Araç sahipleri dikkat! Alınan fark geri ödenecek

Konya'da Tüketici Hakem Heyeti, Hüseyin Özdemir’in, araç muayene istasyonunda otomobilinin vize işlemi ücretini kredi kartıyla gerçekleştirdiği için alınan 128,18 TL fark için karar verdi.

ABONE OL
GİRİŞ 10.07.2024 15:56 GÜNCELLEME 10.07.2024 17:00 EKONOMİ
Araç sahipleri dikkat! Alınan fark geri ödenecek
Araç sahipleri dikkat! Alınan fark geri ödenecek

Otomotiv yedek parçası satışı yapan Hüseyin Özdemir (34), 28 Aralık 2023'te otomobilini vize işlemleri için Seydişehir ilçesindeki araç muayene istasyonuna götürdü. Özdemir, 1130,44 TL olan vize işlemi ücretini kredi kartıyla gerçekleştirdiği için 128,18 TL daha fark vererek, ödemeyi gerçekleştirdi. Durumu avukatı Emre Akman ile paylaşan Özdemir, alınan 128,18 TL farkın Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'na aykırı olduğunu öğrenince iadesi için 7 Şubat'ta Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.

KESİLEN FARKIN İADESİNE KARAR VERİLDİ

Başvuruyu değerlendiren Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartına kesilen farkın iadesine karar verdi. Heyet, gerekçesinde ise firmanın kredi kartına kestiği farkı 'ayıplı hizmet' olarak nitelendirdi.

"AMAÇ 128 TL DEĞİL"

Hukuk mücadelesini kazanan Hüseyin Özdemir, amacının 128,18 TL'yi geri almak olmadığını belirterek, “Bu konunun farkındalık olması için şikayette bulundum. Bunun sonucunda şikayetim sonuçlanmış oldu ve kazandık. Bunun da tüm Türkiye'de insanlara örnek teşkil etmesi ve milyonlarca kişiden alınan bu farkın kaldırılması için örnek oluşturdum. Buradaki amaç 128 TL değil. İnsanların hakkını aramasını istiyorum. Önder oldum" diye konuştu.

"EMSAL NİTELİĞİNDE BİR KARAR"

Hüseyin Özdemir'in avukatı Emre Akman ise "Müvekkilim aracının muayenesi için gittiğinde kredi kartı ödeme seçeneğini seçince, müvekkilin ödemesi gereken rakamın üzerine 128,18 fark bakiyesi çıkmıştır. Müvekkilimizin talebi üzerine ise Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptık. Bizim başvurumuz yakın zamanda incelendi ve firma tarafından alınan 128,18 TL’nin, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'nda geçen 'ayıplı hizmet' maddesi gereğince bize iadesine karar verildi. Bakıldığında araç muayene istasyonuna on binlerce insan, aracını muayene ettirmeye geliyor. İnsanlar da kredi kartıyla ödeme yapmak istiyor. Bu kredi kartlarından alınan 128,18 TL her kişiden alınsa bu, günlük milyonlarca TL para eder. Bu ise tüketici kanununda ayıplı hizmet olarak nitelendirilen bir karardır. Bu, emsal niteliğinde bir karardır. Müvekkilimiz 128,18 TL'yi aldığında ne zengin olacak, ne de fakir olacak. Bizim buradaki tek amacımız kamuoyunu bilgilendirmek. Araç muayene istasyonunda kesilen tutarı geri almak isteyen kişiler, bizim kararımızı emsal olarak göstererek geri alabilirler. Firmanın yaptığı kredi kartına alınan komisyonun kesinlikle kanuna aykırı olduğunu ve vatandaşlarımızın bu konuda bilgilenmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK : DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 69 TÜMÜ
 • Darisi.... 1 hafta önce Şikayet Et
  Çinli BYD Manisaya yatırım kararı aldı darısı yatırım kararı almaya yakın olan Cinli diğer firmalar Cerry ve MG ye hatta bilgisayarda Lenovaya birde bu yatırımlar Türkiye'ye Manisaya yatırım kararı alıp terör örgütü yandaşligi sempatizanligi sebebiyle yatırımdan vazgeçen Woswagen grubu insallah Türkiye piyasasından tamamen silinir.
  Cevapla
 • İşte o 1 hafta önce Şikayet Et
  Beş yılda bir araç muayenesi yapılmalıdır ve usta muayenesi geçerli sayılmalıdır tekel kalkmalıdır
  Cevapla
 • Şems 1 hafta önce Şikayet Et
  TÜVTÜRK her muayenede 128,18 ₺ kazanıyor mu?
  Cevapla
 • su testisi 1 hafta önce Şikayet Et
  özel olsada devlete bağlı olarak çalışan bir kurum nasıl kanuna aykırı tahsilat yapar ve devlet neden buna engel olmaz. her yerde halkının hakkını koruyan bir devlet istiyoruz.
  Cevapla
 • Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  ve bunu hiçbir koşulda halkının hakkını korumayan, halkını ezen, yabancılara daha çok kıymet veren bir devletten, pardon hükümetten bekliyorsun???
  Cevapla
 • Turancılar 1 hafta önce Şikayet Et
  İstisnasız herkes araç muayenesinden ve TüvTürk ten şikayetçi ama nedense hiçbir şey yapılmıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR