"Düşük faizli krediye zam ile karşılık verilmemeliydi"

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, düşük faizli konut kredisinin Türkiye ekonomisine nefes aldırdığını belirterek, "Düşük faizli konut kredileri asla 'fırsatçılığa' dönüştürülmemeli, haksız, aşırı fiyat artışı ile suistimal edilmemeli. Etmek isteyenlere de asla fırsat verilmemeli. " dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 22.06.2020 11:16 GÜNCELLEME 22.06.2020 11:19 EKONOMİ
"Düşük faizli krediye zam ile karşılık verilmemeliydi"
"Düşük faizli krediye zam ile karşılık verilmemeliydi"

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, AA muhabirine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının inşaat sektörünü derinden etkilediğini söyledi. 

 

Düşük faizli konut kredisinin Türkiye inşaat sektörüne ve buna bağlı olarak 250 alt sektörle birlikte çalışan Türkiye ekonomisine nefes aldırdığını ifade eden Tellioğlu, bu kredilerin konut ihtiyacı olan ailelere de umut olduğunun altını çizdi.

Tellioğlu, son 2 yıldır inşaat malzemelerine en az yüzde 50 zam gelmesine karşın ortalama konut fiyatlarının aynı kaldığını ileri sürerek, "Konut kredi faizlerinin düşmesi ile oluşan talebe, aşırı zam yaparak karşılık verilmemeliydi. Geçmiş yüksek inşaat malzeme maliyetleri en azından belli bir zaman diliminde kademeli olarak fiyatlara yansıtılmalıydı. Düşük faizli konut kredileri asla 'fırsatçılığa' dönüştürülmemeli, haksız, aşırı fiyat artışı ile suistimal edilmemeli, etmek isteyenlere de asla fırsat verilmemeli." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Konut kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte Türkiye'nin her yerinde konut stokunun büyük oranda tükendiğini anlatan Tellioğlu, üst yapı müteahhitlik sektörünü rahatlatan bu adımından dolayı hükümete teşekkür etti.

İnşaat sektörünün genel yapısal sorunları nedeniyle bazı müteahhitlerin yeni projelere başlamasının zorlaştığını savunan Tellioğlu, bu durumun firmaların sermayelerini olumsuz etkilediğini dile getirdi. Tellioğlu, Türkiye'de afet riski altında 6 milyona yakın çürük yapı olduğunu ve kentsel dönüşüm merkezli yapılaşmanın teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, kentsel dönüşümün önündeki bürokratik engellerin kaldırılmasını talep etti. 

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
    Bu fiyata daireler satılmaz gene patlıycak satılan Bi mal iki sene ödemesiz verilirmi sizce şu an daire alan tam avanak
    Cevapla
  • ismailbey 1 yıl önce Şikayet Et
    bre alçak mütaitler... para dönmüyor mal alamıyoruz satış yok hükümet bişey yapmıyor diye ağlayan sizlayan atan tutan siz değilmiyidinz!! alçak fırsatçılar sizi işler yürüsün para aksın iş görülsun vatandaş ev araba alabilsin diye cumhuriyet tarihinin en düşük faiziyle size çalışırken siz ne yaptınız.... kedinin ciğeri kaçırması gibi kasaptan milletin cebine gözü diktiniz vatandaş rahatlarız ev alırız derken hırsızlıkta kan emmekte fırsatçılıkta üzerinize yok buna acık acık ne derler ihanet... daha düne kadar ağlarken bugün ağlatmanız tam bir şeytyanlık ihanet .... bugünün yarınıda var unutmayın.. bu ihaneti
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR