Suriye’de güvenli para birimi Türk lirası oldu

Suriye'de, terörden arındırılan bölgelerde Türk lirası güvenli para birimi oldu.

ABONE OL
GİRİŞ 13.07.2020 14:21 GÜNCELLEME 13.07.2020 14:21 EKONOMİ
Suriye’de güvenli para birimi Türk lirası oldu
Suriye’de güvenli para birimi Türk lirası oldu

Suriye lirasının ABD doları karşısında yüksek değer kaybı yaşaması ve dalgalı seyretmesi nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde siviller alışverişlerde TL kullanıyor.

 

 

Suriye'de askeri muhaliflerin kontrolündeki İdlib ili ile Türkiye'nin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla teröristlerden temizlediği bölgelerde, sebze hali, benzin istasyonu, giyim mağazası, lokanta, fırın, bakkal gibi pek çok işletme TL'ye yöneldi.

Halep'in kuzeyinde terör örgütü DEAŞ'tan temizlenen Bab ilçesinde, bakkal işleten Zekeriya Ahmed, kendi dükkanı ve ilçede birçok alanda TL'nin yoğun olarak kullanıldığını ve bu durumdan memnuniyet duyduklarını söyledi.

 

 

Ahmed, "Suriye lirasının değer kaybetmesiyle zarar etmeye başlamıştık. Güvenli para birimi olan TL ile satış yapmaya başladık. Bab'da yer alan dükkanımda artık tüm malzemelerin satışını TL ile yapıyorum." dedi.

TL kullanıldığından beri hem kendisinin hem de alışveriş yapan müşterilerinin rahatladığını belirten Ahmed, "TL, Suriye lirasına göre çok güvenli. Herhangi bir değer kaybı yaşamıyor ve daima sabit." ifadesini kullandı.

Ticaretle uğraşan Muhammed Casim de, "2011'de Esed rejimine karşı devrime kalkarak onu istemediğimizi göstermiştik. Mecburen Suriye lirası ile çalışıyorduk. Değerini kaybeden Suriye lirası yerine TL kullanıyoruz." dedi.

Türkiye'nin Suriye halkına destek verdiğini belirten Casim, "Suriye lirası artık yerlerde sürünüyor çok değer kaybetti. Hala bazı yerlerde Suriye lirası geçerli olsa da yaygın olarak TL kullanılıyor. Bölgemizde bulunan tüm ticari işletmelerin Suriye lirasından vazgeçip güvenli TL'ye yönelmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Bab'da döviz işiyle uğraşan Mustafa Cibli de "Bölgemizde şeker, yağ, bakliyat, sebze, akaryakıt gibi temel ihtiyaçların tamamı TL ile satılıyor. TL ile halkımız kendini daha çok güvende hissediyor." ifadesini kullandı.

Beşşar Esed'in ülkenin ekonomik gücünü büyük ölçüde elinde tutan oligark kuzeni Rami Mahluf'u tasfiye etmesinin ardından ABD'nin Esed rejimine karşı uygulamaya koyduğu "Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası" rejim ekonomisini olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Bu yılın başında 1 dolar, 1000 Suriye lirasına karşılık gelirken, geçen ayın ortalarında 4000 Suriye lirası seviyesine yaklaşmıştı. Bugünlerde ise 1 dolar 2300 Suriye lirası bandında seyrediyor.

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Uğur 3 hafta önce Şikayet Et
  Türk lirasına türk halkı güvenmiyor elindeki parayla ya dolar euro ya da altın alıyor! elin Suriyelisi mi türk lirası alacak! Oradaki Türkmen kardeşlerimiz hariç geri kalanlar bize muhtaç oldukları için sesleri çıkmıyor savaş bitsin görürüm bize dost mu kalıyorlar yoksa bağımsız suriye nidalarına kapılıp bize düşman mı oluyorlar.
  Cevapla
 • vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  Dolar 4tlyedüşmeden tl nin güçlü olduğuma inanmam
  Cevapla
 • Tuerk 3 hafta önce Şikayet Et
  Ya bi gidin.
  Cevapla
 • Gerçekler 3 hafta önce Şikayet Et
  ABD'nin "Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası" ismine dikkat edin. Demek ki kendilerini Roma İmparatorluğunun varisi olarak görüyorlar, dolayısla Türkiye dahil tüm Orta Doğu'da kendilerini hak sahibi olarak görüyorlar. Çok sinsice bir isim seçmişler..
  Cevapla
 • Tuğlu... 3 hafta önce Şikayet Et
  chp ve avanesi bundan neden rahatsız oluyor anlamıyorum, bir vatandaş olarak gurur verici bence...
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR