DASK’ta avans ödemesi en geç 8 günde yapılıyor

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nca (SEDDK), deprem felaketine ilişkin sigortacılıkta sık sorulan sorular ve cevapları paylaşıldı.

ABONE OL
GİRİŞ 23.03.2023 10:01 GÜNCELLEME 23.03.2023 10:01 EKONOMİ
DASK’ta avans ödemesi en geç 8 günde yapılıyor
DASK’ta avans ödemesi en geç 8 günde yapılıyor

Kurumun internet sitesinin yanı sıra sosyal medya hesaplarından da paylaşılan ve 33 maddeden duyurunun en önemli 9 maddesini okuyucularımızla paylaşıyoruz. Diğer maddelere “https://www.seddk. gov.tr/upload/doc/seddk-sss.pdf ” adresinden ulaşılabiliyor. İşte sorular ve cevaplar:

1.DASK için tapudaki metrekare bildirimi neden önemli? Sigortalıların daha düşük prim ödemek için düşük metrekare beyan etmeleri olası hasar durumunda alınacak tazminatı doğrudan etkilemektedir. Tazminat ödemeleri, poliçede yazılı sigorta bedeline göre yapıldığından poliçeleşme esnasında, doğru beyan önem arz ediyor.

2.DASK’ta teminat artışı yaptırmadım, ne yapmalıyım? Sigortalı teminat artışı için acente veya sigorta şirketlerine başvurarak, prim farkını ödemek suretiyle ek belge (zeyilname) ile teminat artışı gerçekleştirebilir.

3. DASK evimin piyasa değerini neden karşılamıyor? DASK her yıl tespit edilen birim metrekare maliyeti ve konutun metrekaresine göre belirlenir. Birim metrekare maliyetinde ise yapı stokunu oluşturan binaların yeniden inşa bedeli (arsa değeri hariç) dikkate alınır. Eğer konutun değeri DASK tarafından verilen teminat tutarını aşıyorsa, sigortalı, aşan kısım için sigorta şirketlerinden isteğe bağlı olarak konut sigortası yaptırabilir.

4. DASK ve ihtiyari konut sigortası nasıl çalışır? DASK poliçesinde belirlenmiş sigorta bedelinin 300 bin TL olduğu, konutun yeniden yapım değerinin ise 450 bin TL olduğu bir örnekte, 150 bin TL sigorta bedeli ile ihtiyari konut sigortasına deprem teminatı alınabilir. Deprem sonrası olası bir tam hasarda; DASK’tan 300 bin TL tazminat alınmasını müteakip, 150 bin TL için ilgili sigorta şirketine başvurulabilecektir.

5. Tazminat ödenmesine kadar olan süre içinde avans ödemesi alabilir miyim? Avans ödemeleri için başvurular DASK’ın internet adresi üzerinden 8 Mayıs 2023 tarihine kadar yapılabilecektir. Avans ödemesi için gerekli koşulların sağlanması halinde, ödemeler başvuruyu müteakip 8 gün içinde yapılmaktadır.

6. Depremde vefat etmiş yakınımın BES birikimini nasıl alabilirim? Yasal varis iseniz ilgili emeklilik şirketine başvuruda bulunarak, vefat eden yakınınızın bireysel emeklilik hesabındaki birikim ile devlet katkısının tamamının ödenmesini talep edebilirsiniz.

7. Aracım depremde pert oldu. Trafik sigortam bu hasarımı karşılar mı? Trafik sigortası kendi aracınızdaki hasarları değil kaza sonucu karşı tarafın masraflarını karşılıyor. Bu nedenle zorunlu trafik sigortası deprem sonucu araçlarda oluşan hasarları karşılamaz.

8. Babamın üzerine olan aracımız depremde pert oldu ve babam da vefat etti. Kaskodan araç hasarını alabilir miyiz? Aracın sahibi hayatını kaybettiyse ödemeler varislerine yapılmaktadır. Kaskoda deprem teminatı varsa veraset ilamı yapıldıktan sonra sigorta şirketine başvurabilirsiniz.

9. Kasko poliçem deprem hasarımı karşılar mı? Kasko poliçesinde deprem zararı teminat kapsamındaysa ve muafiyetsizse hasar masrafları tamamen karşılanacaktır. Araçta kısmi hasar varsa tamir masrafları, pert ise rayiç bedeli ödenmektedir.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 14 TÜMÜ
 • GÜZEL İNSAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim evim çöktü acil yıktırılacak çıktı piyasa değeri yaklaşık 1 trilyon olan evime dask 118 bin lira ödedi yani ortalıkta film fırıldak dönüyor cimere şikayet ettim henüz bir sonuç alamadım
  Cevapla
 • Emel can 1 yıl önce Şikayet Et
  Evim ağır hasarlı, 17 Şubat'a kayıt oluşturdum, ne gelen var nede giden, sözde avans verdiklerini söylüyorlar 3 hafta oldu avans için kayıt yaptım ne ödeme var nede soran sadece çöken binalar için ödeme yaptılar. Halen ne bekliyorlar anlamış değilim
  Cevapla
 • Ali Erşan 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim evim ağır hasarlı dask 125 aradım dosyanızı oluşturuldu mesajı geldi ama eve gelip bakan olmadı ne yapmamız gerekiyor
  Cevapla
 • Sait 1 yıl önce Şikayet Et
  Şubat 15 de daska kayıt olusturdum bir evim orta hasarlı ne arayan var ne soran var.
  Cevapla
 • Halis 1 yıl önce Şikayet Et
  Evim ağır hasarlı dask a ve avans ödemesine bir ay oldu başvuralı. Ödeme henüz yapılmadı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR