Katar'dan 19.2 milyar dolarlık sipariş

Katar’ın kamu enerji şirketi Qatar Petroleum, Güney Koreli 3 devle 70 milyar Katar Riyali yani 19.23 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Dünyanın en büyük doğalgaz üreticilerinden olan Qatar Petroleum, Kıbrıs Adası’nda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile birlikte doğalgaz arama faaliyeti yapıyor.

ABONE OL
GİRİŞ 03.06.2020 09:17 GÜNCELLEME 03.06.2020 10:47 EKONOMİ
Katar'dan 19.2 milyar dolarlık sipariş
Katar'dan 19.2 milyar dolarlık sipariş

Toplu olarak verdikleri uçak siparişleriyle tanınan Körfez ülkelerinden Katar, tarihi bir rekora imza attı. Ancak rekor bu kez havacılık değil, gemi sanayisini ilgilendiriyor.

 

 

Katar’ın kamu enerji şirketi Qatar Petroleum, Güney Koreli 3 devle 70 milyar Katar Riyali yani 19.23 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Katarlı enerji şirketinin anlaşma imzaladığı 3 Güney Koreli ise, dünyanın en büyük tersaneleri arasında sayılan Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering, Hyundai Heavy Industries and Samsung Heavy Industries adlı şirketler. Daewoo, Samsung ve Hyundai, 2027 yılına kadar yapacağı 100’den fazla LNG gemisini Qatar Petroleum’a verecek.
 
En büyük sipariş

Katar Enerji Bakanı ve Qatar Petroleum’un CEO’su Saad al-Kaabi, programın tarihteki en büyük LNG gemi inşa olmasının yanı sıra tek seferde verilmiş en büyük gemi siparişi ihalesi olduğunu ifade etti. Dünyanın en büyük doğalgaz üreticilerinden olan Katar’ın kamu şirketi Qatar Petroleum, bilindiği üzere Kıbrıs Adası’nda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile birlikte doğalgaz arama faaliyeti yapıyor.

 

 

KAYNAK : Dünya/Kerim Ülker

ETİKETLER

YORUMLAR 3
 • Kaynarca 2 ay önce Şikayet Et
  Güçlü isen dostun çok olur
  Cevapla
 • Batmanlı 2 ay önce Şikayet Et
  Katar kimin dostu şimdi?inşallah hayinlik yapımıyordur
  Cevapla
 • Vatansever 35 2 ay önce Şikayet Et
  Bu katar bizim dostumuz ise Güney Kıbrıs Rum ile neden petrol arıyor da dost Türkiye ile aramıyor?
  Cevapla
 • Selam 2 ay önce Şikayet Et
  Katar bir muamma, zor gününde Türkiye Katar'ı yalnız bırakmadı, bu tür ihaleleri Türk şirketlerine verebilirdi????
  Cevapla
 • Anadolu ligi 2 ay önce Şikayet Et
  Onlarda bizi bırakmadı
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR