Macaristan'dan dikkat çeken açıklama: 'Türkiye olmasaydı güvende olmazdı'

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto, Türkiye ile Macaristan'ın enerji alanında stratejik işbirliği yaptığını belirterek, "Türkiye olmasaydı enerji arzımız güvenli olmazdı." dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 13.06.2024 17:21 GÜNCELLEME 13.06.2024 17:43 EKONOMİ
Macaristan'dan dikkat çeken açıklama: 'Türkiye olmasaydı güvende olmazdı'
Macaristan'dan dikkat çeken açıklama: 'Türkiye olmasaydı güvende olmazdı'

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye ile Macaristan'ın enerji alanında stratejik işbirliği yaptığını belirterek, "Türkiye olmasaydı enerji arzımız güvenli olmazdı. (TürkAkım) Bu boru hattı olmasaydı şimdi çok ciddi bir sorunla karşı karşıya olurduk." dedi.

Szijjarto, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu kapsamında AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Türkiye üzerinden Macaristan'a doğal gaz sevkiyatının yapıldığı TürkAkım'a ilişkin Szijjarto, "TürkAkım boru hattı çok güvenli bir tedarik güzergahı ve Türkiye çok güvenilir bir ortak." ifadesini kullandı.

Szijjarto, Ukrayna üzerinden doğal gaz sevkiyatının durdurulacağına işaret ederek, "Türkiye olmasaydı enerji arzımız güvenli olmazdı. Bu boru hattı olmasaydı şimdi çok ciddi bir sorunla karşı karşıya olurduk." dedi.

Bulgaristan, Sırbistan ve Rusya'nın da söz konusu sevkiyatta önemli role sahip olduğunu vurgulayan Szijjarto, "Eğer TürkAkım boru hattını inşa etmeseydik, önümüzdeki dönemde ülkemize güvenli sevkiyatı nasıl sağlayacağımızdan emin olamazdık." diye konuştu.

Szijjarto, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın uyum içinde çalışabildiğinin altını çizerek, "İki liderin çok iyi kişisel ilişkilerine dayanan stratejik bir işbirliğimiz var. İkisi arasındaki iyi kimya, stratejik işbirliğimiz için çok istikrarlı bir temel oluşturuyor." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK : AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • HakKAN 4 hafta önce Şikayet Et
  Macaristanın bu açıklamasından sonra Ab denen ucube Macaristana para cezası verdi. böyle bir iki yüzlülük olmaz. Söz konusu Filistin olunca gıkları çıkmıyor ama işlerine gelemdi mi her türlü pisliği yapıyorlar.
  Cevapla
 • Selami 4 hafta önce Şikayet Et
  Ama siz yine gidin İsrail köpeğine hizmet edin...
  Cevapla
 • Mutlu 4 hafta önce Şikayet Et
  Chp yapılmasın diye mahkemeye vermiş?
  Cevapla
 • xyzt 1 ay önce Şikayet Et
  siracinin sahidi bozaci..bu millet bu kafayla fazla gitmez demedi demeyin!
  Cevapla
 • Ahmet başçavuş 4 hafta önce Şikayet Et
  Ne yapalım senin için Macaristan ile ilişkileri bozup ABD'nin, İsrail'in yanında bir politika mı izleyelim üstelik Macaristan her plartfomda (özellikle nato da) bizim yanımızda hareket ediyor İsveç ve Finlandiya'nın nato sürecinde Türkiye kabul etmezse bizde olur vermeyiz dediler
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  adamsın adam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR