"Dijital para biriminde merkez bankalarına büyük rol düşüyor"

Uluslararası Yapılanma Bankası (BIS) ile 7 Merkez Bankası dijital para birimlerinin ve uluslararası ödemelerin gelişimini teşvik etmek için rapor yayımladı. Merkez bankalarının yüzde 80'i dijital paralar üzerinde araştırma ile geliştirme yaptı ve hatta bazıları denemelere bile başladı.

ABONE OL
GİRİŞ 19.10.2020 10:05 GÜNCELLEME 19.10.2020 10:05 EKONOMİ
"Dijital para biriminde merkez bankalarına büyük rol düşüyor"
"Dijital para biriminde merkez bankalarına büyük rol düşüyor"

Uluslararası Yapılanma Bankası (BIS) ile yedi Merkez Bankası yakın zamanda dijital para birimlerinin ve uluslararası ödemelerin gelişimini teşvik etmek için bir rapor yayımladı.

 

BIS'nin bir anketine göre, merkez bankalarının yüzde 80'i dijital para birimleri üzerinde araştırma ile geliştirme yaptı ve hatta bazıları denemelere bile başladı.

Merkez Bankası'nın dijital para birimini bu yılın başından bu yana dört şehirde deneyen Çin, bazı bankalarda dijital Renminbi uygulamasını test etmeye başlayarak dünya çapındaki bankaların dikkatini çekti.

 

Corona virüs salgını, kâğıt paraya maruz kalmayı azaltmak için elektronik işlemlerin kullanılmasını gerektirdi. Özel dijital para birimlerinin son yıllardaki hızlı gelişimi merkez bankalarına, dijital para cephesinde araştırma ile geliştirme eksikliğinin ulusal para
birimlerini rekabet ve risklerle karşı karşıya bıraktığını açıkça gösterdi.

ÇİN DİJİTAL UYGULAMAYA BAŞLAYARAK DÜNYA ÇAPINDAKİ BANKALARIN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Merkez bankalarının dijital para birimleri, geleneksel dijital para birimlerine göre bariz avantajlara sahiptir. Dijital ekonominin gelişimi gibi gelecekteki ödeme ihtiyaçlarını karşılamak için esnek, yenilikçi ve rekabetçi bir ödeme modelini destekleyebilir ve sınır
ötesi ödemeleri kolaylaştırabilirler.

Merkez bankası dijital para birimleri, aynı zamanda, yetkililere parasal ve finansal istikrarı korumaları için daha fazla yol sunan hassas ve esnek üstünlüğe sahiptir. Merkez bankalarının dijital para birimleri esnek faiz oranı politikasının etkin bir taşıyıcısı olarak,
pozitif, sıfır veya negatif faiz oranlarına sahip olabilir.

Merkez bankaları doğrudan aracı bankacılık işiyle bütünleştikten sonra, bireysel ve kurumsal olarak tutulan dijital para birimi faizinin hesaplanmasında olduğu gibi, bankacılık sisteminde ve ekonomik faaliyetlerde yeni bir rol oynayacaklar.

Bununla birlikte, küresel merkez bankalarının dijital para
birimleri üzerine araştırma ve geliştirme çabalarının hızlanması,
gelecekte uluslararası para sisteminin bütünleşmesi ve geliştirilmesi
sorunlarına maruz bırakacaktır.

DİJİTAL PARA BİRİMİNDE MERKEZ BANKALARINA BÜYÜK ROL DÜŞÜYOR

Farklı merkez bankalarının, blok zinciri teknolojisinin kullanılıp kullanılmayacağı gibi, dijital para birimlerinin işleyiş mekanizması hakkında farklı fikirleri bulunuyor. Bu bankalar ayrıca ana uygulamalar, transfer ve depolama miktarı ve hesaplama şekli açısından
da farklılık gösterirler.

Merkez bankaları tarafından desteklenen dijital para birimleri aslında yurt içinde kullanılacağı göz önünde tutulursa, gelecekte sınır ötesi ödemelerde diğer merkez bankası dijital para birimlerinin ödeme sistemleriyle çalışacak şekilde nasıl tasarlanacağı da dikkate alınmalıdır.

Dijital para birimlerinin ne kadar ileri gidebileceği, farklı ülkelerin dijitalleşme süreci ile finans teknolojisinin gücüne ve gelecekteki uluslararası finans düzeninde nasıl öz yönelimli olduklarına bağlı olacaktır.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR