Afyonkarahisar'da üretiliyor! Kendisi 10 lira, 2 kilo yağı 20 bin lira

Afyonkarahisar’da bulunan Türkiye’nin ilk ve tek Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi'nde kurulan tesiste damıtma yöntemiyle 80 kilo lavanta çiçeğinden elde edilen 2 kilo uçucu yağ 20 bin liraya satılıyor

ABONE OL
GİRİŞ 19.01.2020 11:56 GÜNCELLEME 19.01.2020 12:36 EKONOMİ
Afyonkarahisar'da üretiliyor! Kendisi 10 lira, 2 kilo yağı 20 bin lira
Afyonkarahisar'da üretiliyor! Kendisi 10 lira, 2 kilo yağı 20 bin lira

Afyonkarahisar’da birçok bitkinin katma değerinin ölçüldüğü ve bitkilerin daha değerli hale gelmesi için çalışmaların yürütüldüğü Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi’nde birçok aromatik bitkinin uçucu yağ değeri hem ölçülüyor hem de katma değerli yağ elde ediliyor.

 

 

Özellikle kozmetik sektörünün birçok alanında kullanılan ve Afyonkarahisar genelinde üretimi yaygınlaşan lavantanın işlenmesine ilişkin bilgi veren Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi Müdürü Emel Yıldız, “Lavantanın yağ verimiyle ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Tesisimizde deneme mahiyette bir yağ çıkarma ünitesini buraya kazandırdık. Burada yaptığımız çalışmalarda yöremizde yapılan lavantanın yağ verimliliğiyle ilgili tespitlerimiz oluyor. Bu şekilde bitkinin özü dediğimiz, ruhu dediğimiz uçucu yağın alınabilirliğini burada gösteriyoruz. Özellikle yüzde kaç verim alabiliyoruz diye bunun tespitini yapıyoruz. Ekonomik olup olmadığı yönünde bir veri oluyor elimizde” dedi.

 

 

2 kilo lavantanın 20 bin lira değerinin olduğuna dikkat çeken Yıldız, “Yaklaşık 80 kilogram kuru lavanta çiçeğinden 2 litre bir uçucu yağ elde ettik. Bu da şu demek oluyor; bizim ürünümüz yüzde 3’lere yakın bir değerde yağ veriyor. Bu kabul edilebilir bir seviyede. Çünkü bitkinin değerli kısmından alınıyor uçucu yağ. Burada 2 litrelik bir yağın 20 bin lira gibi bir değeri oluyor. Yani 80 kilo lavanta çiçeği, kilosu 10 liradan 800 liralık bir lavanta çiçeğinden destilasyon (damıtma) yöntemiyle 20 bin liralık uçucu yağ elde ediyoruz” dedi.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 0 TÜMÜ
 • derya 4 ay önce Şikayet Et
  Bu helal kazanç mı şimdi 800 TL lik çiçekten 20 bin TL kazanmak??
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Adam 1 ton demiri bmw ye dönüştürüp yüzbinlerce liraya hatta milyona sattığı zaman haram mı oluyo! Bu mantıkla
  Cevapla
 • demir ersoy 4 ay önce Şikayet Et
  elbetteki helal keza burada bir işleme var teknoloji kullanılıyor bir çok emek veriliyor yani altın madenini topraktan ayıklayıp değerli hale getirmek gibi
  Cevapla
 • Mutlu 4 ay önce Şikayet Et
  Fiyatı biz değil alıcı belirliyor
  Cevapla
 • ali 4 ay önce Şikayet Et
  ewetttt
  Cevapla
 • Bir 4 ay önce Şikayet Et
  1adet 0 fazla olmuş bence...lavanta yağının kilosu 60 ila 80 Euro arasında...
  Cevapla
 • Feridun 4 ay önce Şikayet Et
  bence de
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR