Yabancılara konut satış adedi 67 bini aştı

Türkiye'de yabancılara satılan konut adedi 2022'de önceki yıla göre yüzde 15,2 artarak 67 bin 490'a yükselirken, yabancıların toplam satışlardan aldığı pay yüzde 4,5 olarak gerçekleşti.

ABONE OL
GİRİŞ 17.01.2023 17:09 GÜNCELLEME 17.01.2023 17:11 EKONOMİ
Yabancılara konut satış adedi 67 bini aştı
Yabancılara konut satış adedi 67 bini aştı

Türkiye İstatistik Kurumunun 2022 yılına ilişkin konut satış istatistiklerine göre, ülke genelinde geçen yıl yabancılara 67 bin 490 konut satıldı.

2022'de en yüksek aylık rakam 8 bin 630 adetle haziranda görülürken, haziran ayını, 6 bin 447 ile nisan ve 6 bin 386 ile aralık takip etti. En düşük rakam ise 3 bin 939 ile temmuzda kayıtlara geçti.

Yabancılara en çok konut satılan il 24 bin 953 adetle İstanbul oldu. İstanbul'u, 21 bin 860 ile Antalya takip etti. Bu 2 kentin yabancılara toplam satıştan aldığı pay yüzde 69,4 olarak gerçekleşti.

Mersin 4 bin 316 adetle üçüncü sırada yer alırken, Mersin'i, 2 bin 687 ile Ankara, 2 bin 2 ile Bursa, 1.817 ile Yalova ve 1.322 ile İzmir izledi. Sakarya, Trabzon ve Samsun da en çok konut satılan iller arasında yer aldı.

RUSYA REKOR KIRDI, SUUDİ ARABİSTAN TEKRAR LİSTEYE GİRDİ

Geçen yıl Türkiye'den en çok konutu 16 bin 312 adetle Rus vatandaşları aldı. Konut alan Rus sayısında yüzde 203,2 artış oldu.

Rusları, 8 bin 223 adetle İranlılar, 6 bin 241 ile Iraklılar, 2 bin 705 ile Almanlar, 2 bin 702 ile Kazakistan uyruklu yatırımcılar takip etti.

Ukraynalıların aldığı konut satış adedi ise yüzde 106,6'lık artışla 2 bin 574'e yükseldi. Vatandaşları en çok konut alan ülkeler arasında Afganistan, Kuveyt, Azerbaycan, ABD, İngiltere, Yemen, Çin, Filistin, Mısır, Ürdün, Pakistan, Lübnan ve Kanada da yer aldı.

Önceki yıllarda üst sıralarda bulunan ancak örtülü ambargolar nedeniyle vatandaşları konut yatırımında bulunmayan ve 2021'de listede yer almayan Suudi Arabistan ise geçen yıl 16. oldu.

YABANCILAR BÜYÜK KATMA DEĞER SAĞLIYOR

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, tarihi zirveye çıkan yabancı yatırımcıya konut satışının toplam satış içindeki payının yüzde 4,5 seviyesine yükseldiğini söyledi.

Durbakayım, "Ancak ülkeye kazandırdığı döviz açısından daha büyük katma değer sağladığının altını çizmek gerekir. Yine 2023'te yabancı satışlarının nitelikli yatırımcılara yapılması yönünde çalışmalar olacağını umut ediyoruz." dedi.

SEKTÖRE BÜYÜK DESTEK

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt da geçen yıl yabancıya satış oranının yüzde 15,2 artarak 67 bin 490 olduğunu anımsatarak, kur artışı nedeniyle yabancı yatırımcı için fiyatların çok cazip olduğu bir yılı geride bıraktıklarını söyledi.

İlk yarının gayet iyi geçtiğini ancak ikinci 6 ayda yabancıya satışlarda istenilen rakamların görülemediğini ifade eden Özyurt, iç piyasanın durgun olduğu bir dönemde yabancı yatırımcının yaptığı alımların sektörü ayakta tuttuğunu belirtti.

Özyurt, gelişmiş ülkelere bakıldığında, doğrudan yatırımlarda en büyük payı gayrimenkul sektörünün aldığını aktararak, "Bu ülkelere gelen yatırımının yarısından fazlasının gayrimenkulle gerçekleştiğini görüyoruz. Yabancı yatırımcı lüks konut satın alıyor. Bugün gördüğümüz konut satış rakamlarında yabancının katkısı yüksek, bunu unutmamak lazım." diye konuştu.

İLGİ BU YIL DA SÜRECEK

Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün de küresel ticaret ve uluslararası doğrudan yatırımlarda yaşanan olumsuzluklara işaret ederek, "Bu sıkıntılara rağmen uluslararası konut yatırımcılarının Türkiye'ye ilgisi sürüyor." dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası her iki ülke vatandaşlarının da Türkiye'ye ilgisinin katlandığını dile getiren Özgün, burada özellikle Antalya'nın öne çıktığını, kentte yabancılara satılan konut adedinin yüzde 76,5 arttığını söyledi.

Özgün, uluslararası yatırımcıların Türk gayrimenkul ürünlerine ilgisinin 2023'te de süreceğini ifade ederek, İstanbul ve Antalya'nın gözde kentler olmaya devam edeceğini bildirdi.

ARTAN FİYATLAR YABANCIYI DA ETKİLEDİ

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır ise yabancıya satışta 2022 hedefinin yaklaşık 70 bin olduğunu ancak bu rakamın gerisinde kalındığını belirterek, fiyatlardaki yükselişin yabancı yatırımcıları da etkilediğini söyledi.

Bahadır, "Buna ek olarak, alınacak gayrimenkulün değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmesinin de bu durum üzerinde etkisi oldu. Ancak sektörümüzde önümüzdeki dönemde daha hareketli piyasa şartları oluşacağını tahmin ediyoruz. Özellikle Yeni Evim programı kapsamında müteahhitler için Hazine destekli KGF kefaletiyle 25 milyar liralık finansmana erişim imkanı da sunulmuş oldu. Bu da konut üreticileri için önemli bir destek sağlayacak ve üretimler artacak." ifadelerini kullandı.

KAYNAK : AA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 27 TÜMÜ
 • Deniz 1 yıl önce Şikayet Et
  Ruslar Antalyayı savaşmadan aldık diye geyik yapıyor! Derhal konut satışı karşılığı vatandaşlık satışı durdurulmalı. İnsanlar kiralık ev dahi bulamaz oldu.
  Cevapla
 • Kenan 1 yıl önce Şikayet Et
  Antalyaya gitmek icin rusya buyukelcigindenmi vize alacaz yoksa direk moskovadanmi. Orasinda kafam cok karisti. He bide kac gun oturma izni veriyorlar calismada olur. Ruscada bilmiyorum ama insallah tarzanca falan anlasiriz umarim.
  Cevapla
 • Yunus 1 yıl önce Şikayet Et
  Ev konusunda toplum faydasına yapılabilecek tek gerçek iyilik yabancılara ev satışını belli süreyle yasaklamak, ev fiyatları ve kiralar kendiliğinden aşağı gelecektir, ama o zaman müteahit kankalar çok kırılır tabi:) Şu an iş çığrından çıkmış vaziyette
  Cevapla
 • sedat 1 yıl önce Şikayet Et
  kiralarin yükselmesine ev fiyatkarinjn 5 kat artmasjna katkjlari oldugu dogrudur
  Cevapla
 • Leşyoner 1 yıl önce Şikayet Et
  Niye kardeş, yerliyi orta parmak üstünde, başımızın üstünde tutmuyorlar mı? bu "nan" ı görmüyor musun. İstersen seni kiralık evinden tahliye edelim de Mülteci konteynerlerinde sığınmacı gibi yaşa...
  Cevapla
 • Halk Adamı 1 yıl önce Şikayet Et
  Evin satış fiyatı 2 milyon rayiç değeri ve kredi karşılığı 700 bin. kalan 1 milyon 300 bini nasıl ödeyecek insanlar. Ancak şöyle olacak eski 1 evi olan satacak ve üzerine ekleyip alacak. Başka türlü bu kampanya boş boş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR