'Rusya, Ukrayna tahılını Türkiye'ye sattı' iddiasına Bakan Çavuşoğlu'ndan cevap

Rusya'nın Ukrayna'nın tahılını çalarak, Türkiye'nin de aralarında olduğu ülkelere sattığı iddiası sorulan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Kesinlikle müsaade etmeyiz" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 24.06.2022 09:46 GÜNCELLEME 24.06.2022 13:05 EKONOMİ
'Rusya, Ukrayna tahılını Türkiye'ye sattı' iddiasına Bakan Çavuşoğlu'ndan cevap
'Rusya, Ukrayna tahılını Türkiye'ye sattı' iddiasına Bakan Çavuşoğlu'ndan cevap

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İngiltere Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss, gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Birleşik Krallık ile ikili ticaret hacminin ve ekonomik iş birliğinin artırılması için çalışıldığını belirten Çavuşoğlu, "Geçen sene 20 milyar dolarlık ticaret hacmimize çok yaklaştık, 19,3 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirdik. Birleşik Krallık 2021 yılında en çok ihracat yaptığımız üçüncü ülke oldu, Almanya ve ABD'nin ardından. Hedeflerimizi büyütmek istiyoruz. Öncelikle Serbest Ticaret Anlaşması'nın genişletilmesi için çalışıyoruz. Diğer taraftan Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi ve İş Forumu'nun toplantılarını da bu sene içinde gerçekleştirmeyi istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"UKRAYNA TAHILI İÇİN BM VE RUSYA İLE TEMAS HALİNDEYİZ"

Ukrayna'da yaşanan tahıl krizine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, "Ukrayna'dan tahıl ihracatını geliştirmek için BM planı var. Biz çabalarımızı BM ile beraber sürdürüyoruz. Hem Ukrayna hem Rusya ile temas halindeyiz. BM’nin bu planını gerçekçi bir plan olarak görüyoruz. O nedenle güçlü bir şekilde destekliyoruz. Ayrıca bu sürecin meşrutiyeti bakımından da önemli buluyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, eğer bir anlaşma olursa İstanbul’da bir kontrol merkezi kurulacağına dikkati çekerek, "Ukrayna kara sularının hemen dışında bir güvenli bölge kurulacak ve burada Ukrayna limanlarına gidecek gemilerin kontörü de yapılacak silah taşınmadığından veya başka bir şey taşınmadığından emin olunması için. Gemilerin belirlenen ürünleri taşıdığından herkes emin olmak istiyor. Baktığınız zaman gayet güzel ama tarafların anlaşması gerekiyor. O nedenle sürekli BM'nin çabalarına ilaveten biz de gerek Ukrayna’yla gerek Rusya’yla çabalarımızı sürdürüyoruz. Daha çok Rusya üzerinde odaklandık, çünkü İstanbul’da teknik düzeyde bir toplantı gerçekleştirilmesi de planlanıyor. Henüz bunun tarihi belli değil. Rusya'dan olumlu cevap bekliyoruz" diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Türkiye ziyaretinde de tahıl konusunun konuşulduğunu anımsatan Çavuşoğlu, "Onların daveti üzerine Moskova'ya askeri heyetimiz gitti. O görüşmelerin yapıcı olduğunu söyleyebilirim, daha yapıcı geçtiğini de söyleyebilirim. Sonuçta bu toplantı için tarafların evet demesi gerekiyor" diye konuştu.

"BU ÜRÜNLERIN BİZE GELMESİNE KESİNLİKLE MÜSAADE ETMEYİZ"

Rusya'nın Ukrayna'nın tahıllarını diğer ülkelere sattığı ve bu ülkelerin arasında Türkiye'nin de olduğu iddialarına ilişkin soru üzerine de Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Ukrayna tarafından da bu iddialarla ilgili ara ara bilgiler geliyor. Biz her iddiayı ciddiye alıyoruz, ciddi bir şekilde araştırıyoruz. Sonucunu da özellikle Ukrayna tarafına bildiriyoruz. Aslında gayet basit ve bu süreci takip etmek de kolay. 5-6 dolarlık bir programla hangi geminin nereden geldiği, ne taşıdığı, bunlar takip ediliyor. Bırakın yetkilileri herhangi bir vatandaş da elindeki telefona veya bilgisayarına yüklediği programla uçakların ve gemilerin seyri seferini kolay bir şekilde takip edebilir.

Biz bu iddialar neticesinde her iddiayı ciddiye alarak incelemelerde bulunduk. Gemilerin yaptığımız incelemelerde menşeinin kayıtlarda Rusya olduğunu gördük. Ukrayna'nın tahılının veya herhangi bir ürünün Rusya veya bir ülke tarafından alınıp gayrimeşru bir şekilde uluslararası piyasalara satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de kesinlikle müsaade etmeyiz."

TRUSS: EN GEÇ ÖNÜMÜZDEKİ AY EYLEME GEÇİLMELİ

İngiltere Bakanı Elizabeth Truss da Ukrayna'daki savaş nedeniyle yaşanan tahıl krizine ilişkin, "Şu anda Ukrayna’daki limanlar bloke edilmiş durumda. Dünyanın dört bir yanına gönderilecek olan tahılların bu limanlarda kaldığını biliyoruz. BM tarafından gösterilen bir destek olmasıyla birlikte burada bir güvenli aralık oluşturmaya çalışıyoruz. Ukrayna limanlarından bu tahılların gönderilmesinin sağlanabilmesi ve Ukrayna limanlarının Rusya saldırılarından korunması için çabalar sürdürülüyor. Ama burada gecikmeler görüyoruz maalesef. Bu sebeple de önümüzdeki ay en geç bir eyleme geçilmesi gerekliliği söz konusu. Yeni mahsuller de gelecek. Bunların da aktarılması konusunda bir problem yaşanmasın" dedi.

KAYNAK : Haber7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Sorumlu Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 4
 • Türk 1 hafta önce Şikayet Et
  Bütün avrupa tahılın Türkiye ye gelmesini istemiyor rusyaya Türkiye nin iyi olmasını istemiyor avrupa ülkeleri ve abd Türkiye düşmanı
  Cevapla
 • cihangir 1 hafta önce Şikayet Et
  tüm yabancı sitelerde bu haber dolaşıyor. ukrayna çok tehlikeli bir ülke ve kendisi yandığı için tüm dünyayı yakmak istiyor. ellerinde net kanıt olmadan sürekli ülkemizi suçluyorlar.
  Cevapla
 • Okuyucu 1 hafta önce Şikayet Et
  Uzun bacaklı iş karıştırıyor.
  Cevapla
 • Deli dumrul 1 hafta önce Şikayet Et
  bu nedir ya biri gitmeden biri gelmiş nooluyo arkadaş bugün abd bilmem nesi geliyor gelin ulan alçak terör destekçisi hainler. topunuz gelin. meral-kemal yok karşınızda ona göre...
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR