Erdoğan yerli savaş uçağı için tarih verdi

Kriter dergisine açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayindeki yerlilik oranının 70'lere çıktığını belirterek "yerli savaş uçağımızı 2023’te hangardan çıkaracağız." dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 12.07.2020 13:07 GÜNCELLEME 12.07.2020 13:07 EKONOMİ
Erdoğan yerli savaş uçağı için tarih verdi
Erdoğan yerli savaş uçağı için tarih verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kriter dergisinin son sayısında, SETA Vakfı Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran’ın sorularını yanıtladı. Savunma sanayindeki son gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 700'e yakın projenin devam ettiğini açıkladı.

 

 

2023'TE HANGARDAN ÇIKACAK

SİHA'lar ve yeni yapılan AKINCI TİHA'nın önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli savaş uçağı için de tarih verdi. Erdoğan, "Savunma sanayiinde yerlilik oranını yüzde 20 seviyelerinden aldık, yüzde 70’lerin üstüne çıkardık. 2002’de sadece 62 savunma projesi yürütülürken, bugün bu sayı 700’e yaklaştı. Son 5 yılda yaklaşık 350 yeni proje başlattık. 2002’de yaklaşık 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken geldiğimiz noktada yaklaşık 11 katlık bir artışla 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaştık. İhale süreci devam eden projelerle bu rakam 75 milyar doların üzerine çıkıyor. Aynı dönemde firma sayımız da 56 iken bugün bin 500’e ulaştı. Yine göreve geldiğimizde 1 milyar dolar olan sektörün cirosu, 2019’da 10,8 milyar dolara yükseldi. 2002’de yalnızca 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatı, 2019 itibarıyla 3 milyar doları geçti.

Neredeyse yok düzeyinde olan Ar-Ge harcaması 2019’da 1,5 milyar doları geçti. Bugün dünyanın en büyük savunma şirketleri listesinde 5 firmamız bulunuyor. Diğer taraftan havuzlu çıkarma gemimiz TCG Anadolu’nun inşasının sonuna geldik. Nitekim gemimiz 1 Temmuz’da liman test hazırlıkları için rıhtıma indi. Tasarımından üretimine her aşamada yerli olacak savaş uçağımızı da 2023’te hangardan çıkaracağız.Bulunduğumuz noktayı önemsiyoruz fakat daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Böyle bir iradeye, altyapıya ve birikime sahibiz. Savunma sanayi projelerimizin en önemlisi şüphesiz SİHA ve İHA’lardır. AKINCI ile bu alanda dünyanın ilk 4 ülkesinden biri olacağız. Terörle mücadelemize SİHA’lar gerçekten büyük katkı yapıyor. Bunun yanında eşgüdüm içinde yürüyen bir süreç var. Güvenlik teşkilatlarımız olan TSK, emniyet, jandarma ve MİT arasındaki koordinasyon şu an en üst düzeyde… İnşallah bunu daha da artıracağız." dedi.

 

 İHA ve SİHA'lara ciddi talebin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sadece terörle mücadelede değil, Suriye’de ve Libya’da da İHA ve SİHA’lar çok etkin rol oynuyor. Bu alanda dünyanın ilgisini çekmiş durumdayız. İHA ve SİHA’lara yönelik de çok ciddi dış talep var. Tabi savunma sanayii alanındaki diğer yerli üretimlerimize yönelik de büyük bir ilgi var. Hem özel sektör, hem de devlet olarak bu alanda atılan adımlarımız kesintisiz sürecek. " açıklamasında bulundu. 

ETİKETLER

YORUMLAR 55 TÜMÜ
 • Mmm 3 ay önce Şikayet Et
  Bazilarida araba derdinde araba yapın diyor ne yapcaksiniz uçağı falan diyor gelde bu insanlara iha yi siha yi veya dünyada ne yaşandığını anlat böyle birsuru akıllı var memlekette
  Cevapla
 • Ayhan 3 ay önce Şikayet Et
  Otomobil fabrikası Kur'an'a kadar Honda satiyo fabrikasını.calisanlariyla hazır fabrika.al otomotivini uret.savunma sanayide ziplamamiz cumhurbaşkanımız sayesinde oldu hakkını yememek lazım.
  Cevapla
 • Abdullah 3 ay önce Şikayet Et
  Ne zaman yapıldı? Normalde fabrika kurulur önce, daha sonra fabrikadan ilk çıkış yapan araç halk'a tanıtılır ve sonra seri üretime geçilir. Maşallah bizde fabrika yok ama araba hazır.
  Cevapla
 • Suleyman 3 ay önce Şikayet Et
  Herkesi cep telefonlarını yerli ve milli olanlarla değiştirmeye davet ediyorum
  Cevapla
 • Serhat 3 ay önce Şikayet Et
  Önce şu araba işini bi halledin artık sonra ucak
  Cevapla
 • r3fq 3 ay önce Şikayet Et
  kardeş araba yapıldı. sırada montajının yapılacağı fabrikanın kurulup montaja geçmesi kaldı. türkiye bu konuda çok tecrbeli .. toyotasından tut fiatına hondasından forduna kadar ülkemizde yıllardır montaj yapıyor. fabrika kurulduğu an 500bin kalitesindeki araçları 200bin civarı alacağız..
  Cevapla
 • Hakan 3 ay önce Şikayet Et
  Uzun menzilli füze ve nükleer başlık lazım.
  Cevapla
 • Abdulla kucuksahin 3 ay önce Şikayet Et
  Size katiliyorm,dostum
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR