Merkez Bankası koronavirüse karşı yeni tedbirlerini açıkladı

Merkez Bankası, koronavirüs salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla ilave tedbirler açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 31.03.2020 12:19 GÜNCELLEME 31.03.2020 12:43 EKONOMİ
Merkez Bankası koronavirüse karşı yeni tedbirlerini açıkladı
Merkez Bankası koronavirüse karşı yeni tedbirlerini açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, koronavirüs nedeniyle bir dizi önlem daha aldı. 

 

Merkez Bankası, Kredilere politika faizini 150 baz puan altında faiz uygulayacak. TL ve döviz işlemleri çerçevesinde Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ile İpotek Teminatlı Menkul Kıymetlerin teminat havuzuna dahil edilecek. Piyasa Yapıcı bankalara, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan satın aldıkları DİBS'leri TCMB'ye satma olanağı sağlanacağını duyurdu.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle:

Koronavirüs (Covid-19) salgınının küresel çapta yarattığı belirsizliğin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla alınan tedbirler 17 Mart 2020 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştu.

 

 

Aynı amaç doğrultusunda (i) Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) piyasası likiditesinin desteklenmesi yoluyla parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine (ii) bankaların Türk lirası ve yabancı para likidite yönetimlerinde esnekliğin artırılmasına (iii) reel sektöre kredi akışının kesintisiz devamının sağlanmasına ve salgın nedeniyle etkilenen mal ve hizmet ihracatçısı firmaların KOBİ odaklı yaklaşımla geniş kapsamda desteklenmesine yönelik aşağıdaki ilave tedbirler alınmıştır:

APİ PORTFÖYÜ DOĞRUDAN ALIM İŞLEMLERİ ÖNDEN YÜKLEMELİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK

1.  2020 yılı Para ve Kur Politikası metninde belirlenmiş limitler çerçevesinde yürütülen Açık Piyasa İşlemleri (APİ) portföyü doğrudan alım işlemleri önden yüklemeli olarak gerçekleştirilebilecek ve gerektiğinde söz konusu limitler piyasa koşullarına göre güncellenebilecektir. Bu işlemlerle, piyasa derinliğinin artırılması, varlık fiyatlamalarının sağlıklı gerçekleşmesi ve bankalara likidite yönetiminde esneklik sağlanması yoluyla parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması hedeflenmektedir.

PİYASA YAPICI BANKALARA İŞSİZLİK FONU'NDAN ALDIKLARI DİBSLERİ TCMB'YE SATMA OLANAĞI

2.  Geçici bir süre için, Piyasa Yapıcı bankalara, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan satın aldıkları DİBS’leri TCMB tarafından belirlenen koşullar ve tutarlar dâhilinde TCMB’ye satma veya Piyasa Yapıcılığı sistemi kapsamında APİ çerçevesinde tanınan likidite imkânını belirli oranlar dâhilinde artırma olanakları sağlanacaktır. Böylelikle, İşsizlik Sigorta Fonu’nun likidite ihtiyacının piyasa işleyişi üzerindeki olası etkileri sınırlandırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amaçlanmıştır. Söz konusu DİBS alımları, APİ portföyü için belirlenmiş olan limitlerin dışında değerlendirilecektir. Bu işlemlere ilişkin detaylı bilgilendirme ve kriterler ilgili taraflara ayrıca yapılacaktır.

VDMK VE İTMK'LARIN TEMİNAT HAVUZUNA DAHİL EDİLMESİNE KARAR VERİLMİŞTİR

3.  TCMB bünyesinde gerçekleştirilen Türk lirası ve döviz işlemleri çerçevesinde Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ile İpotek Teminatlı Menkul Kıymetlerin teminat havuzuna dâhil edilmesine karar verilmiştir. Söz konusu kıymetlerin teminata kabul edilmesi, benzer nitelikteki ihraçların likiditesinin artmasına ve sermaye piyasalarının derinleşmesine katkıda bulunacak, bankalara Türk lirası ve döviz piyasa likidite yönetimlerinde sağlanan esnekliği artıracaktır. Teminata kabul edilecek kıymetlere dair kriterler ve söz konusu imkâna dair limitler konusunda bankalara ayrıca detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

4.  Reel sektöre kredi akışının kesintisiz sürmesi amacıyla yürürlüğe konulan hedefli ilave likidite imkânlarında limitler artırılacaktır. Bu kapsamda sağlanan 91 güne kadar vadeli repo ve 1 yıl vadeli döviz karşılığı Türk lirası swap hedefli likidite imkânlarına ek olarak 6 ay vadeli döviz karşılığı Türk lirası swap ihaleleri düzenlenecek olup bu vadedeki ihalelerle ilgili bankalara TCMB politika faiz oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 125 baz puan altında faiz oranı üzerinden ABD doları, euro veya altın karşılığı Türk lirası likidite sağlanacaktır.

REESKONT KREDİLERİNE POLİTİKA FAİZİNİ 150 BAZ PUAN ALTINDA FAİZ UYGULANACAK

5.  Mal ve hizmet ihracatçısı firmaların  finansmana erişimlerini kolaylaştırmak ve istihdam sürekliliğini desteklemek amacıyla Türk lirası cinsi ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi kullandırılmasına karar verilmiştir. Türk lirası cinsi reeskont kredileri aşağıda belirtilen esaslar çerçevesinde kullandırılacaktır: 

a. Krediler için toplam 60 milyar Türk lirası limit belirlenmiştir. 

b. Bu limitin 20 milyar Türk lirası Türk Eximbank, 30 milyar Türk lirası kamu bankaları, 10 milyar Türk lirası ise diğer bankalar aracılığıyla yapılacak kredi kullanımlarına tahsis edilmiştir. 

c. Eximbank dışındaki bankalar aracılığı ile kullandırılacak kredilerin asgari yüzde 70’i KOBİ’lere tahsis edilecektir. 

d. Firma bazında azami kredi tutarları, KOBİ’ler için 25 milyon Türk lirası, diğer firmalar için ise 50 milyon Türk lirası olarak belirlenmiştir.

e. Kredi imkânından yabancı para reeskont kredisi kullanabilen firmalar ile yurt dışına yönelik müteahhitlik hizmeti sunan firmalar ve uluslararası fuarlara katılım sağlayan firmalar yararlanabilecektir. 

f. Kredilere TCMB politika faiz oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 150 baz puan altında faiz oranı uygulanacaktır. 

g. Aracı bankaların komisyon oranı azami 150 baz puan olabilecektir. 

h.    Krediler, azami 360 gün vadeli olacak, ihracat veya döviz kazandırıcı hizmet  taahhüdü ile 1 Mart 2020 tarihindeki istihdam düzeyinin kredi vadesi süresince muhafaza edilmesi koşulu karşılığında kullandırılacaktır. 

ETİKETLER

YORUMLAR 7 TÜMÜ
 • ali 2 ay önce Şikayet Et
  "Merkez Bankası koronavirüse karşı yeni tedbirlerini açıkladı" başlığını görünce aklıma ilk maske ve kolonya almışlardır geliyor.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Kamu Bankaları kredi ertelemelerine neden Faiz alıyorlar. Arkadaşlar bu Bankaların dini imanı para olmuş. Böyle bir zamanda bile faizlerden vazgeçemiyorlar. Cumhurbaşkanımız, kredilere yapılacak olan üç ay ertelemeden kesinlikle hiç bir ücret alınmayacak ve bizler bunun takipçisi olacağız dese o zaman kamu bankaları kredi ertelemelerinden hiç bir ücret almamak zorunda kalacaklardır. Diğer bankalarda buna uymak zorunda kalacaklardır. Parayı seven insan öleceğini bilse bile paradan asla vazgeçmezmiş derlerde inanmazdım ama maalesef doğruymuş.
  Cevapla
 • rizeli 2 ay önce Şikayet Et
  15 gundur dukkanım kapalı tek kuruş gelirim yok. Borçlar faturalar. Devlet bize sahip çıkmadı. Yazıklar olsun verdiğim oylara
  Cevapla
 • Can 2 ay önce Şikayet Et
  İspatla cep yaz sana yardım yapayım.
  Cevapla
 • ali 2 ay önce Şikayet Et
  Cepten gidince renk değişiyor tabi. Sadakat meselesi mi ne ?
  Cevapla
 • Abdullah Er 2 ay önce Şikayet Et
  faizin sıfırlanması lâzım
  Cevapla
 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  geçenlerde 3 ay erteleme sözüne kanıp borcumu ertelemek için banka müşteri hizmetlerini aradım. 46000 tl borcum olduğunu ,ertelemem için yeniden yapılandırıp vadeyi 1 sene daha uzatacaklarını,ve borcumun vade uzaması ve faizle 87000 tl ye çıkacağını söylediler. rüyadamıyım diye kendime çimdik bile attım...ben daha az faizle borcumun düşeceğini,3 ayda rahat edeceğimi umarken yaptıklarına bak. 42000 daha yüklemeye çalışıyorlar.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşım bunlar daha iyi günlerimiz. Çünkü tok, açın halinden anlamadığı sürece Allah korusun bizleri daha kötü günler bekliyor olabilir. Saff suresi 11. ayetinde Yüce Allah şöyle buyuruyor ; Allah'a ve Resûlüne inanır, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihad ederseniz, eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır. Bence herkes bu ayeti kulağına küpe yapsın ve içeriğini çok düşünsün.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR