Avrupa'nın en büyük gipe iplik tesisinin temeli Erbaa'da atıldı

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın tarafından açıklanan "Anadolu Kalkınma Politikası" kapsamında, Erbaa'da, 50 milyon dolarlık ihracat kapasitesi ve yıllık 4 bin ton rekor üretimi ile Avrupa’nın en büyük gipe iplik tesisinin temeli törenle atıldı.

ABONE OL
GİRİŞ 08.03.2021 15:16 GÜNCELLEME 08.03.2021 15:17 EKONOMİ
Avrupa'nın en büyük gipe iplik tesisinin temeli Erbaa'da atıldı
Avrupa'nın en büyük gipe iplik tesisinin temeli Erbaa'da atıldı

ASKON açıklamasında görüşlerine yer verilen Orhan Aydın, Dernek tarafından başlatılan Anadolu Kalkınma Politikası kapsamında Anadolu’ya yatırım zincirinin ilk halkasının Tokat’ın Erbaa ilçesine yapılan yatırımla atıldığını ifade etti.

Dernek olarak bir süredir Türkiye ekonomisine büyük katkısı olacağına inandıkları bir hedeflerinin olduğunu aktaran Aydın, "Bu hedefimizin adı da, 'Anadolu Kalkınma Politikasıdır'. Hedefimiz Türkiye’nin 81 vilayetinde sanayinin, turizmin, hizmet sektörünün, tarımın Türkiye’nin her vilayetine yayılması, ülkemizin her vilayetinin çalışan bir şehir haline dönüştürülmesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Aydın, yeni kalkınma modelinde önceliğin, göçü durdurmak ve tersine göçü sağlamak olması gerektiğini vurgulayarak, "Bu da ancak sanayide kalkınma ile olacaktır. Bugün geldiğimiz noktada, İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli üçgeni dolmuş ve doygunluğunu tamamlamıştır. Dönem 20 milyonun çalışıp ürettiği ile kalkınmasını yürüten bir ülke değil, 81 milyonun katkısı ile büyüyen bir ülke olma dönemidir." açıklamasını yaptı.

Faizlerin son derece yüksek olduğu, dövizin zirve yaptığı pandemi ortamında, parasını faize, dövize ve altına yatırmayarak, yatırımı ve istihdamı tercih eden 10 firmayı tebrik eden Aydın, "Bu girişimcilik ruhunuz aynı zamanda sizlerin ne derece vatan ve millet sevgisi ile dolu olduğunuzun da ayrıca bir göstergesidir. Anadoluluk ruhu zor dönemde kolayı tercih etmeyi değil, taşın altına elimizi koymayı gerektirir. Umarım sizin bu girişimci ruhunuz nice iş insanlarımıza da örnek bir davranış olur." ifadelerini kullandı.

Başkan Aydın, temeli atılan tesisin ülke ihracatına 50 milyon dolarlık katkı sağlayacak bir proje olduğunu ve Avrupa’nın en büyük gipe iplik fabrikası olma özelliğini taşıdığını belirtti.

Açıklamada verilen bilgiye göre, tesis ilk etapta 10 bin metrekare kapalı alandan oluşacak. Proje tam kapasiteye ulaştığında büyük bir Ar-Ge merkezi ile birlikte 30 bin metrekare alanda faaliyette bulunacak ve yıllık 4 bin ton rekor üretim gerçekleştirecek.

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Serhat 3 ay önce Şikayet Et
  Sonunda korteks ve karasiden bu millet kurtulacak.birde bibis adami cikasa spandex bilinen adi ile likra üreten bir tesis kurda.5.60 $ olan likra 4 ayda 18 $ oldu ne devletin nede us adamlarının sesi çıkmıyor.2 tane korea li is adami ülkeyi inim inim inletiyor
  Cevapla
 • Tamer bey 3 ay önce Şikayet Et
  Tokat Erbaa ya ve ülkeye hayırlı olsun
  Cevapla
 • Davut 3 ay önce Şikayet Et
  Tokat yandı ne kadar yeraltı suları varsa bitiricekler yerüstü sularınida kullanılamaz hale getircekler trakyada öyle yaptilar
  Cevapla
 • Trtr 3 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar hainin bir arada olduğu ülkede kalkıpta bu hükumetten bir şey bekle Bence bu kadarın olması bile mucize
  Cevapla
 • Metin 3 ay önce Şikayet Et
  Yeraltı suyu ile ne alaka
  Cevapla
 • Hanifi Çifçi 3 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı Olsun Vatana Millete Allah Razı Olsun Sizlerden
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR