Taşıt kredisi faizi bir haftada 5 puan arttı!

Geçen hafta 5 puan artan taşıt kredisi faizleri yüzde 20 seviyesinin üzerine çıkarken, analistler durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumladı.

ABONE OL
GİRİŞ 18.01.2021 10:23 GÜNCELLEME 18.01.2021 11:51 EKONOMİ
Taşıt kredisi faizi bir haftada 5 puan arttı!
Taşıt kredisi faizi bir haftada 5 puan arttı!

Dikkat çekici bir şekilde 2020 yılının son haftasında mevduat faizlerinin altında kaldığı görülen taşıt kredisi faiz oranı, geçen hafta beş puana yakın artarak yüzde 20 seviyesinin üzerine çıktı. Ticari kredilerin faizi yüzde 20’yi aşarken, ihtiyaç kredilerinin faizi yüzde 23’ün üzerini rinigördü. gördü. Merkez Bankası verilerine göre bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 8 Ocak haftasında bir önceki haftaya göre 74 baz puan azalışla yüzde 16,22’ye indi. Dolar mevduat faizi 14 baz puan azalışla yüzde 1,53’e ve Euro mevduat faizi 2 baz puan azalışla yüzde 0,76’ya geriledi.

 

Mevduat faizleri gerilerken kredi faizlerinde ise artış sürdü. TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı 8 Ocak haftasında bir önceki haftaya göre 130 baz puan artışla yüzde 20,90’a yükseldi. TL bazlı konut kredi faizleri değişmeyerek yüzde 18,61’de kalsa da son haftalarda üst üste düşüşüyle dikkat çeken taşıt kredi faizleri 493 baz puan artışla yüzde 20,37 ve ihtiyaç kredi faizleri 21 baz puan artışla yüzde 23,09’a çıktı.

Euro bazlı ticari kredi arttı

 

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 265 baz puan azalışla yüzde 3,11’e inerken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 24 baz puan artışla yüzde 4,01’e çıktı.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için yüzde 4,68, dolar ve Euro için sırasıyla yüzde 1,58 ve yüzde 3,25 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam etti.

Analistler faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkının yükseldiğini belirtirken bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumladı.

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Piyasa Uzmanı 5 ay önce Şikayet Et
  Ellerinde patladı birde ELEKTRİKLİ geliyor , galericileri gidişleri muhteşem olacak
  Cevapla
 • sokaktaki adam 5 ay önce Şikayet Et
  Hala araba fiyatları artacak diyen simsarlara kapak olsun bu haber.
  Cevapla
 • Vatansever 5 ay önce Şikayet Et
  Yüzde yirmi düşse bile bu fiyatlara araç alacak kimse yok araçlar ev fiyatına çıkmış ne yazık ki
  Cevapla
 • M.ali 5 ay önce Şikayet Et
  Kullanırsan 20 puan artsın sıkıntı yok kullanacağıma arabam olmasın müsait olunca alırım
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR