İstanbul'a yeni 6 bin taksi teklifi reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) 6 bin yeni taksi teklifi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME) yapılan oylamada reddedildi.

ABONE OL
GİRİŞ 26.11.2020 16:49 GÜNCELLEME 01.12.2020 15:28 EKONOMİ
İstanbul'a yeni 6 bin taksi teklifi reddedildi
İstanbul'a yeni 6 bin taksi teklifi reddedildi

İBB UKOME Toplantısı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığında İstanbul Kongre Merkezi'nde toplandı.

Toplantıda, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün "Taksi taşımacılığının düzenlenmesi" teklifinde, İstanbul'da taksi sayısının kiralık yöntemle 6 bin artırılması istendi.

Ulaşımdan sorumlu İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, taksi düzenlemesine ilişkin bilgilendirici bir sunum yaptı.

 

Sunum sonrası teklif müzakereye açıldı.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, İmamoğlu'nun seçim öncesi verdiği sözleri tutmadığını savunarak, bu konuda görüşlerinin alınmadığını öne sürdü.

Esnafın tedirgin olduğunu ifade eden Aksu, taksicilerle ilgili eğitim ve şikayetleri değerlendirmesi gereken kurumun İBB olduğunu dile getirdi.

İBB’nin sağladığı İTaksi cihazlarının sağlıklı çalışmadığını belirten Aksu, "İBB'nin yapamadığı cihazların faturası esnafa yükleniyor. İBB dayatma ile 'İTaksi’ye abone olmadığınız için ruhsat vermem, araçlarınızı bağlarım.' diyor. Bu aplikasyonu biz de yapacağız. Taksiciyle yolcuyu buluşturan sistem hayata geçerse, var olan taksi sayısı fazla bile olabilir. Sizden önceki yönetimler ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından taksicilere eğitim verildi. Yeni dönemde ise hiçbir eğitim verilmedi." diye konuştu.

"İSTANBUL'DA TAKSİLER YÜZDE 39 VERİMLİLİKLE ÇALIŞIYOR''

Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) Marmaray Bölge Müdürü Doç. Dr. Nurdan Apaydın, İTÜ'deki akademisyenler tarafından hazırlanan rapora değindi.

İstanbul’un devam eden raylı sistem projelerinin tamamlanmasıyla kıyaslandığı şehirlerden Paris ve Londra’yı geride bırakacağını ifade eden Apaydın, "2023'te raylı sistemlerin toplu ulaşımdaki payı yüzde 40'ı geçecek. Araştırmaya göre İstanbul’da gelecek 4-5 yılda taksi ihtiyacı öngörülmüyor. Yine rapora göre İstanbul'da taksiler yüzde 39, Singapur'da yüzde 68, Milano'da yüzde 69 verimlilikle çalışıyor. Singapur’da bilişimle çözüp verimliliği artırmışlar. Verimliliğin artırılması çok önemli." şeklinde konuştu.

Pandemi döneminde taksicilerin gelirlerinin önemli oranda düştüğünü aktaran Apaydın, yeni taksilerle trafiğe ilave yük getirmek yerine mevcut taksilerin acilen yeniden yapılandırılarak sorunların çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Projede kendilerine bin plaka verilmesi öngörülen minibüs ve taksi dolmuşçular ise kendileriyle ilgili bölümün ayrı oylanmasını istedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da eleştirilere cevap vererek, "50 bin şoföre zarar verecek bir şeye imza atmam. Kimse pandemi üzerinden popülizm yapmasın." dedi.

İmamoğlu, 250 dolmuşçu ve 750 minibüsçü için ayırdıkları bin yeni plakayı ayrı oylatacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Temsilcisi Ömür Yılmaz ise konunun daha önce bu şekliyle gündeme gelmediğini belirterek, hukuki durumun tespiti için alt komisyona havale edilmesini istedi.

İmamoğlu itiraza rağmen yaptırdığı oylamada, minibüs ve dolmuşlarla ilgili oylama oy çokluğu ile reddedildi.

6 bin taksi için yapılan oylama da aynı şekilde oy birliği ile reddedildi.

Oylamada ortaya çıkan sonucun ardından İmamoğlu, oturuma 15 dakika ara verdiğini belirterek salondan ayrıldı.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 19 TÜMÜ
 • alemdaroğlu 2 ay önce Şikayet Et
  Ne yani şimdi bizde istanbulda taxici olup haalaa CHP ye ve avanesine oyverenlerede aynı şeylerimi diyelim.
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Alın size İmamoğlu hakettiniz...
  Cevapla
 • Cenk 2 ay önce Şikayet Et
  Bu belediye, HDP lilere satar yeni taksileri, pkk yı rahat gezmek için içimize yerleştirir. Bazıları yanlış olmuş diyor, var olan taksiciler iş olmadığından yakınıyor, yeni iş verilecek kişiler sanki normal vatandaş olacak ta yanlış olmuş. Devletin malı, ite kopuga dağıtılmasın .
  Cevapla
 • AKP 2 ay önce Şikayet Et
  Belliki senin ticari taksi plakan var istanbulda. Ya kardesim bir plaka 1.Milyon Dolar olurmu hiç Yeni plaka dagitilirsa senin elindekinin degeri epey düşecek ,senin derdin bu.
  Cevapla
 • Prof Dr. Adem Kutula 2 ay önce Şikayet Et
  Modasi geçmiş çagimiza uygun olmayan Duraklarinda hepsi kalkmasi lazim, Avrupada bizde oldugu gibi durak yoktur, sadece bir tek levha oranin taksi duragi oldugunu gösterir. Duraklarin hepsi devletindir, şehirdeki taksilerin hepsi istedigi durakta durabilir ve yolcu alabilir, çünki duraklar özel degil bizde oldugu gibi.
  Cevapla
 • Cengaver 2 ay önce Şikayet Et
  Taksilerin tekel olmaktan çıkması şart. Bu proje kabul edilmeliydi.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR