Motosiklette vergi oyunu Maliye'nin radarında!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, motosiklette silindir hacmi oyunu ile kayıtdışı gelir elde edenlerin peşine düştü.

ABONE OL
GİRİŞ 11.06.2024 12:42 GÜNCELLEME 11.06.2024 15:04 EKONOMİ
Motosiklette vergi oyunu Maliye'nin radarında!
Motosiklette vergi oyunu Maliye'nin radarında!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yurtdışından getirilen motosikletlerdeki vergi oyununun peşine düştü.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "Kayıt dışılıkla her alanda mücadele!" ifadesini kullandı.

Edinilen bilgiye göre ithalatçı, vergiden kaçmak için 50 cc silindir hacmine sahip motoru Türkiye’ye getiriyor. Motoru 100 cc kapasitenin üzerine çıkaracak piston kiti gibi parçalar ise ayrıca ithal ediliyor. Türkiye’de yapılan montajla 125 cc silindirli motorlar piyasada satışa sunuluyor.

MTV VE TRAFİK SİGORTASI ALINMIYOR

Hürriyet'in haberine göre 50 cc altı motor silindir hacminde Türkiye’ye gelen motosikletin 125 cc kapasiteye çıkarılması resmi olmayan yöntemlerle yapılıyor.

Böylece 100 cc altındaki motosikletler Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) tabi olmadığı için bu oyunla piyasaya sürülüyor.

MTV'nin yanı sıra 50 cc veya daha düşük motor silindir hacmine sahip motosikletlerin trafik sigortası zorunluluğu da bulunmuyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın konuya odaklandığı belirtiliyor.

KAYNAK : Hürriyet
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • Misafir 1 gün önce Şikayet Et
  Emekli de yaramayacak! Almanya'da Emeklilik 77 yaşında, bizimkiler yan gel Osman.
  Cevapla
 • Sezin 1 gün önce Şikayet Et
  Carı açığı bunlardan kapatın iste bunu yapan firmalara değiştirip sattığı her motorun yarışı kadar kes cezayı emeklinin çalışanın maaş zammı cikar
  Cevapla
 • Misafir 1 gün önce Şikayet Et
  millet ne yapsın araba alamıyor ki
  Cevapla
 • Misafir 1 gün önce Şikayet Et
  50 cc lik motorların ℅90 nı 80 lik
  Cevapla
 • İlteriş 1 gün önce Şikayet Et
  Ülkenin en büyük vurgunu verg kaçağı ithal mallarda yani gümrüklerde, cari açığın sebebide kontrolsuz fırıldakların elindeki ithalatttır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR