Ticaret Bakanlığı'ndan ithal otomobil genelgesi

Ticaret Bakanlığı, distribütör dışı ithalatta otomobil değerinin doğru belirlenmesi için harekete geçti. Yayımlanan genelgeye göre; ithal edilen aracın değerinden şüphe duyulması durumunda distribütörden bilgi istenecek.

ABONE OL
GİRİŞ 20.11.2021 12:07 GÜNCELLEME 20.11.2021 12:07 EKONOMİ
Ticaret Bakanlığı'ndan ithal otomobil genelgesi
Ticaret Bakanlığı'ndan ithal otomobil genelgesi

Ticaret Bakanlığı, kamuoyunda "paralel ithalat" olarak bilinen, distribütörler haricindeki ithalatçılar tarafından gerçekleştirilen araç ithalatında kıymet tespitinin doğru yapılması için önlem alacak. Alınacak önlemlerle aracın aksesuar, donanım ve özelliklerine göre gümrük kıymetinin doğru belirlenmesi sağlanacak.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki bütçe görüşmelerinde, Bakanlığa ulaşan iddialar üzerine paralel araç ithalatıyla ilgili harekete geçtiklerini ve gümrük vergisinin doğru tespiti için yapılan ithalatı incelediklerini açıklamıştı.

Edinilen bilgilere göre, Bakanlık tarafından konuya ilişkin, "distribütörler haricindeki ithalatçılar tarafından gerçekleştirilen araç ithalatında gümrük kıymetinin tespiti işlemleri" konulu bir genelge yayımlandı.

Bakanlığa intikal eden bilgilerden, distribütörler haricindeki ithalatçılar tarafından gerçekleştirilen araç ithalatında kıymet tespiti konusunda güçlükler yaşandığı ve tereddütlerin oluştuğunun belirtildiği genelgede, Gümrük Kanunu uyarınca, gümrük işlemleriyle ilgili kişilerin, idarenin talebi üzerine belirlenen süreler içinde gerekli bütün belge ve bilgileri vermek ve her türlü yardımı sağlamakla yükümlü olduğu anımsatıldı.

ŞÜPHE OLURSA EK BİLGİ İSTENECEK

Genelgede, distribütörler haricindeki ithalatçılar tarafından gerçekleştirilen araç ithalatlarında belirlenen hususlara göre işlem yapılmasının uygun bulunduğu aktarıldı. Söz konusu araç ithalatında uyulacak kurallar şöyle sıralandı:

"- İthale konu aracın distribütör sıfatıyla ithal edilip edilmediği, ithalatçıdan temin edilecek sözleşmeler incelenerek tespit edilecek.

- Beyan edilen gümrük kıymetinin gerçeklik veya doğruluğu konusunda makul şüphe oluşması halinde, kıymet tespit yöntemleri ile kıymet araştırması ve incelemesine ilişkin olarak Gümrük Kanunu ve ikincil düzenlemeler uyarınca, beyan sahibinden, gümrük idaresince belirlenecek ilave ispatlayıcı bilgi ve belgeler istenilerek işlem yapılacak.

- İthale konu aracın distribütörünün bulunması halinde, gümrük kıymetinin tespitinde, distribütörden temin edilen kıymet bilgisi, gümrük kıymeti ile ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde veri olarak dikkate alınacak.

- Araca ait, ihraç ülkesi gümrük idaresi tarafından düzenlenen ihracat beyannamesinin ve aracın ilk satışında üreticisi tarafından düzenlenen faturanın onaylı örneği beyannameye eklenecek ve gümrük idarelerince bu husus kontrol edilecek. Söz konusu belgelerin eklenmediği beyannamelerin muayene ve/veya kontrol işlemleri tamamlanmayacak."

GEREKİRSE YURT DIŞI ARAŞTIRMASI

Data kartı (teknik evsaf kartı) olan markalar için bu kartın beyannameye eklenmesi istenen genelgeye göre, diğer uyulacak kurallar şöyle:

"- Beyannameye eklenen faturaların, Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hususlara uygun olup olmadığı ile söz konusu faturalarda, araç üstünde bulunan ilave donanım ve aksesuar bilgileri ile bunların kıymetlerinin yer alıp almadığı kontrol edilecek.

- Eşyanın muayene veya kontrolü yapılırken, araç üzerinde standart ve/veya ilave hangi donanım ve aksesuarların bulunduğu, bunların kıymetleri, standart donanım kapsamında bulunup bulunmadığı, bulunuyorsa ise faturada ayrıca belirtilip belirtilmediği özellikle incelenecek.

- Beyan edilen gümrük kıymeti ve/veya araçta bulunan donanım ve aksesuarların tespiti için her halükarda, ilgili markanın Türkiye distribütöründen aracın şasi numarası esas alınarak, taşıdığı donanım ve aksesuarlar ile kıymeti konusunda bilgi istenilecek. Distribütörün bulunmaması halinde üniversitelerin ilgili bölümlerinden aracın aksesuar ve donanımları ile ilgili teknik rapor talep edilecek.

- Yurt dışı araştırmasına gidilmesine ihtiyaç duyulması durumunda, ihracatçı ülkeden cevap alınabilmesi için talep yazısında, yurt dışı araştırmasına ihtiyaç duyulma nedenleri maddeler halinde açık ve anlaşılır şekilde belirtilecek."

ETİKETLER

YORUMLAR 43 TÜMÜ
 • Mert 1 hafta önce Şikayet Et
  Vatandas sifir arac alamıyor bakanlık ne gerekiyorsa yapmalı gerekirse ucuz ithalat .100 liralık araçlar 250 300 olmuş durum hiç iyi değil.
  Cevapla
 • Sivas 1 hafta önce Şikayet Et
  Sırf bu yüzden bu haksizliklar yüzünden oy vermeyi düşünmüyorum. El atilacaksa atilsin izlemesinler.
  Cevapla
 • Cem 1 hafta önce Şikayet Et
  Engelli raporum var ne araç bulabiliyorum nede matrah yeterli matrah 600 bin e çıkmalı yüksek tavanlı suv araç lira çokken zam yapmislar
  Cevapla
 • Mrd 1 hafta önce Şikayet Et
  Galeriler sıfır dolu,gerçek kullanıcılar alamıyor sıfır araçta 6 ay veya 1 yıl satış blokasyonu koyulmalı,Bayi ve galeriler fırsatçılık yapiyor
  Cevapla
 • Cüneyt Beyaz 1 hafta önce Şikayet Et
  Öyle vergi alınıyor ki üretenler bizim ülke kadar araba satışından para kazanamıyor.Araba bedavaya gelse 200 bin vergi koyarsınız en ucuz arabaya
  Cevapla
 • fatih 1 hafta önce Şikayet Et
  100 yıldır bu ülkede bir araba üretemeyenler ve üretme çabası içindekileri dahi kapatanlar sorumlu değil mi bundan. Neyse ki ihracatımız her geçen gün artıyor ama vergi almasa zaten ithal ettiğimiz doğalgaz ve petrol'ün karşılığını zor ödeyebiliyorken, birde ithal arabanın önünü açsan carı açığımızı düşünemiyorum. Mantıklı olmak lazım. Sihirli bir değnek yok ki, cahil vatandaş gibi hemen yapsınlar etsinler desek.
  Cevapla
 • Gerçekci 1 hafta önce Şikayet Et
  Yurtdışından 8 yaşına kadar ikinci el oto ithalatı serbest bırakılsın fiyatlar bakın nasıl düşer yetkililer ne zaman bu işe el atacak acaba
  Cevapla
 • mert 1 hafta önce Şikayet Et
  cok kolay sasi numarasindan aninda ögrenilir aracin gercek fiyati zaten yurtdisindan ihrac edilen aracalar katyen gercek fiyatlarini yansitmiyorlar!!! yoksa ayni araclari Ülkemizdeki bayerdende alabilirler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR