Kayıp sürüyor! Türkiye'nin 10 milyar doları cebinde kalabilir

Koronavirüs salgını ve petrol ihraç eden ülkeler arasındaki anlaşmazlığın ardından düşüşe geçen petrolün varil fiyatında kan kaybı sürüyor. Mevcut fiyatlara göre 10 milyar dolardan fazla para Türkiye’nin cebinde kalabilir. Doğal gaz için ödenecek fiyatın düşmesi de işin bir diğer boyutu.

ABONE OL
GİRİŞ 20.03.2020 14:00 GÜNCELLEME 20.03.2020 14:04 EKONOMİ
Kayıp sürüyor! Türkiye'nin 10 milyar doları cebinde kalabilir
Kayıp sürüyor! Türkiye'nin 10 milyar doları cebinde kalabilir

in’de başlayan ve bir an da tüm dünyaya yayılan koronavirüs Avrupa’da etkisini artırırken hem hammadde ve üretim bölgelerinde hem de tüketimin çok olduğu ülkelerde salgının görülmesi küresel ekonomiyi derinden vurdu.

 

Koronavirüsün dünya piyasalarına etkisi nedeniyle düşüş trendine giren ve ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) üyesi Suudi Arabistan ile Rusya’nın anlaşmazlığı ile adeta çıkmaza giren petrol fiyatlarında kan kaybı devam ediyor.

Mevcut fiyatlar Türkiye’nin lehine

 

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin petrol ithalatına 17 milyar dolara yakın bir ödeme yaptığını hatırlattı.

Üst üste gelinen krizlerin ardından petrolde varil fiyatının 25 dolar seviyelerine kadar düştüğüne değinen Kumbaroğlu, “Vatandaşlarımız ülkemizin cebinde ne kadar kalacağını merak ettiğinde şunu hatırlasınlar; petrolün varil fiyatı ortalamada 27 dolara geldiğinde geçen yıla göre 10 milyar dolar daha az ödüyoruz. 27 doların altına düşülen her fiyat 10 milyar dolarlık avantajımıza ekleniyor. Tabi burada kritik nokta, talebin de geçen yılla aynı kalması.” şeklinde konuştu.

Çin yerine kimi noktalarda Türkiye öne çıkabilir

Koronavirüs nedeniyle dünya ticaret piyasalarında hiçbir şeyin eskisi gibi olamayabileceğine işaret eden Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Küresel ekonomi daralacak, üretim ve ticaretin yüzünün Asya’dan Batı’ya döndüğü bir dönüşüm yaşanacak.

Bu dönüşüm sürecinde özellikle Çin’in etkin olduğu pazarlarda hakimiyetini yitirmesi Türkiye’nin bu pazarlarda avantaj elde etmesini getirecek. Bu nedenle küresel tedarik zincirindeki aksama Türkiye için bir fırsat.

Hangi sektörlerde fırsatlar oluşuyor bunun çalışılması, ortaya konulması lazım. Uluslararası ticareti modelleyerek şu an George Washington Üniversitesi’nde Dünya Bankası Uzmanları ile birlikte ülkeler bazında sektörel dinamikleri inceliyor, dönüşüm sürecinde alternatif senaryoları çalışıyoruz.”

KAYNAK : Yeni Şafak

ETİKETLER

YORUMLAR 5 TÜMÜ
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  ucuzken stok yapalım
  Cevapla
 • chk 2 ay önce Şikayet Et
  acilen sokağa çıkma yasağı uygulanmazsa para mara cepte kalmaz ekonomik olarak zorda olsa uygulanmalıdır
  Cevapla
 • AliG 2 ay önce Şikayet Et
  petrol düşüyor ama dolar da aynı oranda artıyor. ona bir çare bulunması lazım.
  Cevapla
 • metin 2 ay önce Şikayet Et
  millet doviz almasa yükselmez hem aliyoruz hem şikayet ediyoruz
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Para cebimizde kalmasin ulkemizde bu vuris yuzunden kimse olmesin insan hayati parayla olculmez insalah vurisun yayilmasini bir an once durdurcaz insallah ALLAHın izniyle hersey para degil musluman paraya tapmaz ulkemizde paraya tapan cok kisi var fazlasiyla zaten herke kendine ceki duzen vermeli ummet olmali mümin olmali ALLAH kurani kerimde ey iman edenler iman edin diye buyurur o iman eden kisiler mümin olan kisiler insalah insani kamil olmayi nasip eder tum ummete ALLAH
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  O zaman o parayı personel çıkaran çalıştıramayan yurt içi turizm merkezlerine aktaralım faizsiz geç ödemeli olsun..bir miktarını da gidişatı kötü işletmelere esnaflara aktaralım.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR