Bakan Nebati'den son dakika enflasyon açıklaması: Kur baskısının düşeceğini öngürüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Azalan dış finansman ihtiyacı ile birlikte enflasyon üzerindeki kur baskılarının düşeceğini öngörüyoruz" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 23.06.2022 12:57 GÜNCELLEME 23.06.2022 12:58 EKONOMİ
Bakan Nebati'den son dakika enflasyon açıklaması: Kur baskısının düşeceğini öngürüyoruz
Bakan Nebati'den son dakika enflasyon açıklaması: Kur baskısının düşeceğini öngürüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ile Cumhuriyetimizin 100. yılındaki hedefimiz yeni rekorlar kırarak 300 milyar dolarları aşan ihracata ulaşmaktır" açıklamasını yaptı.

Bakan Nebati "Ülkemizde üretim, ihracat ve yatırımlar, küresel ve bölgesel tüm olumsuz gelişmelere rağmen artışını güçlü bir şekilde sürdürürken istihdam piyasasındaki olumlu görünüm de devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

"GEREKLİ ADIMLARI İVEDİLİKLE ATIYORUZ"

Nebati "90’lı yıllarda kronik bir sorun haline gelen enflasyonu, iktidara geldiğimiz andan itibaren uyguladığımız ihtiyatlı politikalarla düşürdüğümüz gibi tekrar düşürmek için mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarını etkileyen olağanüstü fiyat artışlarının alım güçlerine en az düzeyde yansıması için azami çabayı gösteriyor ve gerekli adımları ivedilikle atıyoruz" dedi.

"241.3 MİLYAR LİRA VERGİDEN VAZGEÇTİK"

Enflasyonla mücadele kapsamında vergi gelirlerinden vazgeçildiğini belirten Bakan Nebati "Enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla kamu olarak 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz. Turizmde toparlanma oldu, Haziran ile 19 milyon turiste ulaşmayı hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

YANGINLA MÜCADELEYE 4 MİLYAR LİRA

Bakan Nebati "55 yangın söndürme helikopterimiz,  20 uçak, 8 İHA,105 bin gönüllü var. Havadaki su kapasitemiz 302 tona çıkmış durumda. Yangınla mücadele bütçesi 4 milyar Türk Lirasıdır" dedi.

EK BÜTÇE MESAJI

Nebati "Bizler bu Ek Bütçeyle; vatandaşlarımızın hanelerinde tükettiği doğalgaz ve elektriği daha ucuza kullanabilmelerini, çiftçilerimizin, işçilerimizin, emeklilerimizin, çalışanlarımızın ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızın daha fazla yanında olabilmeyi, ülkemizin büyüme ve istihdam potansiyeline katkı sağlayacak yatırımları daha hızlı tamamlayabilmeyi amaçlamaktayız" sözlerini söyledi.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 77 TÜMÜ
 • Garip 1 hafta önce Şikayet Et
  Vergi den Vazgeçtiniz fiyatlar düştü mü?devleti zarara uğrattınız .insanlar hergün daha çok batıyor. İnsanlar ekmek alamıyor sayın bakan.
  Cevapla
 • Aslı 1 hafta önce Şikayet Et
  Gida fiyatlsrindaki vergiyi kaldirdin tamam ama dolari sabit tutamadin gidada almadigin vergide püf oldu, dolar artti buna bagli mazot benzin uctu,is adamlariniz kazansin ihracat rekoru kiralim ok ama 4250 püf elektrik zam dogalgaz zam kiralar ona keza DEV letsen serbest piyasa diye birsey birakmiyacaksin tükseker 3kg 55tl seker diger bütün seker firmalari 95tl 3kg cokmu zor devlete kur 3 tane seker fabrikasi 3 tane yag fabikasi sürpiyssaya bak
  Cevapla
 • Sütçü İmam 1 hafta önce Şikayet Et
  Sen sayın bakanım vergiden vazgeçtin ama o vergi marketçi amcanın cebine gitti. Tüketici yine en pahalı şekilde yaşamaya mecbur bırakılıyor. Keyfi zam yapanları hain ilan edip bu ülkeden sürmedikçe zulüm bitmez..
  Cevapla
 • Fakirullah 1 hafta önce Şikayet Et
  Emekli maaşı en az asgari ücretin 4 te 3 ü olmalı ihtiyacı olan var olmayan var
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Ek zam en az yüzde 10olmalı temel gıdalarla idare ediyorsun yine ay sonu ekşi yine eksi emekli ne yapacak 2500tl ile biraz insaf 2500tl en az 4500tl olmalıdır
  Cevapla
 • Müslüman 1 hafta önce Şikayet Et
  şükret. dişini sık az.. neyine yetmiyor. BEreketini azaltmış Allah demek ki.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR