Youtuber'lara vergi kıskacı: 14 bin kişi 4 milyar lira kazandı

Youtuber’lara yüzde 15 stopaj getiren düzenleme TBMM'de kabul edildi. 2020 yılında yaklaşık 20 bin kişinin sosyal medya platformlarından gelir elde ettiğini rakamın sadece bir platformda 4 milyar lirayı bulduğunu belirtiliyor.

ABONE OL
GİRİŞ 07.10.2021 11:39 GÜNCELLEME 07.10.2021 12:41 EKONOMİ
Youtuber'lara vergi kıskacı: 14 bin kişi 4 milyar lira kazandı
Youtuber'lara vergi kıskacı: 14 bin kişi 4 milyar lira kazandı

Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifi ile sosyal medya platformları üzerinden elde edilen, gelirleri 650 bin lirayı aşmayan kazançlarda yüzde 15 stopaj ödenecek.

ORAN YÜKSELDİKÇE YURTDIŞINA KAÇIŞ BAŞLIYOR

Söz konusu maddenin komisyondaki görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan ve düzenleme hakkında komisyona bilgi veren Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, kayıtlı olarak faaliyette bulunanların şu anda kazançları üzerinden ödedikleri verginin yüzde 16- 17 civarında olduğunu, yüzde 15’lik stopajın da buna göre belirlendiğini belirterek, oranın yüksek belirlenmesi durumunda bu kişilerin yurtdışında faaliyette bulunabildiklerini kaydetti.

HESAPLAR TAKİPTE OLACAK

Yasa teklifiyle 650 bin liraya kadar getirilen istisnanın gerçek kişiler için geçerli olduğunu anlatan Şenyurt, kişinin Türkiye’de yerleşik olması gerektiği bilgisini de verdi. İstisnadan yararlanabilmesi için bankada hesap açılması gerektiğini, yurtdışındaki bir bankada açılan hesabın istisna kapsamında olmayacağını anlatan Şenyurt, Maliye’nin açılan o hesabı takip etmesine imkan verecek bir sistem olacağını belirtti.

KENDİ BAŞVURU YAPMAYAN İSTİSNADAN YARARLANAMAYACAK

Şenyurt, aynı sistemin esnaf muafl ığı sisteminde kullanıldığını belirterek, “Burada da aynı sistemi oluşturacağız. Eğer kendisi gelip başvurup kendi banka hesabını yapmazsa zaten bu istisnadan faydalanamayacak, beyan esasına geçecek. Takibi de şu anda mevcut durumda zaten Türkiye’de ki mukim kişilerin yurt dışındaki hesapları bize bilgi değişimi kapsamında bildiriliyor” dedi.

Şenyurt, Türkiye’deki banka hesapları üzerinden birçok youtuber gelirlerinin tahsilatını yaptıklarını, takip ettiklerini ve çapraz kontroller yapıldığını ifade etti.

650 BİN LİRANIN ÜSTÜ BEYAN EDİLECEK

Şenyurt, stopajın elde edilen hasılat üzerinden yapılacağını belirterek, “Bankaya yatırılan hasılat üzerinden yapılacak ama beyan esasına geçilmesi kazanca göre tespit edilecek. Bu da tabii ki mükellefin kendisine bırakılıyor. Yani bizim sistemimizde beyan esası geçerli olduğu için burada da yine beyan esasını getirdik. Diyoruz ki eğer sizin kazancınız 650 bin liranın üzerine çıkıyorsa bu artık istisnadan çıkmıştır, sizin bunu artık beyan etmeniz gerekir. Eğer beyan ettiğinizde de stopaj yoluyla ödediğiniz bir vergi varsa bu mahsup suretiyle ortadan kaldırılacak. Tamamı beyan edilecek, 650 bin için ödenen de mahsup edilecek” diye konuştu.

SADECE BİR PLATFORMDAN 4 MİLYAR LİRA GELİR

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Komisyona sunulan etki analizine göre, 2020 yılında yaklaşık 20 bin kişinin sosyal medya platformlarından gelir elde ettiği görüldü.

100 bin lirayı aşan gelir elde eden 975 kişi hakkında inceleme başlatıldı. Bu incelemelerde 404,7 milyon lira matrah farkı tespit edildi. 72 milyon lira vergi tarhiyatı yapıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sosyal medya üzerinden gelir elde edenlere yönelik olarak yapılan denetimlerde 2018 ve 2019 yıllarında 582 mükellef denetlendi, 42,1 milyon lira gelir vergisi matrahı ile 40 milyon lira KDV matrahının beyan edilmesi sağlandı. 2018, 2019 ve 2020 yıllarında yapılan bu çalışmalarda, sadece bir sosyal medya platformu işleticisi üzerinden ortalama 14 bin kişinin yaklaşık 4 milyar lira hasılat elde edildiği görüldü.

KAYNAK : Yeni Şafak

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • temel 3 ay önce Şikayet Et
    o zaman fakirlik 650 bin mi asagi kazanirsam vergi yok cok is yerinde 259 bin vergi yok zaten zenginler vergi vermez bunlar ne cekiyor iyice sacmaliyorlar her kurus icin vergi alirsin cok zengin sistem de 250 bin gelir gørunmez yada sanatcilar bak nerde ise adamlar gelir yok diyecek kadar yuzsuz ve utanmaz
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR