45 gün bekletip sonra satıyor! Servet değerinde

Muş'ta 2 bin 100 rakımlı dağın eteklerinde kurulan somon yetiştirme tesisinde 9 bin anaç somondan 9 milyon balık yavrusu elde edilmesi hedefleniyor. Tesis sahipleri "Ekonomiye yılda 10-15 milyon dolar katkı sunabiliriz" açıklamasında bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 04.02.2021 12:45 GÜNCELLEME 04.02.2021 15:51 EKONOMİ
45 gün bekletip sonra satıyor! Servet değerinde
45 gün bekletip sonra satıyor! Servet değerinde

Muş'un Varto ilçesinde 2 bin 100 rakımlı Şerafettin Dağı'nın eteğinde kurulan somon yetiştirme tesisinde, balıkların sağımına başlandı.

Bölgedeki doğal su kaynaklarının üzerine kurulan tesiste yetiştirilen balıklardan dişi ve erkek olanlar, sağım zamanında farklı havuzlara alınıyor.

Sağımın ardından elde edilen yumurtalar, işlendikten sonra kuluçka makinelerine yerleştirilerek 45 gün bekletiliyor. Elde edilen yavrular küçük havuzlara alınarak yetiştiriliyor.

"HEDEFİMİZ ÜRETİMİ ARTIRMAK"

İşletmeci Murat Değer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte ilk kez kurulan tesiste 9 bin anaç somondan 9 milyon balıkyavrusu elde etmeyi hedeflediklerini aktardı.
Bölgedeki su kaynaklarının verimliliği sayesinde kaliteli balıkların yetiştiğini dile getiren Değer şöyle konuştu:

"Bölgede tek olan tesisimizi Şerafettin Dağı'nın eteğinde kurduk. Dağlardan gelen doğal kaynak su ve filtrasyon sistemiyle balıklarımızı yetiştiriyoruz. 37 milyon somon balık üretimine sahip olan tesisimiz ülke genelinde 10. sırada. Şu anda yüzde 65 kapasiteyle çalışıyoruz. Hedefimiz yüzde 100'e ulaşmak ve üretimi artırmak. Bu sayede ekonomiye yılda 10-15 milyon dolar katkı sunabiliriz."

Su Ürünleri Mühendisi Mehmet Sadık Güzel ise tesiste 8 metre uzunluğunda 4 metre genişliğindeki 10 havuzda anaç balıkların muhafaza edildiğini aktardı.

Ocak ve şubat ayında somon balıklarının yumurta sağımını gerçekleştirdiklerini belirten Güzel, üretim sürecini şöyle anlattı:

"Sağım zamanı geldiğinde dişi ve erkek balıkları ayırıyoruz. Önce dişi balıkların, ardından erkek balıkların sağımını yapıyoruz. Elde ettiğimiz yumurtaları döllenmesi için yarım saat bekletiyoruz. Daha sonra kuluçka makinalarına koyarak ortalama 10 derecede 45 gün bekletiyoruz. Yumurtadan çıkan balıkları büyütmek için küçük havuzlarda besliyoruz."

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • Caplahama 2 ay önce Şikayet Et
    Herkes böyle yapsa ülkede fakir kalmaz,namkörler
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR