İstanbul'da kentsel dönüşüme destek kararları açıklandı

İstanbul’da yürütülecek olan kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında yeni yapılar için yardım verilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre hak sahiplerine konut için 700 bin TL’ye kadar hibe verilecek.

ABONE OL
GİRİŞ 23.02.2024 03:04 GÜNCELLEME 23.02.2024 09:12 EKONOMİ
İstanbul'da kentsel dönüşüme destek kararları açıklandı
İstanbul'da kentsel dönüşüme destek kararları açıklandı

İstanbul'da yürütülecek kentsel dönüşüm çalışmalarına verilecek desteklerle ilgili yeni bir karar alındı.

HAK SAHİPLERİNE 700 BİN TL'YE KADAR HİBE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, İstanbul’da yürütülecek olan kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında yeni yapılarda hak sahiplerine konut için; 700 bin TL’ye kadar hibe, 700 bin TL’ye kadar kredi, bir iş yeri için; 350 bin TL’ye kadar hibe, 350 bin TL’ye kadar kredi verilebilecek.

100 BİN TL TAHLİYE DESTEĞİ VERİLECEK

Ayrıca hak sahiplerinin diğer yapılarında her bir konut için 1 milyon 400 bin TL’ye ve diğer her bir iş yeri için de 700 bin TL’ye kadar kredi verilebilecek. İnşaat yapımında verilecek hibe desteği haricinde tahliye için ise maliklere, kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine bir kereye mahsus karşılıksız 100 bin TL tahliye desteği verilecek.

Söz konusu karara göre, riskli yapının bulunduğu parsellerde üretilecek projedeki bağımsız bölüm sayısı veya inşaat alanının, mevcut bağımsız bölüm sayısı veya inşaat alanının bir buçuk katını geçmesi halinde hibe ve kredi desteğinden yararlanılamayacak.

KREDİ ÖDEMELERİ İLK 12 TAKSİT FAİZSİZ VE 120 AY VADELİ OLACAK

Kredi geri ödemeleri, geri ödemesiz dönemden sonraki ilk aydan itibaren başlayacak ve ilk 12 taksit faizsiz olmak üzere en fazla 120 ayda tamamlanacak. Geri ödemesiz ve faizsiz dönem sonunda ilk taksit ödemesinden önce başlangıç güncellemesi yapılacak.

Kredi verilirken hak sahiplerinin gelir ve kredi puanına bakılmayacak. Kredi geri ödemeleri Kentsel Dönüşüm Başkanlığı tarafından yürütülecek.

BAKAN ÖZHASEKİ'DEN AÇIKLAMA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki söz konusu karara ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ”İstanbul'un kentsel dönüşümü için başlattığımız 'Yarısı Bizden' kampanyası kapsamında vereceğimiz destek paketi yürürlüğe girdi. 700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi, 100 bin TL tahliye desteği olmak üzere toplam 1,5 milyon TL destek ile İstanbul’un kentsel dönüşümünü hızlandıracağız” ifadelerine yer verdi.

 

KAYNAK : İHA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 62 TÜMÜ
 • Ers 1 ay önce Şikayet Et
  İstanbul dan başka deprem riski olan il yokmu her imkan oraya veriliyor
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Tüm Türkiye nin Kentsel dönüşümü için bu uygulama olursa o zaman adaletli olunur diğer iller ne olacak
  Cevapla
 • Banazlı 1 ay önce Şikayet Et
  O değil de bizim insanınımız (Müslümanlar) Sağlam Bir Depremi Sonuna Kadar Hakkediyor En Kapsamlı Dönüşüm Böyle Olur… Amerika’da adamlar 100 yıldan fazla Şehir Planlamasını yapmışlar ve ona göre de Sağlam Kanunlar düzenlemişler adamına göre değil şöyle 3/5 kat ardından da kaçak kat atayım kaldırımı şöyle işgal edeyim yolu şöyle işgal edeyim betonu şöyle çalayım yok orda.
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  650 bin konut inşa etmek için nekâdar çimento , çelik , yapı malzemesi , işçi ve mikser gerekecek ? Sektör bunları TL bazında tedarik eder mi . Müteahhit mikserlerin mazotunu doldurup , kontağını açtırıp inşaata başlar mı ? TOKİ'nin elinde bu kadar imkan var mı ?
  Cevapla
 • ak pak 1 ay önce Şikayet Et
  u kapsamda; 700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi, 100 bin TL tahliye desteği peki bu insanlar kirasını nasıl ödeyecek 100 bin tl vatandaşın 8 aylık kirası taşınma yardımı nerde ayrıca verilen kredinin geri ödemesinin faizi aylık ödemesi nedir. malum faizler %45 heralde bankalar %0,89 dan bu krediyi vermez
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  $ / ₺ 8 'e düşüp , ev fiyatları ucuzlar mı ki , vatandaş hibe + kredi alsın . İnşaat sektörü ₺ 'nin değerleneceği öngörüsüne göre mi , yatırım yapıyor . Hangi alemde yaşıyoruz .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR