Rus devinden 'Akkuyu NGS' açıklaması! 'Türkler ve Ruslar seferber oldu'

Rosatom Genel Direktörü Aleksey Lihaçev, Akkuyu'daki ortak çalışmaları, ‘Rus-Türk işbirliğinin amiral gemisi' olarak niteledi ve bu işbirliğinin on yıllar boyunca sürmesini umduklarını kaydetti. Lihaçev, 'Birinci ünitenin inşa çalışması, hükümetlerarası anlaşmada belirlenen teslim tarihinin ilerisinde. Yapımında, Rus inşaat personeli de Türk yüklenici de çok sıkı bir biçimde seferber oldu.' dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 19.09.2021 16:44 GÜNCELLEME 19.09.2021 16:45 EKONOMİ
Rus devinden 'Akkuyu NGS' açıklaması! 'Türkler ve Ruslar seferber oldu'
Rus devinden 'Akkuyu NGS' açıklaması! 'Türkler ve Ruslar seferber oldu'

Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom'un Genel Direktörü Aleksey Lihaçev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşa çalışmalarının pandemi döneminde bir gün dahi durmadığını söyledi. Lihaçev santralin birinci ünitesinin planlanandan erken tamamlanacağını belirtti.

Rosatom Genel Direktörü Lihaçev Rossiya-24 televizyonuna demecinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne ilişkin, "Birinci ünitenin inşa çalışması, hükümetlerarası anlaşmada belirlenen teslim tarihinin ilerisinde. Yapımında, Rus inşaat personeli de Türk yüklenici de çok sıkı bir biçimde seferber oldu. Son bir buçuk yıl içinde pandeminin zor koşullarında inşaat çalışmaları bir gün dahi, hatta bir saat için dahi durmadı" dedi.

Lihaçev, santral personeli arasında koronavirüsün yayılım ihtimaline karşı en başından çok sıkı önlemler aldıklarını sözlerine ekledi.

'RUS-TÜRK İŞBİRLİĞİNİN AMİRAL GEMİSİ'

Sputnik'in haberine göre, Rosatom Genel Direktörü, Akkuyu'daki ortak çalışmaları, 'Rus-Türk işbirliğinin amiral gemisi' olarak niteledi ve bu işbirliğinin on yıllar boyunca sürmesini umduklarını kaydetti.

Lihaçev'in bu açıklamaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, santralin birinci ünitesinin Mayıs 2023'te tamamlanacağını açıklamasını izliyor.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşasına ilişkin hükümetlerarası anlaşma 2010'da imzalanmıştı. Proje, Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından gerçekleştiriliyor. Söz konusu şirketin hisselerinin yüzde 99'dan fazlası Rus nükleer enerji şirketi Rosatom'a ait. Santral tamamlanması ardından senede yaklaşık 35 milyar kilowatt enerji üretecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AKKUYU PAYLAŞIMI

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Dünyada 32 ülkede 443 nükleer santral halen faaliyette, 19 ülkede 51 nükleer santral inşa safhasında iken Türkiye'yi bu imkândan mahrum bırakmak isteyenlerin derdi başkadır. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ilk ünitesini inşallah 2023'te devreye alacağız" ifadelerini kullandı

ETİKETLER

YORUMLAR 49 TÜMÜ
 • Fehmi 4 ay önce Şikayet Et
  İşbirliğinin devami için işi zamaninda teslim etmeniz lazim adam çoğaltin işi erkene alin
  Cevapla
 • S AHMET POLAT 4 ay önce Şikayet Et
  O kadar münafık ve gavura rağmen Yinede şükür sukur hamdolsun
  Cevapla
 • ALİ TÜRK 4 ay önce Şikayet Et
  Çok geç kaldık... (11 Eylül 1980'de nükleer santral yapım sözleşmesi imzaya hazırdı. Ancak iş yoğunluğu yüzünden imzalanması ertesi güne kaldı. İmza günü ise askerler yönetime el koydu) Akkuyu.com dan alıntı. Mersin Aydıncıkta Akkuyu sanralinden emekli olan bir kişiden alışveriş yaptım ama ortada santral yok...
  Cevapla
 • Hans 4 ay önce Şikayet Et
  Bu Dünya haractan bu üçlü sayesinde, kurtulur,?( Türk, Rus, Çin) üçlüsü bunu göremeyen zaten zivanadan çıkmıştır...
  Cevapla
 • Kerem 4 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar nükleer silah yapmak için nükleer santral şart uranyum için
  Cevapla
 • Alizmirli 4 ay önce Şikayet Et
  saçmalama. Nükleer silah yapımı için %87 zenginleştirilmiş uranyum gerekir. Enerji için ise %7 . İyi sallamışsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR