Yüzde 50 kazandırdı: İşte en çok prim yapan şehirler

Fiyatlardaki yükselişle birlikte konut, yeniden yatırım için tercih edilmeye başlandı. Diğer yatırım araçlarına karşı ‘güvenli liman’ olma özelliğini tekrar ele geçiren konut, Türkiye’de bir yılda ortalama yüzde 50 kazandırdı.

ABONE OL
GİRİŞ 24.01.2022 13:47 GÜNCELLEME 28.01.2022 12:29 EKONOMİ
Yüzde 50 kazandırdı: İşte en çok prim yapan şehirler
Yüzde 50 kazandırdı: İşte en çok prim yapan şehirler

Pandemi döneminde tüm dünyada gayrimenkule olan talep arttı. Dünya genelinde konut fiyatları yüzde 10 yükselirken Türkiye, yüzde 50 artış ile zirveye çıktı.

Döviz, altın, kripto para gibi yatırım araçlarında salgın döneminde görülen dalgalı seyir ile enflasyonist ortam, gayrimenkulde yeniden ‘güvenli liman’ algısı oluşturdu. Talep arttıkça, fiyatlar yükseldi. Türkiye’de fiyat artışlarında konut üretiminin düşmesiyle arz-talep dengesinin bozulması, maliyetlerdeki döviz kaynaklı artış ve arsa kıtlığı da etkili oldu.

EN DEĞERLİSİ MUĞLA

Öte yandan salgın döneminde kalabalıktan uzak, bahçeli, balkonlu evlere ilgi artarken, tüketicilerin konuttan beklentisinin değişmesi, talebi büyükşehirlerden yazlık bölgelere kaydırdı. Konutların yaptığı prim, yazlık bölgelerde büyükşehirleri solladı.

Emlak bilgi bankası Tapusor.com’un 30 büyükşehirde 298 ilçeyi mercek altına aldığı ‘Türkiye Satılık Konut Piyasası 2021’ çalışmasına göre, 2021 yılının en fazla değer kazanan ili yüzde 47 ile Muğla oldu. Muğla’da 2021 yılının başında 5 bin 607 lira olan metkare fiyatı yıl sonunda 8 bin 97 liraya yükseldi.

ŞANLIURFA İKİNCİ

Yazlık bölgelerin yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi de konut değer artışı ile dikkat çekti.

Şanlıurfa ve Gaziantep arasında yaşanan rekabet sonucunda yüzde 39 değer artışı yaşayan Şanlıurfa, Muğla’dan sonra en fazla değer artışı kaydeden ikinci şehir oldu.

Şanlıurfa’da metrekare birim fiyatı 1.795 liraya kadar yükseldi. Bölgede Şanlıurfa’yı yüzde 36 değer artışıyla Gaziantep izledi. Gaziantep’de metrekare birim fiyatı 3 bin 227 liraya yükseldi. Diyarbakır, yüzde 29 değer artışıyla bölgede üçüncü oldu.

İllere göre konut metrekare fiyatları

KIŞIN BEŞİKTAŞ YAZIN ÇEŞME

Tapusor.com Genel Müdürü Şevki Çatladı​, rapor ilçeler bazında incelendiğinde ortaya çıkan sonucu şöyle paylaştı:

“2021 yılına girdiğimizde konut metrekare değeri en yüksek ilçe İstanbul Beşiktaş’tı. Üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayacağını duyurması, artan göçler, memur atamaları ve kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte Beşiktaş, Sarıyer, Bakırköy, Kadıköy gibi ilçelerde ciddi fiyat artışları yaşandı.

Ancak bu durum, resmi tatil izinlerinin Kurban Bayramı’yla birleşmesi sonucu uzayan yaz tatilleriyle tersine döndü. Çeşme başta olmak üzere Bodrum, Kaş, Datça ve Foça’da yüzde 60’lara varan değer artışları yaşandı.”

DENGE SAĞLANACAK

Yaşanan değer artışının nedenini üst üste gelen ve biriken talebe yanıt verecek yeterli konut stoğunun bulunmaması olarak açıklayan Şevki Çatladı, şunları söyledi:

“2021 yılı geneline baktığımızda yapı ruhsat izinlerinin, yapı kullanım izinlerinden fazla olduğunu görüyoruz. Özellikle yılın ilk yarısında yapı ruhsatı izni başvurularında ciddi bir düşüş gözlemleniyor.

Yılın sonuna doğru harekete geçebilen gayrimenkul imalatçıları birkaç yıl içerisinde piyasaya süreceği yeni ve sıfır konutlarla fiyatların ve talep artışının dengelenmesine katkı sağlayacaktır.”

KAYNAK : posta
YORUMLAR 12 TÜMÜ
 • gökhan 3 ay önce Şikayet Et
  sızınle dalga gectıklerı kadar varsınız.%50 kazandırdı.yani %50 fiyatlar yükseldi vatandas ev alamaz hale geldi değilde %50 kazandırdı aynen devam edın kendınızı kandırın
  Cevapla
 • MİLLİ DAVA 3 ay önce Şikayet Et
  Ne hikmetse hep halkçı chp nin semtleri zenginler kulübü
  Cevapla
 • Ata sevinç 3 ay önce Şikayet Et
  Tamam da alacak olan için hiç sevindirici bir şey değil.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Konyada ben aldim 3+1 400bine bir senede şimde olmuş 650 serine göre 780 bin
  Cevapla
 • taraftar 3 ay önce Şikayet Et
  arsa ev konut apartman yazlık hepsi değerini katladıda şu borsada işlem gören baaşta ihlas gayrımenkül neden hala boynu bükükler rolünden çıkamıyor
  Cevapla
 • What? 3 ay önce Şikayet Et
  Kâr payına düşeni alınca o kadar kalıyordur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR