9 ülke birbirine bağlanıyor! Türkiye'ye fırsat doğdu

Mısır, kendini 9 Afrika ülkesine bağlayacak proje için düğmeye bastı. Projenin, Türkiye'ye ve Türk firmalarına büyük fırsatlar oluşturacağı tahmin ediliyor.

ABONE OL
GİRİŞ 01.05.2021 15:47 GÜNCELLEME 01.05.2021 15:47 EKONOMİ
9 ülke birbirine bağlanıyor! Türkiye'ye fırsat doğdu
9 ülke birbirine bağlanıyor! Türkiye'ye fırsat doğdu

Türkiye-Mısır ilişkilerinin normalleşmesi ekonomide yeni fırsatlar doğurabilir. Mısır, ülkeyi dokuz Afrika ülkesine bağlayacak büyük bir altyapı projesi planlıyor. Mısır'da yapılması planlanan birçok altyapı ve ulaşım işinin büyüklüğü dikkate alındığında, bu konudaki deneyimli Türk müteahhitler Mısır'ın ihtiyaç duyduğu alanları çok rahat doldurabilir.

Türkiye'nin Mısır ile ilişkileri Temmuz 2013'te Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesiyle sonuçlanan askeri darbeyle bozulmuş ve iki ülke arasında siyasi alanda başlayan gerginlik karşılıklı ticaret olmak üzere ekonomik ilişkileri de bir miktar olumsuz etkilemişti. Yakın zamanda iki tarafın da attığı adımlarla başlayan normalleşme çabaları ve bu yönde ortaya konulan siyasi irade, bu ay Türk Dışişleri Heyeti'nin Kahire'ye yapacağı ziyaretle resmiyet kazanacak.

HİÇBİR ZAMAN DURMA NOKTASINA GELMEDİ

İki ülke arasında normalleşme sürecinin başlaması, kısa sürede ekonomik ilişkileri hızla canlandıramayacak olsa da sabit seyirde devam eden ikili ticaretin ve yatırımların yeniden artması için önemli bir aşama kat edilmiş olacak. Aslına bakılacak olursa söz konusu 7,5 sene içerisinde Türkiye ve Mısır arasında çeşitli gümrük engelleri, bürokratik mevzuatlar ve vize başvuru sürelerinin uzun olması gibi sorunlar yaşansa da ekonomik ilişkiler hiçbir zaman durma noktasına gelmedi. Aksine Mısır, Türkiye'nin Kuzey Afrika'daki önemli ticaret partnerlerinden biri olma özelliğini korudu.

TÜRK FİRMALARININ DOĞRUDAN YATIRIMLARI VAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'den 2014-2020 yılları arasında Mısır'a 21,9 milyar dolarlık ihracat yapılırken, aynı dönemde Mısır'dan 12,1 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildi. Söz konusu 7 yıllık döneme bakıldığında Türkiye'nin, her yıl ortalama 3 milyar dolarlık ihracat yaptığı Mısır ile ekonomik münasebetlerini belirli bir seviyede devam ettirdiği görülüyor. Bu dönemde Türkiye'den ihraç edilen ürünlerde demir-çelik ürünleri, motorlu taşıtlar, plastik ve mamulleri ile petrol yağlarının yoğunlukta olması dikkati çekiyor. Buna karşılık Mısır'dan ithal edilen ürünlerde plastik ve mamulleri, kimya sanayisi ürünleri, altın ve tekstil ürünleri başı çekiyor. Ayrıca, Türk firmaların Mısır'da otomotiv, bankacılık, cam sanayi, inşaat ve enerji gibi birçok alanda doğrudan yatırımları bulunuyor. Bu yatırımların önümüzdeki süreçte artmasının özellikle istihdam sorunu ve genç nüfus fazlası bulunan Mısır için fayda sağlayacağı kaçınılmaz bir gerçek.

TÜRKİYE'NİN TİCARETTEKİ KADİM PARTNERİ

Mısır bugün 100 milyonu aşan nüfusu, stratejik ticaret yolları, farklı iş kollarının Orta Doğu'daki merkezi olması, enerji yatırımları ve turizmdeki iddiası ile bölgenin en kritik ekonomilerinden biri.

Mısır ile Anadolu coğrafyasının stratejik partnerliğinin tarihi antik çağlara kadar uzanıyor. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de Mısır her zaman Anadolu'da üretilen ürünlerin en önemli pazarlarının başında gelmiştir. Türkiye, bu köklü ilişkinin sürdürücüsü olarak Mısır ile her zaman yakın ekonomik ilişki içinde oldu. Mısır da kendi coğrafyasındaki potansiyeli ekonomik partnerlerine kullandırabilmesi bakımından Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki en istikrarlı ülkelerden biri olmuştur. Nitekim Mısır'ın stratejik konumu, tarihsel ve ekonomik bağları ile Türkiye için taşıdığı önem, bugün aynı zamanda küresel ticaret için de geçerli.

TÜRK FİRMALARINA YENİ KAPILAR AÇABİLİR

Mısır'ın kalabalık nüfusu ile Türkiye için Afrika'da büyük bir ticari pazar olması Türk ihracatçısı için yeni dönemde birçok fırsatın yaratılabileceği anlamına geliyor. Ayrıca Mısır, tek başına büyük bir pazar olmasının yanı sıra, stratejik pozisyonuyla Afrika'ya ve diğer Arap ülkelerine açılmaları için Türk ihracatçılarına yeni kapılar arayabilme potansiyeli de taşıyor. Her ne kadar Türk firmalar için Mısır ilk kez keşfedilecek bir ülke olmasa da ilişkilerin normalleşmesiyle değişecek yaklaşımlar ve arkasından gelebilecek teşvikler, iki ülkenin iş insanları için salgın krizine rağmen karşılıklı kazançlar sağlayacak. Mısır sanayisinin ihtiyacı olan ham madde ve ara mallar Türkiye'den tedarik edilebileceği gibi, sektörel girişimlerle bölgedeki dinamik iş gücü ortak yatırımlarla da değerlendirilebilir.

Mart ayında Süveyş Kanalı'nın Ever Given adlı tankerin kazası sonucu kapanmasıyla yaşanan global aksama, tüm dünyada gözlerin burada atılabilecek yeni altyapı adımlarının bulunup bulunmadığına çevirdi. Küresel ticari nakliyatın yaklaşık yüzde 12'sinin 193 kilometre uzunluğundaki kanaldan geçtiği düşünüldüğünde, bu güzergahın her geçen gün yeni alternatiflere ya da yolun sağlamlaştırılmasına ihtiyaç duyduğu görülebilir. Yeni bir kanal inşa edilmesinin birçok sebepten ötürü hemen mümkün olmayacağı açık olduğu için bölgeyi besleyen diğer ticari güzergahların iyileştirilmesi, hızlandırılması ve yenilenmesi için çok sayıda adım da halihazırda atılıyor veya projelendiriliyor.

9 AFRİKA ÜLKESİNİ BİRBİRİNE BAĞLAYACAK PROJE

Mısır'da yakın zamanda gerçekleşen demir yolu kazalarının ağır kayıplara yol açması ve yolların iyileştirilmesi hedefi birçok ulaşım ağı projelerinin hayata geçirilmesine yol açtı.

Arab News'in haberine göre Mısır, Sudan ile birleşmeyi mümkün kılacak 450 kilometreden fazla uzunlukta bir demiryolu inşa edecek. Nisan ayı ortalarında Sudan'ı ziyaret eden Mısır Ulaştırma Bakanı Kamel Al-Wazir, projenin 254,6-318,7 milyon dolara mal olacağını bildirdi. Öte yandan Mısır, ülkeyi dokuz Afrika ülkesine bağlayacak büyük bir altyapı projesi planlıyor. Yine Al Wazir'in şubat ayında duyurduğu proje, kara ve demiryolu sistemlerinin geliştirilmesini içeriyor.

TÜRKLERİN AFRİKA ÜLKELERİNE YATIRIMIN ÖNÜ AÇILACAK

Bakan, Mısır'ın 13 liman ve bir lojistik merkez kurulmasını sağlayacak kapsamlı bir plan üzerinde çalıştığını da belirtti. Buna göre, önümüzdeki aylarda 953 milyon dolar değerinde 35 proje hayata geçirilecek. Al Wazir, Toplam 19 milyon dolarlık 9 farklı projenin de tamamlandığını ifade etmişti. Mısır'da yapılması planlanan birçok altyapı ve ulaşım işinin büyüklüğü dikkate alındığında, bu konudaki deneyimli Türk müteahhitler Mısır'ın ihtiyaç duyduğu alanları çok rahat doldurabilir. Bununla birlikte, Türkiye ile Mısır'ın söz konusu projeler ışığında Afrika'daki 3. ülkelere ortak yatırımlar da gerçekleştirmesi mümkün olabilir.

TÜRKİYE’NİN ENERJİ HAMLELERİ MEYVESİNİ VERECEK

Doğu Akdeniz'deki gaz rezervlerinin aranması ve diğer enerji nakil hatlarındaki Mısır yatırımları ele alındığında, yakınlaşmanın Türkiye için birçok yeni alanda fırsata gebe olabileceği de düşünülebilir. Mısır'ın "enerji ticaretinde bölgesel bir merkez olma" iddiası ile attığı adımlar bugün hala çeşitli altyapı projeleriyle varlığını sürdürüyor. Bu amaç doğrultusunda yenilenebilir enerji ve doğalgaz santralleri inşa eden Mısır, aynı zamanda Akdeniz kıyısındaki Dabaa kentinde bir nükleer enerji santrali de inşa ediyor. Mısır, bölgesindeki ve komşu ülkelerle nakil hatları konusunda iş birlikleri yapıyor ve projeler yürütüyor. Bu nedenle Türkiye'nin enerji alanında yaptığı çalışmaların düzelecek ilişkiler sonrası potansiyel yeni girişimlerle bir üst seviyeye çıkması imkanı bulunuyor.

SALGININ MISIR'IN EKONOMİSİNE ETKİLERİ

Dünya Bankası verilerine göre Mısır'da salgının devam eden etkisi ve Kovid-19 vakalarındaki artışla büyümenin 2019-2020'deki yüzde 3,6'dan 2020-2021'de yüzde 2,3'e düşeceği tahmin ediliyor. Dünya genelindeki birçok ülkeye göre yüzde 2,3 büyüme, ülke ekonomisinin salgına rağmen büyümede ayakta kalabildiğini gösteriyor. Bununla birlikte aşılanma oranı 2022'nin başlarına kadar yeterince yükselirse, Mısır'ın 2021'de ve takip eden yıllarda büyüme ivmesini kademeli olarak yeniden hızlandırması bekleniyor.

Büyüme, kısıtlamaların kaldırılması ve sosyal mesafe önlemlerinin gevşetilmesiyle birlikte, sırasıyla yüzde 0,7 ve yüzde 2 gibi düşük seviyede kalmasına rağmen, yukarı doğru hızlandı. Salgının başlangıcında toplam istihdamdaki ilk düşüş tersine döndüğü ve hem işgücüne katılım hem de istihdam oranları toparlandığı için, işsizlik bu yıl (yüzde 9,6'lık artıştan sonra) yüzde 7,2 seviyelerine düştü.

IMF İLE ANLAŞTI

Öte yandan, geçen yıl Kahire ve Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında varılan uzlaşma sonucu 2,7 milyar dolarlık kredi Mısır tarafından onaylandı ve salgın sırasında ülkenin duyduğu döviz ihtiyacına cevap verilmiş oldu. Salgının başlangıcında, Mısır hükümeti 100 milyar Mısır Lirası değerinde bir acil durum müdahale paketi tasarladı. Buradaki temel önlemler arasında düzensiz işçilere istisnai parasal hibe ve mevcut nakit transferi programlarının genişletilmesi yer alıyordu. Mısır Merkez Bankası, likiditeyi rahatlatmak ve bireylerin uygun koşullarda krediye erişimini sağlamak için politika faizlerini düşürdü. Bu adım 2019-2020 finans yılında yüzde 5,7 olarak kaydedilen enflasyonun gerilemesi için atıldı.

TÜRK FİRMALARI İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Sonuç olarak, Mısır hükümetinin öncelikle sübvanse ettiği turizm, imalat, Süveyş Kanalı, petrol ve gaz çıkarıcıları gibi kilit sektörler, seyahat kısıtlamaları, talep düşüşü ve ticaretteki kesintilerden etkilenmeye devam ediyor. Türkiye için yeni dönemde bu kritik sektörlere yönelik birçok fırsat oluşturulabilir. Özellikle altyapı projeleri için gerekli inşaat işlerinin yoğunluğu, bölgedeki tecrübeli Türk müteahhitler için yatırıma ve Mısırlılar için de istihdama dönüşebilir. Yeni dönemde doğru adımların karşılıklı atılmasıyla iki ülke için Doğu Akdeniz'deki ekonomik dengeleri farklı bir boyuta taşıyacak sonuçların elde edilmesi, kazan-kazan durumundan da öte tüm coğrafya için pozitif sonuçlar doğurmaya elverişli.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 34 TÜMÜ
 • Dertli 35 1 ay önce Şikayet Et
  Olan mursi ye oldu o arada giti bu vesile ilen ona Allah rahmet eylesin ve israil uşagı sisi en kisa Zamanda Allahin gazabina ugrasin lanetlesin ölumü de aci ceke ceke olsun insallah
  Cevapla
 • Yaşam 1 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel 9 ülke güçlenir Türkiye kendi dilini kültürünü öğretsin çok onemli
  Cevapla
 • doktor 1 ay önce Şikayet Et
  dünya ne ile uğraşıyor sen ne ile uğraşıyorsun.kafatasçı
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Ticarette yaptığımız iki büyük hata 1.si büyük şirketler olusturamadik marka hale gelmedi 2.ithal ettiğimiz ürünleri burda üremiyoruz.cozum dünya çapında hizmet verecek şekilde en az 20 milyarlık gıda şirketi kurmak seneye yine 20 milyarlık ilaç diğer sene yine 20 milyarlık yazılım yine boyke 10 tane 10 senede dünya çapında hizmet edecek elktrik ekteonik savun vb şirketler oluşturmak ve alt Kobi ve çiftçiyi bu şirketlere entegre etmek ve ithal ettiğimiz 81 ürünü her şehirde bir tanesini üretmektir....10 sende 10 dünya devi şirket oluşturmak.kucuk şirketlerdeki sorun dünyaya acilamadan batması büyük olursa rekabet eder marka olmuş olur dunyAya açılması daha kolay...
  Cevapla
 • Mülayim 1 ay önce Şikayet Et
  Biz o milyar dolarları, dolar yukselmesin diye bozdurduk...devlet iş yapmaz, vergi alır, o dediğin 1920 perde kaldı..devlet fabrikalar kurardi, şimdi kredi ver fabrika kurmasını bekle...
  Cevapla
 • keamu 1 ay önce Şikayet Et
  Mısır cumhurbaşkanı olarak sisi yi tanımıyoruz hiçbir surette tanımıyacağız.
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Eyyy sisi eli kanlı katil asla sen gitmeden ilişkiler düzenleyecek bunu bil
  Cevapla
 • Şahinn 1 ay önce Şikayet Et
  Stratejik soru: Türkiye Mısır ilişkilerinin kötü olması hangi ülkelerin işine yarar?
  Cevapla
 • ahmetw 1 ay önce Şikayet Et
  bir soru daha madem bu kadar akilliydinizda neden devlet akli yerine hayvan duygularini tercih eden bir haysiyetsiz kibir ehlini destekliyorsunuz?
  Cevapla
 • Ferman 1 ay önce Şikayet Et
  Mısır Afrika'ya açılan kapı sisi yüzünden mazlumu terk edeceğiz anlamina gelmiyor devlet aklı hamlelerini inşa etmeye devam edecektir lakin söz konusu sisi onunda zamanı gelecektir mısır bizim için çok önemlidir
  Cevapla
 • İbrahim 1 ay önce Şikayet Et
  İsrail ve Chp nin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR