Otobüs firmalarına bayram için ek sefer izni

Şehirler arası hizmet veren otobüs firmalarının Ramazan Bayramı tatilinde yapacakları ek seferler için izin dönemi yarın başlayacak, 16 Nisan'da sona erecek.

ABONE OL
GİRİŞ 02.04.2024 16:19 GÜNCELLEME 02.04.2024 16:20 EKONOMİ
Otobüs firmalarına bayram için ek sefer izni
Otobüs firmalarına bayram için ek sefer izni

Şehirler arası hizmet veren otobüs firmalarının Ramazan Bayramı tatilinde yapacakları ek seferler için izin dönemi yarın başlayacak, 16 Nisan'da sona erecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından Ramazan Bayramı tatili süresince yapılacak ek seferlere ilişkin düzenleme yapıldı.

Buna göre, bayram tatili süresince yolcu potansiyelinin önemli ölçüde artması beklenirken, vatandaşların şehirler arası seyahat taleplerinin mevcut tarifeli yolcu taşıması yapan otobüslerin kapasitesiyle karşılanmasının zor olacağı öngörülüyor.

Bu nedenle şehirler arası sefer yapan otobüs firmalarının Ramazan Bayramı tatili boyunca ek sefer düzenlemelerine izin verildi.

Otobüsler için ek sefer izni yarın başlayacak. B1 ve D1 yetki belgesi sahibi firmalar, zaman tarifesine bağlı olmadan, B2 ve D2 yetki belgeli 25 ve üstü koltuk kapasitesine sahip araçları 16 Nisan'a kadar kullanabilecek.

MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Kara yolu ulaştırma hizmetlerinde herhangi bir aksamaya meydan verilmemesini amaçlayan düzenlemeyle vatandaşların olası mağduriyetleri engellenecek.

Öte yandan, firmalar, tarifeli yolcu taşımacılığı hat listesinin dışına çıkmayacak, ücret tarifelerine uyacak, taşımalardaki sorumluluğu üstlenecek ve taşıma faaliyetlerine ilişkin Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ne bildirimde bulunacak.

B2 yetki belgesi uluslararası tarifesiz, D2 belgesi de yurt içi tarifesiz otobüs seferlerine çıkacaklar firmalara veriliyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 7 TÜMÜ
 • Beytürk 1 hafta önce Şikayet Et
  Belediye'ye gidin size yardımcı olurlar
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  el yakıyor ya otobüsler yetmiyor zengin insanlara
  Cevapla
 • mişmiş 1 hafta önce Şikayet Et
  1 hafta önce istanbuldan tokata 1100 tl ye bir akrabam geldi. Dün bilet sorduk 1400 tl. Ne oldu fırsatçılar ne oldu da 300 tl birden koydunuz. Akaryakıta zam gelmedi. Dolar da yükselmedi. Ne oldu ne? Haaa seçimler oldu değil mi?
  Cevapla
 • Sorun 1 hafta önce Şikayet Et
  Memlekete gitmek bile hayal oldu,
  Cevapla
 • Tr7806 1 hafta önce Şikayet Et
  Fiyatları yüzde yüz arttırmışlar 15 gün öncesine göre ona da bi çare bulun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR