Bakan Dönmez tarih verdi: 1 veya 2 Kasım'da gidecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Şu anda Fatih sondaj gemimiz hazırlıklarını tamamlamak üzere. 1 veya 2 Kasım gibi ikinci sondaj noktası Türkali-1'e gidecek" dedi

ABONE OL
GİRİŞ 27.10.2020 17:35 GÜNCELLEME 27.10.2020 17:35 EKONOMİ
Bakan Dönmez tarih verdi: 1 veya 2 Kasım'da gidecek
Bakan Dönmez tarih verdi: 1 veya 2 Kasım'da gidecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, beraberindeki Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan ile birlikte Tuz Gölü Yer Altı Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi sahasında incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

 

 

Dönmez, burada yaptığı açıklamada, doğal gaz keşfedilen Sakarya Gaz Sahası'ndaki çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Birinci kuyu Tuna-1'deki çalışmaların tamamlandığını ifade eden Dönmez, şunları kaydetti:

 

 

"Şu anda Fatih sondaj gemimiz hazırlıklarını tamamlamak üzere. 1 veya 2 Kasım gibi ikinci sondaj noktası Türkali-1'e gidecek. Oradan (Sakarya Gaz Sahası) ürettiğimiz gazı da 2023'ten itibaren sisteme vermeyi düşünüyoruz. Burası da 2023 itibarıyla işletmeye geçecek. Oradan ürettiğimiz gazı özellikle yaz aylarında, tüketimin düşük olduğu aylarda bu depolarımızda depolamış, saklamış ve stoklamış olacağız. Kaynak tüketim ve depo dengesi açısından bu proje çok stratejik bir konumda."

Dönmez, Tuz Gölü Yer Altı Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi çalışmalarını yerinde incelemek için Aksaray'a geldiklerini söyledi.

"İlk gaz verme işlemlerini başlatıyoruz"

BOTAŞ'ın özellikle son yıllarda doğal gaz alt yapısını güçlendirmek için bir çok proje başlattığını anlatan Dönmez, şöyle konuştu:

"Bunlardan bir kısmı hayata geçti. Yer altı doğal gaz depolarıyla ilgili çalışmalarımıza hız vermiştik. Şu anda içinde bulunduğumuz bu alanda daha önce 1,2 milyar metreküplük doğal gaz depolama projemiz söz konusuydu. İlk gaz verme törenini 2017 yılında yapmıştık. Bu mevsim itibarıyla kalan yer altı kavernanın (suni mağara) da ilk gaz verme işlemlerini, an itibarıyla başlatıyoruz. İnşallah onlar da önümüzdeki nisana kadar dolmuş olacak."

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Gül...rastgele 4 hafta önce Şikayet Et
  Bir dini yazi okumusdum....peygamberimize sormuslar bu virusdan kim galip gelicek peygamberimiz müslümanlar demis.....bunu incelemem lazim demisdim ne zaman icin hangi virus icin demis yüce peygamberimiz ama bakiyorum ki bu zaman icin demis( sallallahü aleyhi ve sellem)bin şükür
  Cevapla
 • ali 4 hafta önce Şikayet Et
  yolu açık olsun rastgele
  Cevapla
 • Salih 4 hafta önce Şikayet Et
  Allah muaffak etsin.
  Cevapla
 • mahmut 4 hafta önce Şikayet Et
  cok hızlıyız maşallah, Allah yolumuzdan ayırmasın.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR