OPEC + koalisyonu petrol üretiminin kısılması konusunda anlaştı

OPEC + koalisyonu petrol fiyatlarındaki sert düşüşü durdurmak amacıyla üretimi kısma konusunda anlaşmaya vardı

ABONE OL
GİRİŞ 09.04.2020 23:06 GÜNCELLEME 10.04.2020 01:15 EKONOMİ
OPEC + koalisyonu petrol üretiminin kısılması konusunda anlaştı
OPEC + koalisyonu petrol üretiminin kısılması konusunda anlaştı

Büyük petrol üreticisi ülkeler, koronavirüs dolayısıyla fiyatlarda meydana gelen çöküşü durdurma çabaları dahilinde, rakip ülkeler arasındaki görüş farklılıklarının giderilmesinin ardından, üretimde kısıntıya gitme konusunda anlaşmaya vardı.

OPEC VE RUSYA PETROL ÜRETİMİNİ AZALTIYOR

Delegelere göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortakları, Perşembe günü video konferans yoluyla yaptıkları görüşmede, şimdi üretimi günlük 10 milyon varil kısma konusundaki anlaşmanın taslağını elde etmiş durumdalar. Delegeler, daha da önemlisi, Rusya'nın da derin bir üretim kısıntısına gitme konusunda anlaştığını söylediler.

 

 

Petrol fiyatları bu haberin ardından kazancının bir kısmını geri verdi ve Londra saati ile 16:13'te yüzde 1.6 yukarıda seyrediyordu. Bu hareket, söz konusu üretim kısıntısı miktarının, bazı traderlarca günlük 35 milyon varil olduğu tahmin edilen talep kaybının sadece bir kısmını karşılayabildiğini işaret ediyor.

Bu anlaşmanın, Cuma günü üretim kısıntısı taahhüdünde bulunan ABD'yi içerip içermediği henüz belli değil. OPEC + koalisyonunun ABD dahil daha da genişlemesi, 18 yılın en düşük seviyesini gören petrol fiyatlarının tekrar toparlanabilmesi için çok önemli. Sadece petrol şirketleri değil, petrole bağımlı tüm ülkeler, bütçelerinde dengeyi sağlayabilmeleri için fiyatların yükselmesine ihtiyaç duyuyorlar.

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • ABDULLAH 1 ay önce Şikayet Et
    Stoklanan variller var bunlar eritilmeden fiyatlar yükselmez önce stoklanan varil miktarının azalması lazım sonra artış bekleyebiliriz fakat bu virüs ve karantinayıda unutmayalım sanayi üretimi olmazsa petrol satışı zaten olmaz fiyat artmaz karantina ve virüs salgınının azalma sürecine girmesi sanayileşmiş ülkelerin üretime tekrar başlaması gerek ki japonya daha yeni ohal ilan etti ingiltere ispanya abd fransa italya da tam konturol sağlanamadı sadece çinde üretime başlaması fiyatları arttırmaz .
    Cevapla
  • Selim asaf 1 ay önce Şikayet Et
    İşte şimdi akaryakıta zamlar peşpeşe gelir
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR