Bakan Uraloğlu: Erişilemeyen alanlarda bile İHA'larla kesintisiz iletişim sağlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin millî insansız hava araçları (İHA) başta olmak üzere, tüm İHA’ların Türksat uyduları üzerinden kontrol edilebileceğini bildirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 12.02.2024 14:51 GÜNCELLEME 12.02.2024 15:13 EKONOMİ
Bakan Uraloğlu: Erişilemeyen alanlarda bile İHA'larla kesintisiz iletişim sağlanacak
Bakan Uraloğlu: Erişilemeyen alanlarda bile İHA'larla kesintisiz iletişim sağlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yaptığı yazılı açıklamada, İHA’ların Türksat sayesinde güvenle uçacağını vurgulayarak ''Türksat 5B başta olmak üzere, tüm Türksat uyduları ile dünyanın dört bir yanında İHA’ları kontrol altında tutabileceğiz. Bunlar genişletilmiş menzil ve kapsama alanı ile kesintisiz haberleşebilecek. Artık İHA’larımızın kontrolüne dışarıdan müdahale edilmesi mümkün olmayacak.'' ifadesini kullandı. 

Bakan Uraloğlu, başlarda sadece askerî ve gözetleme amaçlı kullanılan insansız hava araçlarının son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte mühendislik uygulamalarında, bilimsel çalışmalarda ve sivil alanda da kendine yer bulmaya başladığını belirtti. Türkiye'de üretilen yerli ve millî İHA’ların yanı sıra uydu haberleşme kabiliyetine ihtiyaç duyan tüm İHA'ların kontrolünün artık TÜRKSAT uyduları üzerinden sağlanmaya başladığını bildiren Uraloğlu, ''Uydu iletişimi, İHA operasyonlarında oyunun kurallarını değiştiren bir unsur olarak ortaya çıkıyor. Özellikle yurt dışında görev yapan İHA’ların kontrolü Türksat uyduları ile daha güvenli hâle geldi. Uydu iletişimi, veri iletimi için güvenli ve şifreli kanallar sağlayarak, yetkisiz erişim veya müdahale riskini en aza indiriyor. Türksat uyduları ile İHA’larımız dünyanın her yerinde güvenle uçabilecek.'' ifadelerine yer verdi.

ERİŞİLEMEYEN ALANLARDA BİLE İHA’LARA KESİNTİSİZ İLETİŞİM

Uraloğlu, beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5B’nin hizmete girmesinin ardından Türkiye’nin uydu data kapasitesinin 17 katın üzerinde arttığını anımsattı. Türksat’ın bölgedeki güçlü uydu altyapısına sahip operatörlerden biri hâline geldiğinin altını çizen Uraloğlu, ''Gelişen teknoloji ile Türksat uydularının kullanım alanları da önemli oranda arttı. Türksat uyduları İHA operasyonları için genişletilmiş menzil ve kapsama alanı sağlıyor. Daha önce kullanılan LOS (Line of Sight) denen veya sınırlı karasal ağlara dayanan geleneksel iletişim yöntemlerinden farklı olarak, uydu iletişimi; uzak ve erişilemeyen alanlarda bile kesintisiz haberleşme imkânı veriyor. Türksat uydularının geniş kapsama alanları sayesinde zorlu arazilerde ve sınır ötesinde İHA görevleri kolaylaşıyor.'' ifadelerine yer verdi. 

Türksat uydularının insansız hava araçlarımızın Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Afrika gibi bölgelerde faaliyet gösterme yeteneklerini geliştirdiğini de aktaran Uraloğlu, ''Uydularımız, kesintisiz ve güvenilir operasyonel faaliyetlerin verimli bir şekilde gerçekleştirilmesine imkân sağlıyor. İHA’larımız Türksat uyduları aracılığı ile geniş frekans bandından yararlanarak; yüksek hızlı veri, ses ve görüntü aktarımı yapabiliyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • Reis 1 hafta önce Şikayet Et
  Büyük bombardıman ihalar üretmek gerek
  Cevapla
 • bülent 1 hafta önce Şikayet Et
  bu abd bize uçakları verene kadar biz uçak yapmayı hızlandırmalıyız abd tiyatro oynuyor oyala oyala
  Cevapla
 • Net 1 hafta önce Şikayet Et
  Kamikaze dronlara da ağırlık vermeliyiz, Bayraktar, Akıncı vs terörle mücadele, sınır kontrolü, silah kapasitesi ile ne kadar üstün olsada, devletler arası savaşta sıkıntı çıkarabilir.Ukrayna savaşı gösterdi ki, kamikaze dronlar, ucuz olmaları, pilota ve yer kontrole ihtiyaç duymamaları, ucuz olduğu için çok sayıda üretilebilmeleri, emsden daha az etkilenmeleri vs yüzünden çok etkili.
  Cevapla
 • Misafir001 1 hafta önce Şikayet Et
  Çok Acil yerli internet arama motoru yapılmalı
  Cevapla
 • Şükrü 1 hafta önce Şikayet Et
  YAANİ yerli internet arama motoru var
  Cevapla
 • Akil 1 hafta önce Şikayet Et
  Var ya zaten
  Cevapla
 • Caski 1 hafta önce Şikayet Et
  İkinci üçüncü alternatiflerde düşünülmüştür mutlaka….. savaş halinde karşı taraf ilk etapta uyduları işlevsiz hale getirmeyi düşünür
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR