Türkiye tarih yazdı! Türk bayrağı 169 ülkede dalgalandı

Türk savunma ve havacılık sektörü son yıllarda ürettiği yüksek teknoloji ürünleriyle ve sistemleriyle dünyanın gözdesi oldu.

ABONE OL
GİRİŞ 21.07.2021 12:11 GÜNCELLEME 21.07.2021 13:41 EKONOMİ
Türkiye tarih yazdı! Türk bayrağı 169 ülkede dalgalandı
Türkiye tarih yazdı! Türk bayrağı 169 ülkede dalgalandı

İnsansız hava araçları da dahil milli imkanlarla üretilen ürünlerin ihracatında bu yıl önemli artışlar yaşanırken, yılın ilk yarısında sektör yüzde 45 artışla 1 milyar 341 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Sektör, ilk 6 ayda Türk bayrağını aralarında ABD, Çin, Fransa ve Rusya’nın da olduğu 169 ülkede dalgalandırma başarısı gösterdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Ülkemiz ihracatta büyük atılımlar yapan, savunma ve havacılıktaki başarıları başta olmak üzere teknolojiyi artık sadece kullanan değil; onu üretebilen, modernize edebilen ve ihraç edebilen bir ülke konumundadır. Son 10 yılda sektörün ihracatı yüzde 224 arttı. Artışta İHA ve SİHA’ların payı büyük. Rakamlar bize sektörün 2035 yılında ihracatını yüzde 425 artırarak 11 milyar dolar seviyesine rahatlıkla getirebileceğini söylüyor” dedi.

Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayi sektöründeki ihracat performansını değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle, yüksek teknolojili ürünlerin ihraç edilmesi ve Türkiye’ye kattığı prestij ile ülkenin yüz akı sektörlerinden biri olduğunu dile getirdi.

YILIN İLK YARISINDA İHRACAT ARTIŞI YÜZDE 45 OLDU

Yılın ilk yarısında; en güçlü artış performansına imza atan sektörler içinde; geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artışla 1 milyar 341 milyon dolara ulaşan savunma ve havacılık sektörünün ön plana çıktığına vurgu yapan TİM Başkanı Gülle, yüksek teknolojili ürün ihracatının genel ihracat içindeki payının artması hem katma değer hem de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi payının yüzde 10’u yakalaması açısından çok önemli olduğunu söyledi.

TÜRK BAYRAĞINI 169 ÜLKEDE DALGALANDIRDILAR

Türkiye’nin ihracatta büyük atılımlar yapan, savunma ve havacılıktaki başarıları başta olmak üzere teknolojiyi artık sadece kullanan değil; onu üretebilen, modernize edebilen ve ihraç edebilen bir ülke konumunda olduğuna dikkat çeken Gülle, şunları söyledi:

“Bağımsızlığımızın en önemli unsurlarından biri yerli ve milli üretimli Savunma Sanayi’nden geçmektedir. Şu anda savunma ve havacılık sanayi sektörümüzün genel ihracattaki payı yüzde 3,5 seviyesinde. Yüksek teknoloji ürün ihracatında en başarılı neticemiz İHA ve SİHA’lardır. Bu başarımız bütün dünyanın da dikkatini çekti. 2021 yılının haziran ihracatına baktığımız zaman hem aylık hem çeyrekte hem de 6 aylık bazda önemli artışlar görüyoruz. Bu sektörümüz; geçtiğimiz yılın 6 ayında 138 ülkede Türk bayrağını dalgalandırırken, 2021 yılın ilk yarısında ise ihracat yaptığı ülke sayısını 169 ülkeye yükseltme başarısı gösterdi”

SON 10 YILDA SEKTÖRDE İHRACAT ARTIŞI YÜZDE 224

Son 10 yılda sektörün ihracattaki artışının yüzde 224 olduğunu kaydeden Gülle, “Sektörde elde edilen başarıları ve yapılan yatırımları düşünürsek sektörümüzün ihracatının önü açık. Türkiye’nin 2019 yılında en uzak mesafeye ihracat yapan sektörler sıralamasında ilk sırada 2,25 milyar dolarlık ihracatın ortalama 5 bin 282 km’ye yapıldığı savunma ve havacılık sanayi sektörü yer almıştı. 2020 yılında sektörümüz, 2 milyar 279 milyon dolar ihracat yaptı” dedi.

GELECEK SAVUNMA VE HAVACILIK SEKTÖRÜNDE

Başarıdan gurur duyduklarını aktaran Gülle, “2030 yılına kadar en çok performansını artıracak sektörlerin arasında ilk sırayı savunma ve havacılık sektörü alıyor. Sektörün bu süre zarfında yüzde 400 büyüyeceğini düşünüyoruz. Yüzde 400’lük büyüme de ihracatımızın 10 milyar doların üstüne çıkacağını gösteriyor. Bunlar sadece tahmin ama bu tahminleri güçlendirecek çok önemli ürünler ve pazarlar çıkıyor. Türkiye’nin başarısı, satıştan sonra hızla diğer ülkelerin de bu ürünlere yönelmesi süreyi öne çekebilir. Analizlerimize göre hem yüksek teknoloji olması hem de 2030 projeksiyonunda en hızlı büyüyecek sektörün savunma ve havacılık sektörü olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD’YE İLK YARI 582,1 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Gülle, yılın ilk yarısında özellikle ABD’ye yüzde 68 artışla 582,1 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını, ABD’yi sırasıyla yüzde 1625 artışla 163,9 milyon dolarla Azerbaycan, yüzde 3 artışla 109,8 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri’nin takip ettiğini belirtti.

2035 YILINDA 11,5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ

Gülle, "Türkiye ekonomisine ve ihracat ekosistemine fayda sağlayacak ihracatçılarımıza bir pusula görevi görecek olan hazırladığımız ‘İhracat 2021 Raporu’nda da 2035 yılında ihracat artışının en yüksek yaşanacağı sektörün, yüzde 425’le savunma ve havacılık sanayi olacağı öngörüsü de yer alıyor. Raporumuzda da 2025 yılında 3,5 milyar dolar 2035 yılında ise sektörümüzün 11,5 milyar dolarlık ihracat yapması öngörülüyor. Sektörümüz ihracattaki performans artışıyla dış ticaret açığını da azaltacak. Ülkemizin ihracat projeksiyonuna göre sıralamada en hızlı yükselmesi beklenen sektör savunma ve havacılık sanayi olurken, bu sektörümüzün 2021 yılında 19 sırada, 2025 yılında 17’inci sırada, 2030 yılında 13’üncü sırada, 2035 yılında da 11’inci sırada yer alması beklenmektedir” dedi.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 15 TÜMÜ
 • Hayda 3 gün önce Şikayet Et
  Şimdide chp hdp yandaşçilari guzellik salonu adi altinda 15 16 yaşlarinda kizlari şporsalonlari vucutgeliştirme aylik yuzlira 15 16 yaşlarindaki çocuklarin beyinlerini yikayip sabah gidiyorlar ikindine kadar 2o23 de 18 yaşinabasacak yeni oykullanacak çoçuklarin buralarda hemspor hem beyin yikama yeri olarak kullaniyorlar
  Cevapla
 • 2023 Seçimleri 3 gün önce Şikayet Et
  Eğer bu sosyalmedya'ya el atılmaz ise 10 seneye ortada ne ülke kalacak nede Müslüman Türk milleti. Resmen sosyal medya ile ülkemiz her koldan işgal ediliyor hala tehlikenin farkında değil halkımız, hiptonize edilmiş vaziyetteyiz. Youtube'a bir giriyorsun ilk sayfada Halk TV ve Sedat Peker videoları cirit atıyor, o tarz içerikler izlemediğim halde hemde. İnternet tarayıcımı temizleyip giriyorum yine aynı devlet ve İslam düşmanı videolar önerilenlerde karşıma çıkıyor. Devletimizin bu işe el atması lazım ama bizde vatandaşlar olarak yerli ve milli sosyal medya kanallarına abone olup onları desteklemeliyiz. Sabır Meşhurun "10 Aralık Hareketi" adlı videosunu izleyin izlettirin.
  Cevapla
 • Yavuz Özmen Almanya 3 gün önce Şikayet Et
  Aynen kardeşim, her sayfada yorum yazıyorum bunlara karşı. Linkler gönderiyorum!!! O sayfalarda yorumlar yazan çok az bizim saflardan. Arkadaşın yazdığı gibi milli eğitim milli devlet. Bizlerde karşılık vermemiz gerekiyor. Gençlerimizin giyim tarzı beni çok rahatsız ediyor, bir yasa çıkması lazım Türk Müslümanlarına ve ufaktan başlangıç olsun. Kızlarımız o biçim. Allah yardımcımız olsun...
  Cevapla
 • Nuri 3 gün önce Şikayet Et
  Milli EĞİTİM OLMADAN MİLLİ DEVLET KURULAMAZ
  Cevapla
 • Gerçekler 3 gün önce Şikayet Et
  2023 seçimleri çok önemli, Z kuşağı denen masonlar tarafından beyni yıkanan kitle, Türkiye düşmanı "10 Aralık Hareketine" asker olarak dizayn ediliyor. Sosyal medyada beyinleri devlet ve İslam düşmanları tarafından yıkanıyor. Herkes yerli ve milli sosyal medya kanallarına abone olup önemli videoları beğensin arkadaşlar, buradan kuru sıkı slogan atmakla olmuyor icraat lazım. Herkes elini taşın altına koysun, bu işin geri dönüşü yok. "Kıyam, Sabır Meşhur, Melih Esat Açıl, Abdurrahman Uzun ve benzeri kanalları takip edip destekleyelim lütfen.. En azından Sabır Meşhurun "10 Aralık Hareketi" adlı videosunu kesinlikle izleyin, izlettirin, her yere yayın..
  Cevapla
 • Vakum 3 gün önce Şikayet Et
  inşallah kısa sürede 5-10 milyar dolara ulaşmak bize çok yakın..ihraç edilen her ürün etkinliği gücü ve kullanım kolaylığı ile kendi kendinin reklamını yapıyor.
  Cevapla
 • diyarbakir 3 gün önce Şikayet Et
  insallah daha cok uretip daha iyi olacagiz daha iyi gunler bizi bekliyor birlik beraber olup uretmeye devam edersek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR