdi, bu hafta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı telefon görüşmesinde meclisin ABD askerlerinin Irak'tan çıkarılması için aldığı kararın uygulanması çerçevesinde, ABD'den bir heyetin Irak'a gönderilerek, askerlerin çekilmesi için mekanizma oluşturmasını istemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise gündemlerinde "Irak'tan çekilme" konusunun olmadığı belirtilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump da ABD askerlerinin Irak’tan çıkarılmasının talep edilmesi halinde bu ülkeye yaptırım uygulayacakları tehdidinde bulunmuştu. 

ETİKETLER

YORUMLAR 64 TÜMÜ
 • Özgür t. 8 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı işler sayın Irak'lılar... Şimdi paçayı kurtarabilirseniz kurtarın bakalım...
  Cevapla
 • AKİL ADAM 8 ay önce Şikayet Et
  Petrolü satıp dolara çevirmeleri yetmezmiş gibi birde paralarını onların bankalarında saklıyor. Ne işi var senin devletinin parasının onun bankasın kasasında. Tramp bunlara az bile yapıyor.
  Cevapla
 • Ebdtttgvvcf 8 ay önce Şikayet Et
  Görende kendi ülkesi tl bazında. Çalışıyor sanacak
  Cevapla
 • Miasafir 8 ay önce Şikayet Et
  Bugünkü ekonomi sistemini kuran yahudiler. Dünyanın büyünkü ekonomi sistemini büyük bir Gazinoya benzetirsek Kasa her zaman kazanır. ABD nin hükmünün bitmesi için gazinoyu kapanması gerek o da çok çok zor.
  Cevapla
 • ali 8 ay önce Şikayet Et
  bu zamanda elinde dolar tutan vatana zarar verir. bu hırsızların parasından hayır gelmez.
  Cevapla
 • Hüsnü 8 ay önce Şikayet Et
  Sen hırsıza evin kapısını açıp kasanın anahtarını da verirsen,onun neyi ne kadar alacağına karar veremezsin.Bu petrol zenginleri abd ye anahtar vermedi yerin altını da verdi,daha neler verdi neler.Şimdi sızlanma zamanı değil...
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR