Bakanlık harekete geçti: Fahiş aidata karşı yasal adım

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı, site aidatları ile ilgili olarak harekete geçti. Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre; site yönetim hizmeti veren şirketler ile ilgili mevzuat çalışmaları yürütmek üzere birim kurdu.

ABONE OL
GİRİŞ 18.01.2023 11:35 GÜNCELLEME 18.01.2023 11:36 EKONOMİ
Bakanlık harekete geçti: Fahiş aidata karşı yasal adım
Bakanlık harekete geçti: Fahiş aidata karşı yasal adım

Bir süredir sosyal medyada gündeme gelen fahiş aidatlar Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını harekete geçirdi. Bakanlık bünyesinde Şube Müdürlüğü kurulacak. Denetleme ve sertifika verme yetkisi Şube Müdürlüğü'nde olacak.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

Kat maliklerinin haklarının korunması amacıyla, birden çok bağımsız bölümü buluna konut ve işyerlerinin 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre yönetilmesi ile ilgili faaliyet gösteren firmalara ilişkin mevzuat çalışmaları yapmak, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yaparak Site yönetimlerinin sorunlarının çözülmesine yönelik olarak faaliyetlerde bulunmak üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü bünyesinde birim kurularak faaliyete geçmiştir.

MEVZUAT ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLECEK

Kat maliklerinin haklarının korunması amacıyla, birden çok bağımsız bölümü buluna konut ve işyerlerinin 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre yönetilmesi ile ilgili faaliyet gösteren firmalara ilişkin mevzuat çalışmaları yapmak, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yaparak site yönetimlerinin sorunlarının çözülmesine yönelik olarak faaliyetlerde bulunmak üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü bünyesinde birim kurularak faaliyete geçmiştir.

Kurulan birim, konuya ilişkin kanuni düzenleme çalışmalarının tamamlanmasına müteakip ikincil mevzuat çalışmalarını yürütecektir.

Böylece site yönetimi hayatında yer alan bir boşluk giderilmiş olup, ikincil mevzuat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte sitelerde yaşanan Yönetim sorunlarının azalması yönünde önemli bir aşama kaydedilmiş olacaktır.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 84 TÜMÜ
 • Ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  Bu kaçıncı harekete geçiş? Saymayı bıraktım artık! Seçimden sonra harekete geçersiniz artık, tabi eğer şu an oturduğunuz koltuklara oturuyor olursanız. Mazlumun ahı, indirecek şahı, yakındır.
  Cevapla
 • MUHAMMED 2 ay önce Şikayet Et
  Bence marketler fiyatları ya düşürsün yada sabit bıraksın düşünün bu seçimi 6 lı masa kazanırsa ülkenin halini
  Cevapla
 • Kamil sezen 2 ay önce Şikayet Et
  Site Yönetim hizmetleri belediyeler tarafından verilsin.
  Cevapla
 • Ali Ali Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Ben almanyada BMW calisiyorum ayda 7.800 euro kazaniyorum
  Cevapla
 • Özel birim 2 ay önce Şikayet Et
  Kaç aydır bu özel birimler kuruluyor.. fahiş fiyatın önüne geçiliyor haberi okuyoruz ama sahada etkisini henüz gorebilmiş değiliz..
  Cevapla
 • Emine 2 ay önce Şikayet Et
  Kimse kimseye zorla bişey satmiyor dayi, Sende git işine gelen marketten aliş verişini yap mesela tarim köy marketleri ucuzmiş lyle diyorlar ,niçin oraya gitmiyorsun. Serbest piyasa ekonimisi sen kimseye neden pahali satiyorsun DIYEMEZSIN,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR