Putin: Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatı artıyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’ye yönelik Mavi Akım üzerinden doğal gaz sevkiyatının arttığını söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 13.10.2021 21:00 GÜNCELLEME 13.10.2021 21:00 EKONOMİ
Putin: Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatı artıyor
Putin: Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatı artıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova'da düzenlenen Rusya Enerji Haftası Forumu'nun ana oturumunda, küresel enerji piyasaları ve güncel konulara dair değerlendirmelerde bulundu.

Salgın dönemi nedeniyle yaşanan krizin, küresel enerji piyasalarını derinden etkilediğine işaret eden Putin, "Geçen yıl küresel enerji tüketimi yüzde 4,7 düştü. Bu düşüş sektör için son 70 yılda yaşanan en ciddi şoktu. Talepteki düşüş nedeniyle fiyatlar da düzeltmeye gidildi, örneğin Avrupa'da doğal gaz maliyeti 2018'e kıyasla 2,5 kat düştü." diye konuştu.

Petrol piyasalarında da önemli gelişmelerin yaşandığını anımsatan Putin, "Hiçbirimiz, petrol fiyatlarının tarihte ilk defa eksi bir değere düşeceğine inanamazdık. Ancak geçen yıl petrolü depolamak, petrolün kendisinden daha pahalı hale geldi." görüşünü paylaştı.

Avrupa'da yaşanan enerji kriziyle ilgili Rusya'nın "destek vermeye" hazır olduğunu belirten Putin, "Gaz sevkiyatını daha fazla artırmamız istenirse, artırmaya hazırız. Ortaklarımızın bizden istediği kadar artırabiliriz. Asla reddetmedik." ifadesini kullandı.

 "GAZ SEVKİYATIMIZ ARTIYOR"

Putin, Avrupa'ya çeşitli rotalardan gaz sevkiyatını artırdıklarına dikkati çekerek, "Türkiye'ye Mavi Akım rotasıyla, TürkAkım ve Ukrayna üzerinden de gaz sevkiyatlarını artırıyoruz." açıklamasında bulundu.

Avrupa'da yaşanan enerji krizi nedeniyle Avrupalı yetkilileri suçlayan Putin, "Avrupa'daki enerji krizi doğal gaz açığından ötürü kaynaklanmadı. Avrupa'daki gaz fiyatları elektrik açığı nedeniyle yaşandı. Bazı ortaklarımızın yaptığı gibi, kendi hatalarından ötürü başkasını suçlamaya gerek yok. Elektrik açığı ise rüzgar enerjisi eksikliğinden yaşandı. Avrupa depolama tesislerini zor durumda bırakan sert kışın ardından, Avrupalılar spot piyasasına güvendiler." dedi.

Son 10 yıldır Avrupa enerji piyasalarında sistematik hatalar yapıldığını öne süren Putin, "Avrupa'da büyük çaplı bir piyasa krizine neden oldular. Nükleer enerji ve doğal gaz, elektrik üretiminde ana kaynaklarken, böyle krizler yaşanmıyordu." sözlerini sarf etti.

Silahlanma yarışı nedeniyle ABD'ye suçlama
Konuşmasında küresel siyasi gelişmelere yer veren Putin, "Silahlanma yarışı maalesef hızlanıyor. Bu yarış, ABD'nin Anti-Balistik Füze Antlaşması'ndan çekilmesiyle başladı." diye konuştu.

ABD'nin, Afganistan'da bir trajediye neden olduğunu vurgulayan Putin, "Özgürlük ve demokrasi, belirli bir halkın kültürü ve gelenekleriyle ilişkilendirilemez. ABD, Afgan halkının geleneklerine, kültürüne ve tarihine meydan okuyarak, Afganistan'a girdi. Sonuç ise trajedi oldu." düşüncesini dile getirdi.

Güney Çin Denizi'ndeki sorunların bölge ülkeleri tarafından çözülmesi gerektiğini anlatan Putin, "Güney Çin Denizi'ndeki tüm sorunların, dış müdahale olmadan, uluslararası hukuk kapsamında çözülmesi için bölge ülkelerine fırsat verilmesi gerektiğine inanıyoruz." yorumuna yer verdi.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • Memo can 3 ay önce Şikayet Et
  Babasin hayrina yapmiyor hod. Kendi memfaatina Rubelde cok düstü
  Cevapla
 • Hacivat 3 ay önce Şikayet Et
  Tesekkür mütefik rusyaya
  Cevapla
 • Gonyalı Adil 3 ay önce Şikayet Et
  Gerçek dost ve müttefikimiz önce ABD ,Avrupa Birliği ,israil sonra da dostumuz Rusya gelir. Başka da dostumuz yoktur. Ha bir de tabi ki komsi Yunanistan dostumuzdur.
  Cevapla
 • Çıkarcılar 3 ay önce Şikayet Et
  Hiçbiri dostumuz değil,çıkarcıdır.
  Cevapla
 • Asım 3 ay önce Şikayet Et
  Ah putin, birde Müslüman olsaydın ya.
  Cevapla
 • osman 3 ay önce Şikayet Et
  belki de müslüman olabilir de
  Cevapla
 • Salih 3 ay önce Şikayet Et
  Neden olsun anlamadım
  Cevapla
 • metdo 3 ay önce Şikayet Et
  Bence hristiyan olarak kalsın.
  Cevapla
 • Halit yıldız 3 ay önce Şikayet Et
  kayınpederi Müslüman oldu. Oda olur inşallah
  Cevapla
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Yeni yapılan hiç bir binada soba kurabileceğimiz baca yapılmıyor, bu durum ileride bize çok büyük zorluklar getirecek diye düşünüyorum. Elektrik yoksa hiç bir şey yok, doğalgaz yoksa elektrikte yok, bu durumda binalarda soğuklardan nasıl korunacağız, neyle yemek pişecek?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR