Korku psikolojisi emlak alırken hataya neden oluyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra İstanbul’un tehlikeli olarak belirtilen yerlerinde oturanlar çözüm arayışına girdi. Uzmanlar tarafından böyle bir panik ortamında alınan emlak kararlarının sağlıklı olmayacağını düşünüyor

ABONE OL
GİRİŞ 12.03.2023 11:46 GÜNCELLEME 12.03.2023 11:46 EKONOMİ
Korku psikolojisi emlak alırken hataya neden oluyor
Korku psikolojisi emlak alırken hataya neden oluyor

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler nedeni ile vatandaşlar sağlam olmadığı düşündükleri konutlarını değiştirmek istiyorlar.

Uzmanlar artık konutunu değiştirmek isteyenlerin konforu değil depreme dayanıklılığı sorduğunu beyan ediyor.

“HERKES ARAZİ VEYA TARLA ALIP MÜSTAKİL KONTEYNERDE YAŞAMAK İSTİYOR”

Peş peşe yaşanan büyük depremlerin ardından birçok vatandaş o bölgeden uzak olsa da evine girmekte tereddüt etti. Türkiye'nin pek çok noktasında vatandaşlar yüksek katlı binalardan çıkıp müstakil ve az katlı binaları tercih etmeye başladı.

"KORKU PSİKOLOJİSİYLE YAPILAN GAYRİMENKUL SATIŞLARININ HATAYA YOL AÇIYOR"

Korktukları için evlerini satıp arazide yaşamak isteyen yüzbinlerce kişi olduğunu belirten Gayrimenkul Brokerı Özkan Aydemir, korku psikolojisiyle yapılan gayrimenkul satışlarının hataya yol açtığını söyledi.

EMLAK SEKTÖRÜNDE BÜYÜK BİR DEĞİŞİM YAŞANDI

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından emlak sektöründe büyük bir değişim yaşandığını ifade eden Elfi Gayrimenkul Broker'ı Özkan Aydemir, şu bilgileri verdi.

Bulunduğumuz ilde bile çok fazla satılık ilan yoktu. Ancak şu anda bir mahallede bile 180 olan satılık ilanı, 300’ün üzerine çıkmış bulunmaktadır. Korku ve panikle birlikte birçok vatandaşımız, dairelerini satışı çıkardı. Bu da sektörde kiralık daire sıkıntısı yaşamamıza sebep oldu. Ayrıca bununla beraber geriye kalan dairelerin de kira fiyatları yükseliyor. 1999 yılında yaşanan depremde de biz bununla karşılaştık. Şu anda da bunu yaşıyoruz. Herkes korku psikolojisiyle mülkünü satmaya çalışıyor. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekiyor. Panik ile alınan satım kararı mutlaka hataya sebep olacaktır. O yüzden biraz sakin ve bu konuda deneyimli kurumsal firmalarla görüşmelerini tavsiye ediyoruz.

"KREDİ ORANLARI ÇOK DÜŞÜK"

Birçok müşterinin geçtiğimiz senelerde konut alırken kredi kullandığını belirten Aydemir, şu sözleri söyledi:

Ama son 1 yıldır bankalar konut kredisi vermemeye başladı. Alınan krediler de çok az olduğu için kimin elinde para varsa o gayrimenkul alabiliyor. Bu da yatırımcı müşterinin gayrimenkul almasının önüne geçmiş oldu. Birçok müşterimiz zaten 6 Şubat sonrası daire almaktan vazgeçti. Yüksek kat ve deprem öncesi binalardan alım yapmak için sözleşme yapan kişiler, sözleşmelerin iptaline başvurdu.

"HERKES YATAY MİMARİYE YÖNELDİ"

Herkesin yatay mimari, düşük katlı veya villa tipi mülk almak için başvurduğunu ifade eden Aydemir, şöyle konuştu:

Kiralamak isteyenler bile bu kriterleri arar oldu. Tabii ki, villa veya müstakil konutların fiyatları yukarı yönde hareket etmeye başladı. Şu anda baktığımız zaman Bursa ve Balıkesir bölgesinde tarla yatırımlarına yönelen çok gördük. Bu arazileri alıp konteyner koyup yaşamak isteyenler de ortaya çıktı. Yüksek katlı evdense burada kendime farklı bir hayat kurayım diyen çok kişi oldu.

"HAVUZ, PARK VE BAHÇE ÖZELLİĞİ SORAN YOK"

Daha önce müşterilerin sosyal alanları, havuz, oyun parkı veya bahçesi olan siteleri tercih ettiğini belirten Aydemir, şöyle dedi:

Ancak deprem sonrası herkes, bölgenin zemin sağlamlığı, radyan temel, fore kazık ve binanın projesinin deprem yönetmeliğine uygunluğu gibi özellikleri sorgular oldu. Artık sosyal alan veya fiyattan daha önemlisi, bütün müşteriler depremi ön planda tutar oldu. Şu anda 7 kat üzeri binalara bakıldığında sağlam olsa dahi müşterilerin korktuğunu görüyoruz.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR