Boğaz geçiş ücretlerine zam

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazlarından uğraksız bir şekilde geçen gemilerden alınan ücretlerde 1 Temmuz itibarıyla yeni bir güncelleme yapılacağını açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 13.06.2024 13:35 GÜNCELLEME 13.06.2024 13:35 EKONOMİ
Boğaz geçiş ücretlerine zam
Boğaz geçiş ücretlerine zam

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazlarından uğraksız olarak geçen gemilerden alınan ücretlerin yeniden düzenleneceğini açıkladı.

39 yıl sonra ilk kez 7 Ekim 2022 tarihinde boğaz geçiş ücretlerine zam yaptıklarını anımsatan Bakan Uraloğlu, “1 Temmuz 2024 itibarıyla de Denizcilik Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda ilgili kurumlarla yapılan çalışmalar neticesinde Cumhurbaşkanımızın kararı ile boğaz geçiş ücretlerinde yeni bir güncelleme daha yapıyoruz.” dedi.

"ÜCRETLERİ ARTIRARAK 5,07 DOLAR YAPIYORUZ"

Uraloğlu, Boğaz geçiş ücretlerinde Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi hükümlerinin uygulandığını anımsattı ve şöyle devam etti:

“Daha önce 1983 yılından 7 Ekim 2022 yılına kadar sabitlenmiş bir değer üzerinden 0,80 dolar ücret tahsil ediyorduk. 39 yılın ardından 7 Ekim 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu ücretlerde yaptığımız güncelleme ile yaklaşık 5 kat arttırarak 4,08 dolara yükselttik. Bu ücreti 1 Temmuz 2023 tarihinde de 4,42 dolara çıkardık. Şimdi, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren de yeni bir güncelleme daha yaparak 5,07 dolara yükseltiyoruz.”

“1983’ten 2022 yılına kadar, yaklaşık 39 yıl boyunca sabit tutulan ve güncellenmeyen ücretler söz konusuydu." diye konuşan Uraloğlu, "Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda, ücretler 2022 yılından bu yana her yıl güncelleniyor. Bundan sonra da her yıl 1 Temmuz tarihinde güncellemeler devam edecek.” dedi.

BOĞAZ GEÇİŞLERİ MONTRÖ TÜRK BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ İLE DÜZENLENDİ

Montrö Türk Boğazları Sözleşmesine göre Türk Boğazlarından uğraksız geçen gemilerden sağlık denetimi hizmeti, fener hizmeti ve tahlisiye hizmeti olmak üzere 3 kalem üzerinden ücret alındığını aktaran Uraloğlu, “Ücretlerin hesaplanmasında, gemilerin net tonajı (NRT) baz alınırken, birim olarak da Altının ons fiyatına endeksli olan ‘Altın Frank’ esas alınıyor.” açıklamasını yaptı.

"BOĞAZLARDAN SAĞLADIĞIMIZ GELİR ARTACAK"

Son fiyat güncellemesine ilişkin verilere de değinen Bakan Uraloğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“10 bin net tonajlı bir gemiyi düşündüğümüzde, bu gemi 2022 yılındaki ilk güncellemeden önce fener, tahlisiye ve sağlık hizmetleri kalemleri için toplam 3 bin 240 Dolar ücret ödüyordu. 1 Temmuz 2024 sonrasında ise bu gemi toplam 20 bin 370 Dolar ücret ödeyecek. Yani yaptığımız güncellemelerle ücretleri 2022 öncesine göre 6,3 katına çıkarmış olacağız. Bu sayede de devlet hazinemize döviz girişi artmış olacak. Tahsil ettiğimiz ücretler ile dünyanın en riskli dar su yollarından olan Türk Boğazlarımızda deniz emniyeti ve güvenliğinin yanı sıra çevre emniyetini artırmak için gerekli altyapılarımızı ve trafik izleme sistemlerimizi sürekli geliştiriyoruz.”

KAYNAK : Haber7
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 53 TÜMÜ
 • Kenan 1 ay önce Şikayet Et
  yetmez her gemiden en az 100.000 Euro alınmalı
  Cevapla
 • Yorum 1 ay önce Şikayet Et
  Asıl zenginlik burası ve bu zenginliği kullanamamisiz maalesef. 39 yıl sonra gömüyü çıkarmışız ancak hala daha değerinde kullanmaya korkuyoruz gibi ...
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Kanalisdanbul.otobangibiolurbiranonce.yapmamizlazim
  Cevapla
 • bülent erdem 1 ay önce Şikayet Et
  çocuk oyuncağı gibi 5 dolar siz dallamı yeçyorsunuz koskoca gemi 5 dolar
  Cevapla
 • Yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Bazıları anlama güçlüğü çekiyor galiba. Ton başına 5 dolar yazıyor, adam gemi başına 5 dolar anlıyor.
  Cevapla
 • nitekim 1 ay önce Şikayet Et
  yine de az
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR