Türkiye'de bir ilk olacak! Fırından çıktı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 3'üncü güç ünitesine ait reaktör tabanının yapımına yönelik ham boru açma operasyonu gerçekleştirildi.

ABONE OL
GİRİŞ 29.09.2021 14:45 GÜNCELLEME 29.09.2021 14:45 EKONOMİ
Türkiye'de bir ilk olacak! Fırından çıktı
Türkiye'de bir ilk olacak! Fırından çıktı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumundan (Rosatom) yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS için ekipman üretimi çalışmaları devam ediyor.

Teknolojik bakımdan karmaşık bir işlem olan ve ısı pres atölyesinde çeşitli aşamalarda yürütülen ham boru açma operasyonu, Rosatom'un mühendislik bölümünün bir parçası olan AEM-technology'nin Volgodonsk'ta yer alan Atommash şubesinde gerçekleştirildi.

Ağırlığı 80 tonun üzerinde olan ve 2 metre çapa sahip boru şeklindeki dövme çelik, yaklaşık 7 saat maksimum 1100 derecede ön ısıtmaya tabi tutuldu. İlk işlemin ardından, sıcaklığı 800 derecenin altına düşmemesi için gücü 10 bin ton olan pres makinesine vinç yardımıyla gönderilen ham parça, iki kalıp kullanılarak açıldı.

Söz konusu açma işlemi, nükleer reaktör tabanının oluşturulması için 6x6 metre boyutlarında döküm parçanın elde edilmesini sağlıyor.

Bu işlemlerin ardından prosedür gereği parça ek ısıtma için 2 saatliğine fırına gönderildi. Açma işleminin ikinci aşamasında baskı kuvveti maksimum 15 bin tona erişti ve nihayetinde parça tamamen kare olan bir levhaya dönüştürüldü.

Nükleer reaktörün tabanı, bu levhadan daire kesilerek oluşturulacak.

Her biri 1200 megavatlık kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak Akkuyu NGS'nin ilk ünitesinin 2023'te devreye alınması hedefleniyor. Kalan 3 ünitenin de birer yıl arayla 2026 sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 15 TÜMÜ
 • Can Polat 3 ay önce Şikayet Et
  Dusman ruslar bize hep dostca davrandı sanayimizin gelişimine onemli katkı sağladılar, dost ve müttefikimiz aslinda gercek düşmanımız abd ise bize hep hainlik etti ...
  Cevapla
 • dattiri tittiri 3 ay önce Şikayet Et
  chp şimdi haklı değil mi. Türkiye kışkırtıyor savaş istiyor. PKK ise masum kedi...PKK nın barış HEYKELİNİ DİKMEK GEREKİR chp duydun mu.. dikin dikin. mavi vatan yunana doğu ermenistana güneydoğun sivas atunceliyen kadar PKK ya. ve barış oşsun. barış istemeyen ORTA ASYA a kış kış.. hazır çin treni de yapılmışken. zahmet li de olmayacak oarta asyaya dönüş... CHP bu ne güzel barış kuracak. bayıldım.
  Cevapla
 • Eyüp 3 ay önce Şikayet Et
  Bundan iyi heykeller olur
  Cevapla
 • İBR 3 ay önce Şikayet Et
  helede o kırmızı ateşi hiç sönmeyen bir heykel olsa ne manzara olurdu. yemede yanında yat
  Cevapla
 • Asım 3 ay önce Şikayet Et
  Maşallah, Bize Bunlar Yakışır. Otobüslerin yolda kalması değil. Lanet edin şu zihniyete.
  Cevapla
 • TATAR REMİ 3 ay önce Şikayet Et
  aynen devam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR