Koronavirüs yabancıya konut satışını da etkileyecek

Çin'de ortaya çıkan ve 56 ülkeye sıçrayan koronavirüs bir çok sektörde olduğu gibi gayrimenkul tarafını da etkileyecek. Virüsten kaynaklı yabancıya gayrimenkul satışlarında düşüş yaşanabileceğini kaydeden sektör temsilcileri özelikle Çin ve İran tarafındaki satışlarda bu etkinin görülebileceğine işaret ediyor

ABONE OL
GİRİŞ 02.03.2020 14:49 GÜNCELLEME 04.03.2020 14:17 EMLAK
Koronavirüs yabancıya konut satışını da etkileyecek
Koronavirüs yabancıya konut satışını da etkileyecek

Koronavirüsün küresel anlamda yabancıya gayrimenkul satışlarına olumsuz şekilde yansıması bekleniyor.

 

 

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan koronavirüsün global piyasalarda yabancılara olan gayrimenkul satışlarını önemli derecede etkileyeceğini belirtti.

Virüsün ülkelere göre yabancılara satışı farklı derecelerde etkileyeceğini belirten Akdoğan “Örneğin ülkemizde son aylarda özellikle Çin’den gelen yatırımcıların planlamaları virüs engeline takıldı.

 

 

2020 yılı Ocak ayında 78 konut alan Çin’lilere satışların daha da artmasını bekliyorduk. Bunun yanı sıra Ocak’ta 678 satış yaptığımız, 2019 yılında ise toplamda 5 bin 423 satış gerçekleştirdiğimiz İran’lılar için ise satış süreçlerinde düşüşler görülebilecek” dedi.

TÜRKİYE ÖN PLANA ÇIKABİLİR

Uygulanan önlem ve politikalar ile virüsün ülkemizde de görülmemesinin sağlanmasının yabancıların gayrimenkul yatırımlarını artırmalarına da imkan sağlayabileceğini belirten Akdoğan, “Eğer bizler virüse karşı aldığımız tedbirler ile bir örnek teşkil edebilirsek, yabancı yatırımlar açısından bu durumumuz avantaj olabilir” dedi.

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR