Çin, ABD'ye karşı harekete geçiyor: Tüm amaç doları çökertmek

Washington ve Pekin arasındaki Kovid-19 salgını merkezli gerilim büyüyor. Çin'in, elindeki ABD borç senetlerinin bir kısmını satışa çıkartarak dolar kurunda düşüşü kışkırtabileceği belirtildi. İki ülke arasındaki gerilim nedeniyle BMGK'da 6 haftadır müzakere edilen Kovid-19 tasarısı da tıkandı.

ABONE OL
GİRİŞ 10.05.2020 10:56 GÜNCELLEME 11.05.2020 09:16 EKONOMİ
Çin, ABD'ye karşı harekete geçiyor: Tüm amaç doları çökertmek
Çin, ABD'ye karşı harekete geçiyor: Tüm amaç doları çökertmek

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Çin'deki bir laboratuvarda üretildiği iddiaları ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) salgına yönelik tavrı üzerine karşı karşıya gelen Washington ve Pekin yönetimleri arasındaki gerilim büyüyerek devam ediyor. Çin'in, elindeki ABD borç senetlerinin bir kısmını satışa çıkarabileceği ve bununla dolar kurunda düşüşü kışkırtabileceği öne sürüldü.

 

LAF ATIŞMASINA YANIT

South China Morning Post gazetesinde yer alan yazıya göre; 1.1 trilyon dolar tutarında ABD borç senetlerine sahip Çin, Kovid-19 salgını nedeniyle ABD ile ilişkilerde tekrar artan gerilime ve "laf atışmasına" yanıt olarak Amerikan devlet tahvillerine yatırımlarını azaltmayı düşünüyor. Yazıda, "Bu da ABD devlet tahvilleri piyasasında sorunlar yaratabilir, çünkü Washington, salgına ve salgının yol açtığı ekonomik hasara karşı mücadele programlarının finansmanı için yeni tahvil çıkarımını önemli ölçüde artırıyor" ifadelerine yer verildi.

 

ABD'NİN İTİBARINA ZARAR VERİR

Bu riskli adımın, ABD'nin itibarına zarar vereceğini ve borçlarını ödeme yeteneğiyle ilgili soru işaretleri yaratacağı kaydedilen yazıda, bu tür radikal adımların Pekin tarafından son çare olarak değerlendirildiğinin ve Çin yönetiminin önce Washington'a başka yollarla baskı yapmaya çalışacağının altı çizildi. Ayrıca Deloitte China başuzmanı Xu Sitao, gazeteye açıklamasında, ABD hükümetinin doları küresel piyasalara "silah olarak kullandığı" için Çin ve Rusya'nın dolardan vazgeçme olasılığını görüştüğüne dikkat çekti.

GERİLİM NEDENİYLE BM'DEKİ KOVID-19 TASARI TOPLANTISI DA TIKANDI

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 6 haftadan uzun süredir müzakere ettiği Kovid-19 karar tasarısı da iki ülke arasındaki DSÖ tartışmaları yüzünden tıkandı. Kovid-19 salgınıyla mücadele için Fransa ve BMGK'nin geçici üyelerinden Tunus tarafından hazırlanan tasarı, 90 gün küresel ateşkes talep ediyor. ABD, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından da yapılan "küresel ateşkes" çağrısına destek verirken, Çin tasarıda DSÖ’ye de referansta bulunulmasını istiyor. ABD ise "Çin yanlısı ve salgınla mücadelede başarısız olmakla" eleştirip fon desteğini kestiği DSÖ'ye tasarıda atıfta bulunulmasına karşı çıkıyor. Ayrıca ABD, tasarıda ülkelerden ölü ve vaka sayıları dahil doğru veri paylaşımı ve şeffaflık talep ediyor. Çin ise şeffaflık konusuna sıcak bakmıyor. Durum bu olunca ABD ve Çin arasındaki DSÖ tartışması, BMGK'deki Kovid-19 tasarısını veto tehdidiyle karşı karşıya bıraktı. Fransa ise Konseyin yeni bir başarısızlıkla daha anılmaması için daha fazla müzakere ve uzlaşı yolları arıyor.

KAYNAK : Ajanslar

ETİKETLER

YORUMLAR 26 TÜMÜ
 • Bozkurt 8 ay önce Şikayet Et
  Kasaya altın koymak varken tahvil almak Amerika'ya hizmettir.ulkeler tahvil aldıkça Amerika Godzilla gibi başa bela olur.adaminda malında kalitesini sarraf bilir.cin aldığı tahvillerle tuvalet kağıdı yapsın.bari boşa gitmez.
  Cevapla
 • Süleyman 8 ay önce Şikayet Et
  çok zor kendileri çalar kendileri oynar
  Cevapla
 • mert 8 ay önce Şikayet Et
  dolar çöp olacak....doları olan yandı...dikkat edin...
  Cevapla
 • HARUN 8 ay önce Şikayet Et
  Ondanmı sürekli yükseliyor.
  Cevapla
 • Selami Uçar 8 ay önce Şikayet Et
  Çin şu dolar belasından kurtulursa dünya rahat nefes alır.
  Cevapla
 • Reisçi 8 ay önce Şikayet Et
  ABD dünyadaki birçok devlete itelediği bu tahvilleri asla geri almayacak yani tahvillerin nakde dönüşme ihtimali yok. brezilya elindeki 360 milyar dolarlık tahvillerin 60 milyar dolarını nakde çevirmek istedi ABD kabul etmedi IMF den borç almak zorunda kaldı. peki çin kime satacakmış bu tahvilleri.
  Cevapla
 • şems 8 ay önce Şikayet Et
  Açığa. Kim alırsa. Kapanın elinde kalacak.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR