Bakan Şimşek: Kiralara karşı konut arzı artırılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kiralardaki fiyat artışlarına ilişkin değerlendirme yaptı. Şimşek, kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek için konut arzının artırılacağını bildirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 12.02.2024 12:24 GÜNCELLEME 12.02.2024 12:25 EKONOMİ
Bakan Şimşek: Kiralara karşı konut arzı artırılacak
Bakan Şimşek: Kiralara karşı konut arzı artırılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek için konut arzının artırılacağını, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirileceğini ve dar gelirli vatandaşların konuta erişiminin artırılacağını bildirdi.

Şimşek, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'ın kira artışlarına yönelik yazılı soru önergesini yanıtladı.

2018'in Kasım ayında 475,07 olan "gerçek kira" endeksinin 2023'ün Kasım ayında 1888,02 değerine ulaştığını belirten Şimşek, 2018-2023 dönemindeki artış oranının yüzde 297,42 olduğunu aktardı.

''AYLIK KİRA ARTIŞ ORANI GERİLEDİ"

Şimşek, 2023'ün Eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının Ekim ayında yüzde 7,91'e, Kasım ayında yüzde 5,97'ye ve Aralık ayında yüzde 4,48'e gerilediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır."

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 72 TÜMÜ
 • karadenizli 1 hafta önce Şikayet Et
  2019'dan beri tokiden çıkan evlerimizi bekliyoruz. Kiradayız aldığım maaşın yarısından fazlası kiraya gidiyor
  Cevapla
 • Vahim 1 hafta önce Şikayet Et
  Ev maliyetleri düşmeden kira nasıl düşecek.Ancak devlet ev yapar kiraya verirse olabilir de devlette para var mı..Konuştuklarına dikkaet etmelisin yoksa inandırıcı olmuyor.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Kimi kandırıyorsunuz konut yapmayla kiramı düşer emlakçı sektörünü kldır evsahiblerinede yaptırım uygula bk neler olacak altı aya indi kira zamları artık farkındamısın caba
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  hep hikaye masal herzaman yaptınız gibi sadece gariban isçiye yapiyosunuz vergiler uçmuş hayat pahalılıgi havalarda hala konuşuyosunuz
  Cevapla
 • ahi 1 hafta önce Şikayet Et
  yabancı ya. konut. satışı. durmadıkça. çözülmez. enflasyon
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR