Çalışanlar dikkat! Maaşta azalmaya neden oluyor...

Brüt ücretler aydan aya değişmese de, yıl içinde gelir vergisi oranının artması nedeniyle net ücretler yılın ilk ayına göre sonraki aylarda azalma gösteriyor. Kesilen gelir vergisindeki artış, net maaşta azalmaya neden oluyor. İşte detaylar...

ABONE OL
GİRİŞ 23.02.2021 09:51 GÜNCELLEME 23.02.2021 09:52 EKONOMİ
Çalışanlar dikkat! Maaşta azalmaya neden oluyor...
Çalışanlar dikkat! Maaşta azalmaya neden oluyor...

Yeni yılın ilk maaşı ocak sonunda çalışanların hesabına yattı. Şubat ayının maaşları da üç-beş gün içinde çalışanların hesaplarına yatırılacaktır. Ücretin her ay aynı net üzerinden hesaplandığı işletmelerde, aylar ilerledikçe çalışanların net maaşlarında değişen bir şey olmayacaktır.

Ocak ayındaki net maaşları ne kadar ise; şubatta da sonraki aylarda da aynı net maaşı banka hesaplarında görebileceklerdir. Bir de ücreti brütten hesaplanan çalışanlar var.

NET ÜCRETLER AZALMA GÖSTERİR 
Brüt ücretler aydan aya değişmese de, net ücretler yılın ilk ayına göre sonraki aylarda azalma gösterir. Nedeni; yıl içinde gelir vergisi oranının artması. Brüt ücret yıl içinde hep aynı kalmış olsa da, brüt ücret üzerinden kesilen gelir vergisindeki artış, net maaşta azalmaya neden olur.Hürriyet'ten Ahmet Karabıyık'ın haberine göre brüt ücretten; gelir vergisi, damga vergisi ve sigorta primleri kesilir. Brüt ücret aynı kaldığı sürece damga vergisi ve sigorta prim kesintilerinin tutarı değişmese de, ‘gelir vergisi’ aydan aya değişim (artış) gösterebilir.

Brüt ücret gelirinin yıl içi toplamı; belirli seviyeleri aştığında yüzde 15’lik vergi oranı (önce) yüzde 20’ye yükselir. İlk vergi oran artışı; 24 bin liralık vergi matrahı aşıldığında meydana gelir. 2021’de bir çalışanın vergi matrahı; hangi ayda 24 bin lirayı aşarsa, o ay yüzde 15’den, yüzde 20’lik vergi dilimine geçiş yapmış olur.

Yüzde 20 oranındaki verginin, yüzde 27’ye yükselmesi için yıl içi toplam gelirin (kümülatif matrahın) 53 bin liraya çıkması gerekiyor. Yüzde 35’lik oran için 190 bin lirayı ve son olarak yüzde 40’a çıkması için yıl içi toplam ücret gelirinin (kümülatif matrahın) 650 bin lirayı aşması gerekiyor.

ÖRNEK MAAŞ ÖDEMESİ 
Tablodan görülebilir. Örneğin brüt ücreti 7 bin lira olan bir çalışan ilk olarak mayıs ayında net maaşında azalma yaşayacak. Mayıs ayına kadar hep yüzde 15 oranında vergi hesaplanan çalışan için, mayıs ayıyla beraber yüzde 20’lik vergi hesaplaması yapılacak.7 bin lira brüt ücreti olan bir çalışanın; ocak net maaşı 5 bin 272 lira iken, mayıs ayında 4 bin 985 liraya düşecek. Haziran, eylül ve ekim aylarında da dilim artışından kaynaklı olarak net maaşında düşüşler yaşanacak. Aralık ayına gelindiğinde; yılbaşına göre net maaş 714 lira azalarak 4 bin 558 lira olarak banka hesabına yatırılacaktır. Diğer brüt maaş örnekleri için de net maaşların hangi ayda ne kadar azalacağı tablodan görülebilir.

ÇALIŞANLAR İÇİN EN 'VERİMLİ' AY ŞUBAT 
Şubat ayı, bu yıl, hafta başında (1 Şubat Pazartesi) başladı, hafta sonunda (28 Şubat Pazar) bitiyor. Eksiksiz, fazlasız, tamı tamına 4 hafta, 28 gün. Ayın sekiz günü hafta sonuna denk geldiğinden, özellikle ‘hafta içi çalışanlar’ bu ay fiilen 20 gün çalışmış olacaklar.Ancak ücretleri ise 30 gün üzerinden hesaplanacak. Şubat ayı içinde işe girenler, işten ayrılanlar ve saat üzerinden çalışma süresi hesaplanan çalışanlar için bordrodaki çalışma süresi özel olarak hesaplanacak, bilfiil çalıştıkları süre dikkate alınarak ücret hesaplaması yapılacaktır.

ETİKETLER

YORUMLAR 23 TÜMÜ
 • Adalet 4 gün önce Şikayet Et
  Asgari ücretle çalışan ne yapsın
  Cevapla
 • böyle olmaz 1 hafta önce Şikayet Et
  böyle bir uygulama nerede var. memurun geliri ne olabilir ki.. yıllar öncesinin uygulamasını artık değiştirin. maaş emeğinin karşılığı. maaş düşüyorsa memurlar az mı mesai yapsın..bu değişmeli artık..
  Cevapla
 • Sakaryali 1 hafta önce Şikayet Et
  Sadece memura var herkese yok. İÖeldeki farkı şirket kapatıyor. Çünkü çalışana o maaşı vadediyor. Memurun vergisi hepsinden fazla. Özel sektör zaten maaşını düşük gösterip üstünü fazla mesai diye veriyor yani vergi uçuyor.
  Cevapla
 • ByRC 1 hafta önce Şikayet Et
  Sadece memura böyle değil tüm çalışanlar için aynı skala uygulanmakta. Ha ben sadece kendimi düşünürüm derseniz o başka.
  Cevapla
 • Sincik 1 hafta önce Şikayet Et
  Maaşlar neden azalıyor ben çok net bir açıklama yapayım, devlet yılbaşında uzun pazarlıklar sonucu yüzde 15-20 zam yapıyor asgari ücrete, sonra herşeye yüzde 50 yüzde 100 zam yapıp insanları soyuyor ve maaş ondan eriyor
  Cevapla
 • hı hııı 1 hafta önce Şikayet Et
  almasınlar vergiyi olsun bitsin....
  Cevapla
 • Ali 1 hafta önce Şikayet Et
  Dalına binin memurun Kim memur kadar hakkaniyetli vergi veriyor
  Cevapla
 • Vanlı 1 hafta önce Şikayet Et
  İşçi
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR