Türkiye'ye karşı zaman ayarlı indirim! Tetikçiliğe devam ediyorlar

Moody’s’in, Türkiye’nin not görünümünü ‘negatif’ olarak belirlemesi tepki çekerken, söz konusu girişimin zamanlaması ayrıca dikkat çekti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Akdeniz’deki gerilime işaret ederek “Ekonomik tetikçilik, farklı form ve formatlarda devam ediyor” dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 14.09.2020 09:13 GÜNCELLEME 14.09.2020 09:14 EKONOMİ
Türkiye'ye karşı zaman ayarlı indirim! Tetikçiliğe devam ediyorlar
Türkiye'ye karşı zaman ayarlı indirim! Tetikçiliğe devam ediyorlar

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Türkiye’nin kredi notunu “B1”den “B2”ye düşürdü ve not görünümünü “negatif” olarak belirlemesine tepkiler sürüyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, en az üretim kaybı ve istihdam kaybı yaşayan ekonomilerden birisinin Türkiye ekonomisi olduğunu söyledi. Canikli, Akdeniz’deki gerilime işaret ederek “Ekonomik tetikçilik, farklı form ve formatlarda devam ediyor” diye eleştirdi.

 

 

TEK KURUŞ KAMU KAYNAĞI KULLANMADI

Canikli, söz konusu gelişmelerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “ABD ve Avrupa Merkez Bankaları, mali yapıları bozulan bankaları kurtarmak için trilyonlarca dolar/avro para aktarırken, bankacılık sisteminde hiçbir problem ortaya çıkmadığı için tek kuruş kamu kaynağı kullanmak durumunda kalmayan ekonomi Türkiye ekonomisi.”

 

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye düşürdü. Görünümü negatif olarak teyit etti.

EN AZ İSTİHDAM KAYBI

Pandemi sürecinde Türkiye’nin gösterdiği ekonomik performansa dikkat çeken Canikli, “Tarım ürünleri başta olmak üzere tüm stratejik ürün ve hizmetlerde kendine yeten ve bu alanlarda üretim kaybı yaşamayan ekonomi Türkiye ekonomisi. Yoğun portföy yatırımı sermaye çıkışına rağmen tüm döviz taleplerini en küçük bir sorun yaşamadan karşılayan bir ekonomiyiz” ifadesini kullandı.

EKONOMİ TETİKÇİLER AYNI TEZGAHTA

Canikli, ekonomik tetikçilik formatının yeniden tezgahlandığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Dürüst olup açıkça yazamaz mısınız? Akdeniz’deki haklarınızdan vazgeçmediğiniz, doğal gaz ve petrol arama faaliyetlerini durdurmadığınız sürece vereceğimiz notlar üzerinden algı oluşturmaya devam edeceğiz, diye. Daha inandırıcı olursunuz. Değişen bir şey yok. Ekonomik tetikçilik, farklı form ve formatlarda devam ediyor.”

TEK KALEMDE MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Tek kalemde milyar dolar değerinde, tamamen yerli tasarım anahtar teslim 4 adet savaş gemisi ihraç edebilen ülke seviyesine çıktığımızı belirten Canikli, “İnsansız hava aracı teknolojisinde adını en iyiler arasına yazdırarak bölgedeki dengeleri değiştirebilen ekonomi Türkiye ekonomisi. 2023 yılından itibaren milyarlarca dolarlık kaynak girişi sağlayacak doğal gaz keşiflerini üreten ekonomiyiz. Derecelendirme kuruluşları, sizin derdiniz nedir? Böyle bir ekonomi için nasıl bu kadar manipülatif amaçlı değerlendirmeler yapabiliyorsunuz? Türkiye ekonomisiyle ilgili verdiğiniz notların gerekçelerinin ekonomik olmadığı ortada” şeklinde konuştu.

ETİKETLER

YORUMLAR 16 TÜMÜ
 • Türkiye 1 ay önce Şikayet Et
  Kredi derecelendirme kuruluşları negatif not verdiğinde yabancı yatırım yapan işletmeler altını çiziyorum tüm parasını $ çevirip ülke dışından çıkmak zorunda hal ortadayken ekonominin gidilatını $ ‘a , soğana , patatese endeksleyen cahil adamlar var bu ülkede İngilterede borsa kapanmasına rağmen sabaha kadar açığa $ satıp Türk parasını düşüren manipülatif hareket yaptığını göremeyen hainler var.Bir gecede $ nasıl 2 katına çıkar hain göremiyormusun oyunu ...
  Cevapla
 • zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Valla biz bu kuruluşları takmıyoruz ,hiç bir bağımız da yok niye kendi kendilerine gelin güveyi oluyorlar anlamak zor. Ticari ,ekonomik ve teknolojik gelişmelerimiz ortada ,sizin verdiğiniz not komik kalıyor. Haa yatırımları engellemeyi düşünüyorsanız ,onu da geçiniz lütfen. Önceki not vermelirinizden biliyoruz ,siz indirim açıklıyorsunuz ertesi hafta bize yTRIM GELİYOR.
  Cevapla
 • gaz 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar Yahudilerin yüz karaları..Türkler tarih boyunca yahudilere iyilikten başka hiç bir şey yapmamıştır.Bu iyilikler bir gün ayaklarına dolanır elbet.
  Cevapla
 • Bozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  Moddy Ritch, standart poors denilen kuruluşlar tamamen ulkelerin ekonomisini hedef alan taraflı ve kasıtlı düşünce kuruluşlarıdır, üst akılları Yahudilerdir.
  Cevapla
 • ÇAkalarla dans 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim ekonomimiz bize yeter . Toprağı en verimli ülkeyiz sanayi devrimini yaptıkmı sorun kalmaz ALLAHIMIZIN CC izniyle Top yekün milli birlik beraberlik davası günahların affı VATAN AŞKI
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR