Petrol zengini ülkenin teklifine Türkiye'den ilk cevap: Biz hazırız

Venezuela Cumhurbaşkanı Yardımcısı Rodriguez, Türkiye ile stratejik işbirliği ittifakının en üst düzeye çıkarılması için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Bakan Muş ise 'Türkiye olarak tecrübelerimizi her zaman paylaşmaya hazırız.' dedi

ABONE OL
GİRİŞ 24.01.2023 10:08 GÜNCELLEME 24.01.2023 10:25 EKONOMİ
Petrol zengini ülkenin teklifine Türkiye'den ilk cevap: Biz hazırız
Petrol zengini ülkenin teklifine Türkiye'den ilk cevap: Biz hazırız

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Venezuela Cumhurbaşkanı Yardımcısı Delcy Rodriguez ve iş insanlarının katılımıyla "Türkiye-Venezuela Ticaret Heyeti ve B2B Görüşmeleri"nin açılışını yaptı.

Başkent Karakas'ta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Rodriguez'in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıyla Bakan Muş'un yanı sıra iki ülkenin iş insanları ve görevli diplomatlar katıldı.

Rodriguez, konuşmasında, Venezuela'nın ekonomik önemine değinerek, "Venezuela dünyanın en büyük petrol rezervlerine, ikinci en büyük altın ve demir rezervlerine, aynı zamanda en büyük 6. elmas rezervlerine sahiptir. Ülkemiz yabancı yatırımcı için büyük bir potansiyeli barındırıyor." dedi.

Türkiye ve Venezuela arasındaki ticaret hacminin geldiği seviyeye dikkati çeken Rodriguez, "Alışverişimiz 1 milyar doları aşıyor, bu da ticari ilişkilerimizin ne kadar büyüdüğünü gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Türk iş insanları heyetiyle yapılan görüşmenin iki ülke arasındaki derin dostluğu güçlendirdiğini vurgulayan Rodriguez, stratejik işbirliği ittifakının en üst düzeye çıkarılması ve geliştirilmesi için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Rodriguez, Türkiye ve Venezuela'nın savunma, sağlık, enerji, ticaret, finans, eğitim, bilim, turizm, kültür, balıkçılık, alüminyum, otomotiv sektörü, madencilik, su ürünleri gibi birçok alanda işbirliği yaptığını belirtti.

Bakan Muş, açılış oturumundaki konuşmasında, karşılıklı ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve bu iş forumunun düzenlenmesinde katkıları nedeniyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Venezuela makamlarına teşekkür etti.

Venezuela ile diplomatik ilişkilerin tesisinin 73'üncü yıl dönümünü kutladıklarını hatırlatan Muş, "Dost ve kardeş Venezuela ile sahip olduğumuz böylesi köklü ilişkiler bugünkü yakın işbirliğimizin sağlam temeller üzerinde yükseldiğini ifade etmektedir." dedi.

Muş, Türkiye'nin demokratik kurumlarını hedef alan hain darbe girişimi sonrası Venezuela'nın duruşuna dikkati çekerek, "15 Temmuz 2016 gecesi, ilişkilerimizde bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Venezuela hükümeti ve halkı, Türkiye'nin anayasal ve meşru hükümetini desteklemiş, gerçek bir dostluk örneği göstermiştir." ifadelerini kullandı.

 "İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİN GELDİĞİ NOKTA OLDUKÇA MUTLULUK VERİCİDİR"

İki ülke arasında 6 önemli anlaşmanın imzalandığını belirten Muş, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanlarımızın liderliğinde karşılıklı birçok resmi ziyaret gerçekleştirilmiş, bu çabalarımız neticesinde iki ülke ilişkileri farklı bir boyuta taşınmıştır. Geçen nisanda Türkiye Venezuela Ortak İşbirliği Komisyonu 3. Toplantısı gerçekleştirildi. Ticaretten turizme, tarımdan sağlığa birçok alanda işbirlikleri tesis edildi. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun haziran ayında Türkiye'ye yaptığı ziyarette karşılıklı ilişkilerimiz en ileri düzeyde ele alınmıştır. İkili ilişkilerimizin geldiği nokta oldukça mutluluk vericidir."

Venezuela'ya uygulanan tek taraflı yaptırımların haksız olduğunu dile getiren Muş, "Bunu reddediyoruz, bu yaptırımların dost ve kardeş Venezuela halkını son derece olumsuz etkilediğini düşünüyoruz. Bu, ayrıca 3. ülkelere ve serbest ticarete zarar vermektedir. Ülkemiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Venezuela'nın yanında olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Muş, ABD ile Venezuela arasında geçen yıl başlayan temasların iki ülke ilişkilerini normalleştirilmesini ve uygulanan haksız yaptırımların tamamen kaldırmasına vesile olmasını temenni ettiklerini aktardı.

"VENEZUELA İLE İLİŞKİLERDE SOMUT ADIMLAR ATIYORUZ"

Muş, Venezuela ile son dönemde geliştirilen güçlü bağların ticaret verilerine de yansıdığını kaydederek şöyle devam etti:

"Dünyanın beşten büyük olduğuna inanan, küresel sorumlulukların ve zenginliklerin daha adil paylaşılması gerektiğini düşünen Türkiye, Latin Amerika ve Karayipler bölgesi ile ilişkilerini geliştirmek için kararlı adımlar atmaktadır. Venezuela ile ilişkilerde somut adımlar atıyoruz. Ekonomik ilişkilerimizin hukuksal çerçevesini çizmek amacıyla adımlar atıyoruz ve yatırımların karşılıklı teşvikiyle korunması anlaşmasının da yakın zamanda imzalanmasını ümit ediyoruz. Ticaret verilerini görmekten mutluluk duyuyoruz, 2019'da 152 milyon dolar seviyesinde olan ticaret hacmimiz geçen yıl yaklaşık 1,1 milyar dolara ulaştı."

2022'de 500'ün üzerinde firmanın Venezuela ile ticari ilişki kurduğuna dikkati çeken Muş, şunları kaydetti:

"Venezuela'nın en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında ülkemiz 2021'de ikinci sıraya yükselmiş durumdadır. Tek taraflı yaptırımların yol açtığı zorluklar, salgın ve küresel sorunlara rağmen bunu başarıyoruz. İkili ticaret hacmimizi, Sayın Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) belirlediği hedef doğrultusunda kısa vadede 3, orta vadede 5 milyar dolar seviyesine çıkartmak istiyoruz. Bu çerçevede, ticari ilişkilerimizi tarımdan turizme, enerjiden lojistiğe kadar ekonominin her alanında çeşitlendirmeye önem veriyoruz. Türk Hava Yolları (THY) haftanın her günü İstanbul-Karakas yolcu hizmeti veriyor, aynı zamanda Venezuela yönüne de hava kargo taşımacılığı hizmetlerine başlamış bulunuyor."

"TÜRKİYE OLARAK TECRÜBELERİMİZİ HER ZAMAN PAYLAŞMAYA HAZIRIZ"

Bakan Muş, Venezuela'nın zengin kaynaklarına işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

"Yatırımların cazibeli hale getirilmesi amacıyla uygulanacak teşvikleri yakından takip etmeye davet ediyorum. Firmalarımız sosyal konut, hastane, enerji altyapısının onarımı, petrol ve doğal gaz sahalarının modernizasyonu, metro ve tren hatlarının yapımı gibi projelerde yer alabilirler. Venezuela'da tarım arazilerinin ıslahı, ürün yetiştirilmesi ve pazarlanması noktasında da ortak yatırımlar yapabiliriz diye düşünüyoruz. Tarım ve balıkçılıkta kullanılan makine ve ekipmanların modernizasyonu noktasında ülkemiz ile Venezuela arasında ciddi işbirliği potansiyeli olduğunu değerlendiriyoruz. Türkiye olarak tecrübelerimizi her zaman paylaşmaya hazırız."

İki ülkenin de en üst düzeyde güçlü iradeye sahip olduğunu vurgulayan Muş, "2022'yi 4 karşılıklı resmi ziyaret, 9 yeni anlaşma ve 1,1 milyar dolara ulaşan bir ticaret hacmi ile karşılıklı güzel başarılara imza atarak tamamladık. Siz iş insanlarımızla bu iradeyi hayata geçireceğimize inanıyorum. İki ülke arasında yakalanan bu sinerjinin bizleri 2023'te yeni başarılara taşımasını umut ediyorum." dedi.

KAYNAK : AA
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 53 TÜMÜ
 • Güçlü Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  Ticaret hacmimizi en az 10 milyar dolar ve ayrıca 10 milyar karşılıklı ülkenin para birimi ile belirlenebilir
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  gönderin turkiyeye onları size siah verelim
  Cevapla
 • Eğitimci 1 yıl önce Şikayet Et
  Hah! Tam zamanı. ABD ve FETÖ iyice kuduracak. Sen bizim petrolünü sömürdüğümüz ülkeye nasıl el atarsın deyip bundan sonra iftira ve saldırılara hazır olalım.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Venezuela petrol zengini, durumu bizim gibi, ne anladım bu işten?!
  Cevapla
 • SinHa 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD nin sömürgelerinden
  Cevapla
 • Ayşe Nur 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim gibi değil bize baka baka kararacak
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Venezuelalı mühendisler ve bilim adamları ile birlikte büyük işler başarmalıyız . Ülkenin kaynakları ve olanaklarından faydalanarak birlikte yüksek teknoloji ürünler üretebiliriz . Altın çok , en iyi nano çipleri üretebiliriz . Tropikal bitkiler çok , her türlü gıda , aromatik katkılı temizlik ürünleri , tekstil ve ilaçları üretebiliriz . Uzay , Havacılık ve Silah sanayi ürünleri üretir , askeri gücümüzü birleştirebiliriz .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR