Dünya Bankası'ndan şoke eden açıklama: 10 trilyon dolar kayıp

Dünya Bankası'nın Kovid-19'un eğitime etkileri konusundaki raporuna göre salgın nedeniyle 7 milyon öğrenci okulu bırakabilir. Raporda eğitimdeki bu kaybın zaman içinde küresel ekonomiye 10 trilyon dolara patlayabileceği belirtiliyor

ABONE OL
GİRİŞ 19.06.2020 12:02 GÜNCELLEME 19.06.2020 12:02 EKONOMİ
Dünya Bankası'ndan şoke eden açıklama: 10 trilyon dolar kayıp
Dünya Bankası'ndan şoke eden açıklama: 10 trilyon dolar kayıp

Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı okulların kapanmasının eğitimde kalıcı kayıplara neden olabileceğini, bunun zaman içinde küresel ekonomi için 10 trilyon dolarlık kayba dönüşebileceğini bildirdi.

 

 

Bankanın Kovid-19 salgınının eğitime etkilerine ilişkin raporunda, salgın nedeniyle nisanda 1,6 milyar öğrencinin okula gidemediği ifade edildi.

Tüm eğitim sistemlerindeki söz konusu küresel şoku derin bir resesyonun takip ettiği belirtilen raporda, krizin beşeri sermaye için tehdit oluşturduğu ve milyonlarca çocuğun sahip olduğu yaşam boyu fırsatlara dönüşü olmayan bir şekilde zarar verdiği değerlendirmesinde bulunuldu.

 

 

7 MİLYONA YAKIN ÖĞRENCİ OKULU BIRAKABİLİR

Raporda, okul kapanmalarının sistem genelinde öğrenmeyi etkileyeceği belirtilerek, Kovid-19 salgını nedeniyle okulların 5 ay süreyle kapanmasının eğitimde 0,6 yıllık kayba neden olabileceği kaydedildi.

Kovid-19 salgını öncesinde de dünyanın eğitim kriziyle mücadele ettiğine işaret edilen raporda, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki çocukların yüzde 53'ünün eğitim yoksulluğu yaşadığı bildirildi.

Raporda, salgınla eğitim krizinin daha da derinleşeceği vurgulanarak, ilk ve orta öğretimde okuyan 7 milyona yakın öğrencinin sadece salgının neden olduğu gelir şokundan dolayı okulu bırakabileceğine dikkat çekildi.

KÜRESEL EKONOMİ İÇİN 10 TRİLYON DOLARLIK KAYBA DÖNÜŞEBİLİR

Salgın nedeniyle geçim kaynaklarının kaybının ve okula gidememenin özellikle kız çocuklarını savunmasız hale getirebileceği, engelli bireylere yönelik de dışlanma ve eşitsizliği daha da kötüleştirebileceği aktarıldı.

Raporda, eğitimdeki kayıpların zaman içinde küresel ekonomi için 10 trilyon dolarlık kayba dönüşebileceği, bunun temel eğitimleri boyunca öğrencilere yönelik yapılan toplam harcamaların yaklaşık yüzde 16'sına eşit olduğu kaydedildi.

Bankanın raporunda, okulların kapanmasında hükümetlerin izledikleri yaklaşımlara değinilerek, 130'a yakın hükümetin uzaktan eğitime yatırım yaptığı bildirildi.

YORUMLAR 17 TÜMÜ
 • Ferdi maytap 2 yıl önce Şikayet Et
  Bana frdi maytap adına10bindolar yardım edermisiniz ferdi maytap ismine 10bindolar para işteyim zordurumum var olduğu için birgün veririm veya tanıdık bir devlet başkanına söylerseniz yardım eder
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Anlamadan yorum yapanlar, para calindi demiyor, 10 trilyon dolarlik bir ekonomik daralmaya yol acacagini söylüyor. Yani is hacmi dusecek. Illa birini suclamaniz gerekmiyor.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Mehmet kardes normaldir. Zaten yorum yapan arkadaşların yuzdec85 ir haber başlığına göre yorum yapıyor. Okuyupta yorum yapan yüzde 15.
  Cevapla
 • domateeeees 2 yıl önce Şikayet Et
  çalanlar belli kimler çalmiyorlarki bilmiyen cennet ehli derler ama herkes çalmakla gürvli
  Cevapla
 • HACI 2 yıl önce Şikayet Et
  Amaç farklı. Aşıyı birilerine buldurup öğrenciler okuldan kalmasın deyip çocukları ve gençleri aşılayıp gereğini yapmak. Bunun altından çıkacak bu.
  Cevapla
 • Ferdimaytap .F 2 yıl önce Şikayet Et
  Bana yardım edermisiniz ferdi maytap adım10bindolar tadım istiyordu zordurumum varda ferdi maytap 10bin dolar
  Cevapla
 • Baki Yener 2 yıl önce Şikayet Et
  Vallahi ben almadım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR