Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması: Yine gerekeni yapacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temmuzda memur ve asgari ücretlilerin maaşlarını yeniden düzenledik. Asgari ücreti net 5500 lira olarak belirledik. Yılbaşında inşallah bu tabloyu yine değerlendirecek gerekeni yine yapacağız" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 23.07.2022 17:24 GÜNCELLEME 23.07.2022 17:33 EKONOMİ
Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması: Yine gerekeni yapacağız
Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması: Yine gerekeni yapacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri’de Femaş Metal Sanayii İşçileriyle Buluşma programında konuştu. 

Erdoğan, "Muhalefetin tüm baskılarına rağmen ekonomide ülkemize kontak kapattırmadan her kesimden insanımıza verdiğimiz desteklerle ekonominin çarklarının kesintisiz dönmesini sağladık. Hiç kimseyi muhanete muhtaç etmedik. Ekonomi politikalarımızı bu hassasiyetler çerçevesinde yürütüyoruz. Önceliğimiz istihdamın sürmesi ve artmasıdır. Üretimi ve yatırımı teşvik ediyoruz" dedi.

Asgari ücrete yapılan artışa işaret eden Erdoğan, "Asgari ücreti net 5500 lira olarak belirledik. Yılbaşında inşallah bu tabloyu yine değerlendirecek gerekeni yine yapacağız" diye konuştu

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Ülkemizin önde gelen üretim merkezlerinden Kayseri OSB'de sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Kayseri'ye geldiğimiz andan itibaren bizi samimiyetle bağrına basan vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Femaş Metal Sanayi'nin kurucusu sayın Recep Mağmur'u rahmetle yad ediyorum.

Bugün Kayseri'de açılışlarla dolu yoğun program gerçekleştiriyoruz. Türkiye'nin en büyük en modern fırın ankastre tesisini açmanın gururunu yaşıyoruz. Bu önemli üretim tesisini Türkiye ekonomisine kazandıran Mağmur Ailesi'ni tebrik ediyorum.

KAYSERİ'YE 54 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Cumhuriyet Meydanı'na gidecek, Kayserililerle kucaklaşacak, yatırımların toplu açılışını gerçekleştireceğiz. Tek bir törenle 30 milyar liraya oluşan proje, eser ve yatırımı Kayseri'nin hizmetine sunmuş olacağız. Ulaşımda çağ atlatacak hızlı tren projesinin temelini atacağız. Hızlı tren hattımızın yatırım tutarı 24 milyar liradır. Açılışını ve temel atma törenini gerçekleştireceğiz 54 milyar liralık yatırımın Kayseri'ye hayırlı olmasını diliyorum.

DÜNYAYI SÖMÜREREK REFAH KURANLAR GERÇEKLERLE YÜZLEŞİYOR

Dünyamız son yarım asrın en büyük ekonomik sarsıntıların birini yaşıyor. Petroldeki aşırı artışın tetiklediği küresel enflasyon insanlığın öncelikli meselelerinden biri haline geldi. Enflasyon oranları son 40-50 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Dünyanın geri kalanını sömürerek refah düzeni kuranlar ekonominin gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kaldı. Salgında vatandaşlarını ölüme terk edenler bugün hayat pahalılığı karşısında aynı kayıtsızlığı sergiliyor. Örnek gösterilen devletlerin küresel tehditler karşısında nasıl sağa sola savrulduklarını görüyoruz. Döviz ve enflasyonda görülen tırmanma bu etkilerin başında görülüyor.

İHRACATIMIZ YIL SONUNDA 300 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

Bu tabloyu düzeltmek için samimiyetle çalışıyoruz. Milletimizin sıkıntılarının istismarını yapmaktan başka iş bilmeyenler 5 yıldızlı otellerde halkçılık oynarken biz milletimizin derdine derman olacak tedbirler gerçekleştiriyoruz. Muhalefetin tüm baskılarına rağmen ekonomide ülkemize kontak kapattırmadan her kesimden insanımıza verdiğimiz desteklerle ekonominin çarklarının kesintisiz dönmesini sağladık. Hiç kimseyi muhanete muhtaç etmedik. Ekonomi politikalarımızı bu hassasiyetler çerçevesinde yürütüyoruz. Önceliğimiz istihdamın sürmesi ve artmasıdır. Üretimi ve yatırımı teşvik ediyoruz. İhracatta 126 milyar doları geçtik. Yıl sonunda 300 milyar dolara yakın değere ulaşacağız. Turizmde de beklentileri aşan durum yaşıyoruz. İstanbul'da Antalya'da oteller full dolu. Türkiye cazibe merkezi halinde geldi.

YILBAŞINDA ASGARİ ÜCRETİ İÇİN GEREKENİ YİNE YAPACAĞIZ

İstihdamda tarihimizin en büyük rakamı olan 31 milyon sayısına yaklaştık. Tarımdaki yüksek alım fiyatlarıyla çiftçimizin yanında olduğunu gösterdik. Sabit ücretlilerin refahı için tüm gelirlerde enflasyonun üzerinde artışlar yapıyoruz. Ocak ayında yüzde 50 artış yapmıştık. Temmuzda memur ve asgari ücretlilerin maaşlarını yeniden düzenledik. Asgari ücreti net 5500 lira olarak belirledik. Yılbaşında inşallah bu tabloyu yine değerlendirecek gerekeni yine yapacağız. Vatandaşımızdan sabır bekliyorum. Sizlerden destek istiyorum.

Bu başarılara en büyük katkıyı sunan şehirlerden biri de Kayseri'dir. Kayseri'de bulunan OSB'lerde 75 bin emekçi kardeşim alın teri döküyor. Buralarda üretilen ürünler dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. 

ÜLKEMİZ GÜÇLENMEYE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Türk ekonomisi özellikle ihracatta tarihinin en parlak dönemlerini yaşıyoruz. Kayseri geçen yıl 2.6 milyar dolar ihracat yaptı. İnşallah bu sene 3 milyar doları geçecek. Bu rakam biz göreve geldiğimizde sadece 352 milyon dolardı. 2002'den bu yana Kayseri ihracatını 7 kat artırdı. 81 vilayetimizin tamamında fabrikalarımız harıl harıl çalışıyor. Kurban bayramında caddelerin halini görmedik mi? Otomobillerden geçilmiyor, tırdan geçilmiyor. Bu Türkiye'nin ekonomideki hareketliliğini bereketini gösteriyor. Sabah akşam yalan üretenler sanayicisi, çiftçisi, tüccarıyla ülkemiz büyümeye güçlenmeye devam ediyor. Ekonomiyle beraber dış politika ve diplomaside Türkiye'nin ağırlığı artıyor. Ukrayna depolarında bekleyen tahılın Karadeniz'den nakliyesi için dün toplantıda anlaşmasını yaptık. Önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiği ile gıda krizinin aşılması için anlamlı katkı sağlayacağız. Diplomatik çabaları sürdürmekte kararlıyız. Müjdeli haberleri çok uzak olmayan zamanda almayı ümit ediyoruz.

MUHALEFETE ANKARA'NIN DIŞINA ÇIKIN ÇAĞRISI

Siyaset adı altında bozgunculuk yapanlara sesleniyorum. Yalanla dolanla hokkabazlıkla siyaset yapmayı bırakın. Tüm mesainizi masa başı oyunlarına harcamak yerine Ankara'nın dışına çıkın. İşçi, esnafın, iş adamının arasına karışın. Elazığ'da karıştınız. Emekli memur hanım cevaplarını verdi. Bak elimdeki torbayla evime gidiyorum, halimden memnumun, siz içeri cevap yetiştireceğinize, dışarı yetiştirin dedi.

28,3 MİLYAR TL YATIRIMIN ÖNÜNÜ AÇTIK

Kayseri'de sanayicimiz üretim için yer bulamaz oldu. İncesu OSB'yi geliştirip yeni OSB kuracağız. 1200 yeni fabrika kurulup faaliyete geçecek. Bugün hizmete açacağımız fabrikaların ilave istihdam kapasitesi 7200'ü buluyor. Kısa sürede bu rakama 18 bin kişi daha dahil olacak. KOBİ sayısı da her geçen gün artıyor. KOBİ'lerimize güncel rakamlarla 680 milyon liraya yakın destek sağladık. 28.3 milyar liralık sabit yatırımın önünü açtık. Teknoloji noktasında da Kayseri önemli bir noktaya geldi. ARGE merkezi ve tasarım merkezi, teknopark yoktu. Kayseri'de sadece üretim ve istihdam için yaptığımız çalışmalar dahi anlatmakla bitmiyor.

Ne terör örgütlerinin alçak saldırıları, ne dış baskılar ne de içimizdeki kifayetsizlerin hezeyanları bizi yolumuzdan alı koyamayacaktır.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 114 TÜMÜ
 • vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  enflasyonu düşürmezsen secimlerde ne olacagina sen bile inanamayacaksin
  Cevapla
 • Rotasız deli 1 yıl önce Şikayet Et
  gelecek hükümet düşürecek mi vatandaş garanti veriyorsan hep birlikte orayı destekleyelim ama boş konuşuyorsunuz hem yazık hem de günah birazcık geçmişinize bakın bakalım nereden nereye geldiğini göreceksin
  Cevapla
 • Yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  1993 yılında TİGEM çiftliğinde işçi olarak ise başladım. 15-20 cm büyüklüğünde fıstık fidanları diktip suluyorduk hemde 15 km lik devasa bir tarlada ve su anda o fidanlar ağaç oldu ve fıstık rekoltesi fevkalade yüksek. Sabah 7:30 akşam 17 arası sürekli mesai yapıyordumk.. yine yaparız yeterli önümüz özelleştirme ile kesilmesin
  Cevapla
 • ismail 1 yıl önce Şikayet Et
  mesele asgari ücret değil üretim tarım hayvancılık bunları canlandır her şey kendiliğinden yoluna girer.bu bozuk sistemde bu zamlar yine yetmiyecek.millet yılbaşına kadar bile dayanamaz.
  Cevapla
 • Seyyid 1 yıl önce Şikayet Et
  Herkese var köylüye yok neden çünkü ürettiği için
  Cevapla
 • Reyisiston 1 yıl önce Şikayet Et
  Demekki esas enflasyon șubat ve marta olacak diyor reyis. Reyis sanki asgari üçreti 10-binlira yapacak gibi, ama boș o vergi ve ssk primini ödeyecek ișveren yok artık ülkede.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR