Fransızlar Türk devine övgüler yağdırdı! 'Türkiye'nin baş tacı'

Türk Hava Yolları'nı "Türk ekonomisinin baş tacı" olarak nitelendiren Fransa'nın saygın gazetelerinden Le Monde, sivil havacılığın Türkiye'nin kalkınması için önemli bir etki aracına dönüştüğünü belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 11.06.2024 14:48 GÜNCELLEME 11.06.2024 16:39 EKONOMİ
Fransızlar Türk devine övgüler yağdırdı! 'Türkiye'nin baş tacı'
Fransızlar Türk devine övgüler yağdırdı! 'Türkiye'nin baş tacı'

Fransız basının önemli gazetelerinde Le Monde, Türk Hava Yolları'nı (THY) dünyadaki rakipleriyle karşılaştırdığı haberinde THY'ye övgüler yağdırdı.

Le Monde, THY'nin sivil havacılıktaki katkılarının Türkiye'nin kalkınmasında önemli bir etki aracına dönüştüğünü belirtirken THY'yi "Türk ekonomisinin baş tacı" olarak nitelendirdi.

Türkiye'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in "İstikbal göklerdedir" sözüyle başlayan haberinde Le Monde, THY'nin elde ettiği sonuçların bu zamana kadar görülmemiş boyutlara ulaştığını belirtti.

"RAKİPLERİNİ KISKANDIRACAK SONUÇLAR"

Nisan ayı hava taşımacılığı raporlarını karşılaştıran Le Monde, THY'nin Nisan ayında "rakiplerini kıskandıracak sonuçlar" açıkladığını söyledi.

Le Monde, THY'nin, Avrupa'nın en kârlı tarifeli havayolu şirketi British Airways'in ana şirketi IAG'nin 2,43 milyar Euro'luk net kârına karşılık 5,52 milyar Euro net kâr elde ettiğini ifade etti.

THY'nin uçuş sayısı bakımından Lufthansa'nın önünde lider havayolu haline geldiğini ifade eden gazete, THY'nin cirosunun 20,94 milyar Euro'ya ulaştığını ve net kâr marjının yüzde 28,8 olduğunu aktardı.

Gazete, Borsa İstanbul'da işlem gören THY hisselerinin 2023 yılında döviz bazında yüzde 16 artarak tüm borsanın önünde yer aldığını vurguladı.

"AVRUPA'NIN EN İŞLEK HAVALİMANI HALİNE GELDİ"

Le Monde ayrıca, İstanbul Havalimanı'na ilişkin "2018 yılında açılan devasa büyüklükteki İstanbul Havalimanı, 5 yıl içinde Avrupa'nın en işlek havalimanı haline geldi" ifadesinde bulundu.

Türkiye'de ekonomik kriz yaşandığını belirten Le Monde, buna rağmen Türkiye'nin bu anlamda "yeni bir küreselleşme merkezi gibi göründüğünü" söyledi.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 78 TÜMÜ
 • Türkiye Vatandaşı 1 gün önce Şikayet Et
  Maşallah Barekallah, çok güzel gelişmeler ve müthiş görüntüler bunlar.
  Cevapla
 • okan 1 gün önce Şikayet Et
  bu kurumda çalışanlar memur gibi çalışmıyor. statu farklı işe girş farklıı ücret farklı. devletin cogu kurumu bu sekilde yonetilmeli. kominist düzey gibi 5 lira eksik aldın fazla aldın ya da fazla aldın dedikodusu olmamalı. özel sektorde de kayırma var. ama basarı da biraz esnek kurallarla ve yoneticilerin elinde koz olursa geliyor. biz herseyi yazıya dökmeye calısıyoruz.
  Cevapla
 • TAKVA SAHİBİ 1 gün önce Şikayet Et
  İNŞALLAH ALLAHIN İZNİYLE ve YARDIMIYLA artık bir tane bile, MASUM BEBEK ÇOCUK VE MASUM İNSAN KATLEDİLMEZ. İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH RABBİMİZ İNŞALLAH
  Cevapla
 • Memnun değiliz 1 gün önce Şikayet Et
  Almanya'dan artık Türkiye'nin başkentine direkt uçuş yok. Hep İstanbul aktarmalı çile. THY'dan artık memnun değiliz.
  Cevapla
 • İsoBaba 1 gün önce Şikayet Et
  Bunlar övüyor gibi yapıp aslında hedef gösteriyorlar. Yani, "bakın tedbir almazsanız bunlar bizi ezip geçecek, icabına bakın!" tarzında övgüler...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR