EYT'liye prim formülü! 3600 günde de şart değişecek mi?

Emeklilikte yaşa takılanlar için formüller merak edilirken, primi eksik olanlar ve kapsama girmek isteyenler de beklenti içine girdi. 3600 günde yaşın esnetilmesi, staj yapanlar ve esnaf başta olmak üzere borçlanma talepleri de masaya geldi

ABONE OL
GİRİŞ 05.08.2022 12:34 GÜNCELLEME 05.08.2022 12:34 EKONOMİ
EYT'liye prim formülü! 3600 günde de şart değişecek mi?
EYT'liye prim formülü! 3600 günde de şart değişecek mi?

EYT'liler için yapılacak olan düzenleme bekleyişleri sürerken, EYT primi eksik olan vatandaşlar da düzenlemelerden faydalanmak için arayışa girdi. EYT primi eksik olan emekli adayları için 3 seçenek gündemde.

Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca vatandaş yapılacak çalışmaların tamamlanmasını heyecanla bekliyor. Yapılan açıklamalar Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) yönelik çalışmaların en geç önümüzdeki Ocak ayında tamamlanacağını gösteriyor.

Takvim Gazetesi'nden Çığıl Ön Yener'in haberine göre; 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış, prim ve yıl şartını tamamlamış ancak yaşını doldurmamış vatandaşlar EYT kapsamında kabul ediliyor. Ancak bu kişilerden bazılarının primleri henüz dolmamış durumda.

3 SEÇENEK VAR

Burada 3 seçenek öne çıkıyor. Birincisi, bu vatandaşların primlerini tamamladıklarında emeklilik hakkı kazanmaları. İkincisi, 3600 prim günü ile kısmi emekli olmaları. Üçüncüsü ise primlerini borçlanma yöntemleriyle tamamlamaları. Kadınların doğum, erkeklerin askerlik borçlanmalarıyla bu primleri tamamlama imkanları bulunuyor.

EYT düzenlemesi çıktıktan sonra vatandaşlar eğer primleri tamamsa emekli olabilecek. Ancak primi eksik ise bunlar tamamlandığında ya da borçlanma yaparak emeklilik hakkını kullanacak. Ancak EYT düzenlemeleri kapsamında bazı beklentiler de bulunuyor.

3600 GÜN YETECEK

Bunlardan biri, 3600 gün ile emeklilikte de yaş şartının esnetilmesi. Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 15 yılı (bu süre doldu) ve 3600 gün (10 yıl) primi tamamladıklarında kadınlar 50, erkekler de 55 yaşı da doldurmak kaydıyla kısmi emeklilik hakkı kazanıyor.

Emeklilik yaşları ise bu 3 şartı bitirdikleri tarihe göre değişiyor. Kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşa varan şartlar ortaya çıkıyor. 3600 prim günü olup yaşı bekleyenlerden kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını tamamlayanların emekli edilmeleri beklentileri bulunuyor.

STAJ-TARİH TALEBİ

Bir talep de borçlanma ile ilgili geliyor. Bu kapsamda farklı talepler var. 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olup askerlik borçlanmasıyla işe girişi 8 Eylül 1999 öncesine çekebilenler de kendilerinin EYT'li sayılmasını talep ediyor. Ayrıca staj sigortasının başlangıç sayılıp sayılmayacağı da merak konusu. Bunun için borçlanma imkanı talepleri bulunuyor. Bu durumda stajını 9 Eylül 1999 öncesinde yapmış ancak çalışmaya daha sonra başlamış olanlar da EYT kapsamına girebilecek.

Bir diğer talep de esnaf ile ilgili. 4 Ekim 2000 öncesinde oda ve vergi kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf geriye dönük borçlanma talep ediyor.

KAYNAK : Takvim
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 301 TÜMÜ
 • sakir cumur 2 gün önce Şikayet Et
  05 05 1972 doğumluyum 01 10 1988 sigorta girişim var 19 ay askerlik yapdım 2539 günüm var
  Cevapla
 • ÇETO BAŞKAN. 6 gün önce Şikayet Et
  TARİH:08.08.2047 2022 Sgk girişi olanlar YER li sayılmalı bence. 20022 sonrası SGK lı olanlardan bize ne ya.
  Cevapla
 • Ercan 34 1 hafta önce Şikayet Et
  Hiç bir eyt li kemal ve yaşar okuyana tek alf etmiyor neden acaba
  Cevapla
 • Aytekin kaya 1 hafta önce Şikayet Et
  ulan bu ulkede 35 yasın uzerine işmi veriyolarda eksik pirim tamamlayacak insanlarda emekli olacak yada issiz bir insan nasıl pirim ödemesi yapacak olmayan parayla BOŞ BOŞ laflar
  Cevapla
 • vbv 1 hafta önce Şikayet Et
  İşini iyi yapana veriyorlar.Soldan sıfır olanda kapıdan dönüyor.
  Cevapla
 • Turan 1 hafta önce Şikayet Et
  Çözmek isteseniz birgünde olur.Sallıyorsunuz ama hatanızı anladığınızda geçmiş olsun.Ekonomik sıkıntı içindeki aileler de sizi sallayacak bilginiz olsun.Bu parti buladar mı halktan uzaklaşmış yazık.
  Cevapla
 • terimq 1 hafta önce Şikayet Et
  Alternatifini seç kazanırsa onuda görür keşke az sabretseydim dersin.Aynı İstanbulun hali gibi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR