Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak!

Tamamlandığında "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanını alacak, renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle "simgelerin köprüsü" olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nde çalışmalar hızla devam ediyor.

ABONE OL
GİRİŞ 17.03.2019 14:58 GÜNCELLEME 17.03.2019 14:58 EMLAK
Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak!
Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 18 Mart 2017'de temelini attığı "1915 Çanakkale Köprüsü"nün denize indirilen Avrupa ve Asya kule keson temellerinin çalışmaları sürdürülüyor.

 

 

Projede, Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı 75 personelin yanı sıra müşavir teşkilatında 103, yüklenici bünyesinde 568'i mühendis olmak üzere toplam 2 bin 919 kişi çalışıyor. 165 iş makinesinin kullanıldığı projede 68'i köprü, 20'si yol yapımında olmak üzere toplam 88 alt yüklenici, 24 saat vardiya usulüyle görev yapıyor.

 

 

Hizmete açıldığında uluslararası bir koridorun da tamamlayıcısı olacak 1915 Çanakkale Köprüsü, Avrupa'dan gelip Türkiye'nin batısına gidecek sürücü ve yolcular tarafından da yoğun olarak kullanılacak.

Bu sene 18 Ocak'ta düzenlenen törenle köprünün en önemli yapılarından biri olan kule keson temellerinin kuru havuz inşaatından alınarak yüzdürülme işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından köprünün en önemli noktaları olan ayak bölümlerindeki çalışmalara hız verildi.

Islak havuzdaki imalat çalışmaları ile Asya ve Avrupa ankraj imalatları, Avrupa ve Asya yaklaşım viyadüğünde kazı çalışmalarına devam edilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Asya kule temeli için çakıl yataklaması da bitirildi.

Tesviye çalışmaları devam eden ve Avrupa kule temelinde de çakıl yataklama çalışmaları sürdürülen köprünün, proje başlangıcı olan Malkara Kavşağı ile Koru mevkisi arasındaki kesimlerde toprak işleri ve sanat yapıları çalışmaları gerçekleştiriliyor.

 Malkara-Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Türkiye ekonomisinin en gelişmiş bölgesi olan ve nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demir yolu ve hava ulaşım sistemlerinin kara yolu ulaşım projeleri ile entegrasyonunu sağlayacak köprü, söz konusu bölgelerde ekonomik gelişime ve sanayinin ihtiyaç duyduğu dengeli bir planlama ve yapılanmanın oluşturulmasına imkan sunacak.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

İnşası tamamlandığında "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanını alacak 1915 Çanakkale Köprüsü, tasarımındaki inceliklerle de dünyada bir ilk olacak.

Köprünün kule bağlantıları ve bağlantı unsurları Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaza boyanacak. Her iki yakada 333 metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı ise Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşları sırasında namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.

Lapseki ilçesi Şekerkaya ile Avrupa tarafındaki Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkileri arasına inşa edilecek köprü, Çanakkale Boğazı'nın ilk asma köprüsü olarak hizmet verecek.

2023 metre orta açıklık, 770'er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle köprünün toplam uzunluğunun 4 bin 608 metre olması öngörülüyor.

"2x3" şeritli olacak köprünün tabliyesi ise yaklaşık 45,06 metre genişlikte ve 3,5 metre yükseklikte olacak. Tabliyenin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları yapılacak. Köprü için 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 10 alt geçit köprüsü, 33 üst geçit köprüsü, 6 köprü, 43 alt geçit, 115 menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün 18 Mart 2022'de tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

ETİKETLER

YORUMLAR 7 TÜMÜ
 • Ibrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben gecen sene canakkaledeydim cok gec kalinmis ama oranin halki köprüye karsi onuda cozemedim
  Cevapla
 • ısımsız 1 yıl önce Şikayet Et
  adamlar her seye karsı klasık zıhnıyet
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah barikAllah devam inşallah ülkemize son 20.yılda 3 büyük köprü 2 tüp geçit yapan total de sadece bu köprü, tupgecitlere 60 milyar tl yatırım yapan hizmet ehillerine selam olsun Durmak yok yola devam inşallah
  Cevapla
 • Hamido 1 yıl önce Şikayet Et
  Tuhhh keske denizin altindan yapsaydik kopruyu.Chp ve Hdp liler goremezdi en azindan.deniz ustunden yapinca ins.sozde cevrecilerle is tutup kopruyu kapatmazlar..Bu cevrecilerin kokeni almanya.bunlara mimarlar muhendisler odasina dahil.bunlar bu ulkenin kalkinmasini istemezler..ic dusmanlarimiz bunlar..
  Cevapla
 • kayserili 1 yıl önce Şikayet Et
  hizmetler arttikca basiretsizlerin kalpleri korelip yerin dibine batiyor. Tavan boyle lakin daha kotusu sasirtani taban da ayni buyukleri gibi dusunuyor anlamak mumkun degil
  Cevapla
 • köstek mi var 1 yıl önce Şikayet Et
  2017'de temeli atıldı iki yıl geçti daha ortada birşey yok.Neden bu kadar yavaş ilerliyor bu güzelim proje?
  Cevapla
 • Devam 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten 2023 de bitecekti proje 2022 ye çektiler adam kağıttan köprü yapmıyor 100 yıl ömür biçilen , üstünde milyonlarca ton yükü taşıyacak köprü yapılıyor
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR