'700 bin kişiyi emekli yaptılar' iddiasına SGK'dan açıklama

"700 bin kişiyi emekli yaptılar" iddiasına ilişkin SGK'dan yapılan açıklamada, "Söz konusu haberde Almanya'da ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik yer alan iddialar ve verilen bilgiler gerçek dışıdır" ifadeleri kullanıldı.

ABONE OL
GİRİŞ 28.01.2020 10:11 GÜNCELLEME 28.01.2020 12:29 EKONOMİ
'700 bin kişiyi emekli yaptılar' iddiasına SGK'dan açıklama
'700 bin kişiyi emekli yaptılar' iddiasına SGK'dan açıklama

Bazı basın yayın organlarında "Büyük vurgun! 700 bin kişiyi sahte emekli yaptılar" şeklinde yer alan haberlere ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı açıklamalarda bulundu. SGK'dan yapılan açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

 

 

Bazı basın yayın organlarında "Büyük vurgun! 700 bin kişiyi sahte emekli yaptılar" şeklinde yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Haberde, Almanya'da yaşayan 700 bin vatandaşımızın sahte emeklilik şirketleri tarafından dolandırılarak emekli yapıldığı, SGK'nın bu şekilde 25 milyar dolar zarara uğratıldığı ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan geriye dönük ödeme talep edildiği iddia edilmektedir.

 

 

Haberde Almanya'da ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik yer alan iddialar ve verilen bilgiler gerçek dışıdır.

SGK, her yıl Sayıştay tarafından denetlenen Türkiye'nin en büyük ve güzide kurumlarından biridir.

Yapılan her işlemin denetime tabi olduğu kurumumuzun haberde iddia edildiği gibi 25 milyar dolar gibi bir zarara uğratılması mümkün değildir.

Hali hazırda haberde belirtilen tarih aralığında toplamda 481 bin 911 vatandaşımız ilgili kanun kapsamında emekli olmuş ve kendilerine yaşlılık aylığı bağlanmıştır.

Yani haberde iddia edildiği gibi 700 bin kişinin emekliliğinin iptal edildiği ve SGK'nın 10 yıl geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini geri istediği şeklindeki bilgi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Belli periyotlarda servis edilen bu tip haberlerin kamuoyunun da takdir edeceği gibi art niyetli olduğu aşikardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu'muz tarafından paravan şirketlere yönelik denetimler düzenli periyotlarda yapılmakta ve vatandaşlarımızı mağdur etmeye yönelik girişimlere kesinlikle müsamaha gösterilmemektedir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan, paravan emeklilik şirketlerine karşı dikkatli olmalarını ve şüphe duydukları durumları ülkemizin çalışma ataşelikleri ve büyükelçiliklerimize bildirmelerini, ayrıca emeklilik iş ve işlemlerini de bu kurumlarımız aracılığıyla gerçekleştirerek resmi kurumlarımız haricindeki kişi ve kurumlara itibar etmemelerini önemle rica ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ETİKETLER

YORUMLAR 2 TÜMÜ
 • fdd 9 ay önce Şikayet Et
  yedi yüz bin değil de beş yüz bin kişi yirmi beş milyar dolar değil de yirmi milyar dolandırıldik haram olsun haklarımız
  Cevapla
 • Kartal 9 ay önce Şikayet Et
  Ustelik.yuzbinlercesinin.hile.hurdayla.sgk.yi.ne.kadar.borclanditilar.SGK.BU.DOSYALARI.IYI.ARASTIRSIN.EN.AZ.90.BINI.HILE.VE.YUKSEK.PRIM.GOSTERDILER.CAZIP.FIYATLARA
  Cevapla
 • Isci 9 ay önce Şikayet Et
  Kaç yıl prim yatırıyoruz emekli olamıyoruz.yurt dışındakiler hem paraları kıymetli hemde onlara tanınan haklar bize yok
  Cevapla
 • Mesut 9 ay önce Şikayet Et
  Bizde sizin kadar prim yatiriyoruz ustelik calistigimiz ulkede emekli olma sarti var dusunun fransa 62 almanya64 yas ondan sonra turkiyede borclanarak emekli olunuyor memlekette emekli yasi kac
  Cevapla
 • vatan sevdalısı 9 ay önce Şikayet Et
  2019 yılı sonrası onlarında önü kesildi merak etmeyin artı sonuçta onlar da bu ülkenin vatandaşı ve senin emeklilik şartın neyse onları da aynısı bağlar ve paralarını da yatırıyorlar. birde her yıl geldikleri güzide ülkemize döviz bırakmaları da ayrıca güzel sadece maaşa takılmayın
  Cevapla
 • Amir 9 ay önce Şikayet Et
  Tamamen haksız ithamlar gercegi bilmeden yazılan sacma bir düşünce
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR