Akdeniz'in İnci'si turizmde tüm zamanların en iyi açılışını yaptı

Önceki yıllarda en fazla Rusya ve Ukrayna'dan turist ağırlayan Antalya'da bu yıl ilk sırayı Almanlar alırken, İngiltere, Polonya, İran, Belçika, Fransa pazarlarında da artış yaşandı.

ABONE OL
GİRİŞ 04.05.2024 14:44 GÜNCELLEME 04.05.2024 14:44 EKONOMİ
Akdeniz'in İnci'si turizmde tüm zamanların en iyi açılışını yaptı
Akdeniz'in İnci'si turizmde tüm zamanların en iyi açılışını yaptı

Yılın 4 ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 14,10'luk artışla 2 milyon 66 bin 962 yabancı turisti konuk eden Antalya, tüm zamanların en iyi başlangıcına imza attı.

Nisanda da yüzde 4,86'lık artışla 1 milyon 61 bin 26 yabancı turistin rotasında yer alan kent, tüm zamanların en yüksek nisan rakamına ulaştı.

Önceki yıllarda en çok Rusya ve Ukrayna'dan misafirin geldiği Antalya'ya, bu sene en fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında değişiklik yaşandı. İlk 4 ayda en fazla turist gönderen ülkeler arasında ilk sırada 539 bin 663 ziyaretçiyle Almanya yer alırken, Rusya 366 bin 783 turistle ikinci sıraya geriledi. Rusya'yı ise 266 bin 120 turistle İngiltere takip etti.

Rusya ve Ukrayna'daki savaş nedeniyle bu iki pazarda turist sayısında ciddi oranda düşüş yaşanırken, Almanya, İngiltere ve Polonya pazarlarında önemli artışlar kaydedildi. Geçen yıla göre Almanya pazarında yüzde 21, İngiltere'de yüzde 32, Polonya'da yüzde 30, İran'da yüzde 52, Belçika'da yüzde 42 ve Fransa'da yüzde 52 artış gerçekleşti.

"17 MİLYON TURİST HEDEFİNE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ"

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Saatçioğlu, AA muhabirine, bu yıl için belirledikleri 17 milyon turist hedefine emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Bu yıl kış sezonunun da iyi geçtiğini ve çok sayıda otelin açık kaldığını dile getiren Saatçioğlu, hareketliliğin Ramazan Bayramı tatiliyle daha da arttığını kaydetti.

Rusya ve Ukrayna'dan gelen turist sayısındaki düşüşe işaret eden Saatçioğlu, şöyle konuştu:

"Rusya'dan 2019'da 5,5 milyon turist gelmişti, geçen sene 3 milyon 400'de kaldı, Ukrayna'dan da 1 milyon 780 bin turist gelmişti, geçen sene 280 binde kaldı. Buna göre 3 milyon turisti ağırlama imkanımız yoktu, 3 milyon turist çok ciddi bir rakam. Alternatif pazarlarla Rusya ve Ukrayna'daki boşluğu doldurma şansımız oldu. Özellikle kaynak pazarlarımızdan Almanya, İngiltere ve Polonya'dan çok ciddi bir artış elde ediyoruz."

Geçen sene kente gelen Rus ile Alman turist sayısı arasında çok az bir fark olduğunu anımsatan Saatçioğlu, bu yıl da Almanya, Rusya, İngiltere, Polonya gibi bir sıralama beklediklerini bildirdi.

Antalya turizminde İskandinav ülkelerinin de önemli olduğunu belirten Saatçioğlu, buradaki misafirlerin özellikle yüksek sezonda değil daha çok sakin dönemlerde geldiğini ve bu durumun turizmin 12 aya yayılmasını sağladığını kaydetti. 2013'te İskandinav pazarından yaklaşık 1 milyon turist geldiğini aktaran Saatçioğlu, son yıllarda ise bu pazarda da ciddi düşüşler yaşandığını ifade etti. Saatçioğlu, bu ülkelerde de çalışılarak sayının artırılabileceğini bildirdi.

OTELLERDEKİ DOLULUK ORANLARI YÜZ GÜLDÜRÜYOR

Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı Başkanı Volkan Yorulmaz, turizmdeki gelişmelerin, bağlantılı olduğu tüm sektörleri de etkilediğini söyledi.

Özellikle son 2 yıldaki rakamların sektörün yüzünü güldürdüğünü dile getiren Yorulmaz, "İki önemli pazarımız Rusya ve Ukrayna'da ciddi düşüşler yaşadık. Ama pazar çeşitliliğinde uzun soluklu yaptığımız çalışmaların ekmeğini yemeye başladık. Avrupa pazarı hareketlendi, Almanya birinci pazarımız oldu. İngiltere, Polonya, Çekya, Sırbistan, Doğu ve Batı Avrupa hareketlenince ana pazarlarda düşüş olsa da otel doluluk oranlarımızı aynı seviyelerle devam ettirmeyi başardık." dedi.

Yorulmaz, Almanya, İngiltere ve Polonya pazarlarında beklentinin üzerinde artış gördüklerini söyledi.

Antalya'nın bu yıl yeni bir rekora imza atabileceğini belirten Yorulmaz, şunları kaydetti:

"Genelde mayıs bizi zorlar ama şu anda yüzde 50-60 civarında doluluk var, ay sonunda dolulukların yüzde 80'i bulacağını tahmin ediyoruz. Tabii bu iyiye işaret. Haziran, temmuz, ağustos zaten hep iyi geçen aylar. Artık eylül, ekim de yüksek sezona girmeye başladı. Deniz suyunun, havanın sıcak olmasıyla Avrupalı turist de eylül, ekim aylarını tercih ediyor. Kasım da açık sezonlardan biri haline geldi."

KAYNAK : AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Evet 2 ay önce Şikayet Et
  Emekliye kaç dolar veriyorsun.
  Cevapla
 • Emekli 2 ay önce Şikayet Et
  Elin gavuru gelsin bedavaya yesin içsin biz bakalım. Ne güzel memleketim.
  Cevapla
 • Bumerang 2 ay önce Şikayet Et
  Sen ne dediğinin farkında mısın? Bizim ülke olarak ekonomide yumşak karnımız olan cari açık sorunu var. En büyük nedeni de enerjide dışa bağımlı olmamız. Bunu daha fazla turist çekerek kapatmaya çalışıyorlar.
  Cevapla
 • Emekli 2 ay önce Şikayet Et
  Tam emeklinin gideceği yer. Fiyatlar nasıl.
  Cevapla
 • mağdur 2 ay önce Şikayet Et
  sudan ucuz gel gel 1 çay 100 tl =)
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR